szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Országos Mentőszolgálat szóvivője egyéb információkat is megosztott az új rendszerről, például azt, hogyan tudnak majd pihenni a nem fővárosban élő, átvezényelt mentősök.

Egy belső levélből nemrég az derült ki, hogy a tervek szerint bármikor távolabbi területre – például Budapestre – vezényelhetik a vidéki mentősöket az ellátásbiztonság érdekében, majd Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő arról írt, hogy az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) vezetőségének döntése alapján minden régiónak a hét minden napján négy darab mentőegységet kell adnia fővárosi feladatokra.

A Telex kérdésére Győrfi Pál, az OMSZ szóvivője elárulta, az új rendszer, amely szerint naponta 25-30 vidéki mentőegység segíti ki Budapesten az Országos Mentőszolgálatot, várhatóan március-áprilistól indul az az új rendszer.

Elmondta azt is, hogy a mentősök szolgálati autóval utaznak a fővárosba, majd meghatározott állomásokon kapnak mentőautót a feladatuk elvégzéséhez, a műszak végén pedig szintén szolgálati autóval utaznak haza. Illetve állítása szerint több budapesti mentőállomáson vannak kialakítva szálláshelyek, ahol megpihenhetnek azok, akik úgy döntenek, a fővárosban töltik az éjszakát, valamint a feladatok számától függően van lehetőség a kötelezően kiadandó pihenőidőn, étkezési időn kívül a pihenésre

Ami az átvezényléssel járó anyagi terheket illeti, Győrfi Pál válaszában azt is megosztotta, hogy minden ilyen költséget kifizetnek. “Az utazási idejüknek megfelelő bérköltséget is megadja a bajtársaknak a mentőszolgálat és melegétkezés biztosítását is tervezzük” – jegyezte meg.

Elárulta azt is, hogy vidéki mentősök nem túlórák terhére végzik munkájukat, hanem alapóráikon belül fognak Budapesten dolgozni, és várhatóan évente csak néhány alkalommal kell Budapesten szolgálatot teljesíteniük, külön pótlékot pedig nem fognak kapni.

Arra a kérdésünkre, hogy ha csökken a fővárosi esetszám, akkor is ki kell-e segíteni Budapestet a vidékieknek, a szóvivő úgy válaszolt: „az OMSZ folyamatosan és pontosan elemzi a hívásszámokat, feladatszámokat, és a mentőkapacitást ennek megfelelően az esetlegesen változó szükségletekhez igazítjuk.”

Győrfi Pál néhány nappal ezelőtt egy interjúban azt mondta, hogy Budapesten körülbelül napi 1300-1400 eset van, eközben a vidéki mentőállomások terheltsége alacsonyabb.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!