szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az NNGYK szerint nem okoznak betegséget az állatok, amelyek már a monorierdei vízrendszerben is feltűntek.

A múlt héten számoltak be arról, hogy lárvák és kukacok vannak az ivóvízben Pilisen, akkor a helyi szolgáltató azt közölte, hogy csak lokális problémáról van szó. Most azonban a szomszédos Monorierdő polgármestere is jelezte, hogy megtalálták a vízben a nematoda féreg lárváját – vette észre az Index.

Monorierdő már túl van az első rendkívüli ivóvízhálózati öblítésen, az újabb mintavétel pedig megállapította, hogy emberi fogyasztásra alkalmas a víz, ennek ellenére pénteken az önkormányzat biztosítja az ivóvizet az ott lakóknak.

Pilis polgármestere arról tájékoztatta pénteken a helyieket, hogy mit tehetnek az átmosás miatt a vízben megjelent üledék eltüntetése érdekében. Azt is közölte, hogy „ivóvízügyeletet” hozott létre a hétvégére:

Pilisen egész hétvégén (ma is), mindennap reggel 6 órától – este 10 óráig ivóvízügyeletet tartunk mindazok számára, akik lemaradnak a DAKÖV Kft. által biztosított víztartályos autóból vételezhető vízről, valamint bármilyen jellegű akadályoztatás miatt nem tudnak eljutni azokra az ivóvíz-vételezési pontokra, ahol az utcákra kihelyezett tartályokból lehet az ivóvízhez ingyenesen hozzájutni

– olvasható az önkormányzat Facebook-oldalán.

A lárvák, kukacok ügyében a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) is megszólalt. „A közelmúltban sajtóhírekben arról lehetett olvasni, hogy férgek jelentek meg Pilis település ivóvizében. Fontos hangsúlyozni, hogy a nematodák nem azonosak a patogén bélférgekkel, nem okoznak betegséget” – írták.

A közlemény szerint az ivóvíz-előállításra használt vizekben az állatok természetes módon fordulnak elő. Ha megjelennek, a víz tűrhető minőségűnek minősül, ebben az esetben a fogyasztása az emberi egészségre ártalmatlan, csak abban az esetben nem javasolt, ha azt a hatóság külön elrendeli. Háztartási felhasználás esetén sem jelentenek az egészségre többletkockázatot.

NNGYK: Nem okoznak betegséget a pilisi férgek

A hatóság szerint a fonalférgek nem azonosak a patogén bélférgekkel, nem okoznak betegséget.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!