szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A hatóság szerint a fonalférgek nem azonosak a patogén bélférgekkel, nem okoznak betegséget.

„A közelmúltban sajtóhírekben arról lehetett olvasni, hogy férgek jelentek meg Pilis település ivóvizében. Fontos hangsúlyozni, hogy a nematodák nem azonosak a patogén bélférgekkel, nem okoznak betegséget” – közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) csütörtökön.

Az előző szombaton derült ki, hogy a Pest megyei Pilisen lárvák, kukacok vannak az ivóvízben. Akkor a vízszolgáltató lokális, egyetlen utcát érintő problémáról számolt be, kedden azonban az önkormányzat Facebook-oldalán megjelent közlemény szerint elrendelték a víz fogyasztásának tilalmát. A kormányhivatal pedig arra kötelezte a helyi szolgáltatót, hogy fejenként napi 3 liter ivóvizet biztosítson az embereknek főzésre, evésre, ételkészítésre. Emellett a hálózat átmosását is előírták.

Még mindig férges a víz Pilisen, a kormányhivatal betiltotta a fogyasztását

Pár napja a polgármester is arról számolt be, hogy saját szemével látta a cérnavékony, 4-5 milliméter hosszú élőlényeket a vízben.

Az NNGYK azt írja a közleményében, hogy az ivóvíz minőségét szigorú előírások szabályozzák, és a víz folyamatos ellenőrzése során közel száz különböző paramétert vizsgálnak. Ezek közé tartoznak a nematodák, vagyis fonálféregek is, amelyek az ivóvíz előállításra használt vizekben természetes módon fordulnak elő.

Előfordulásuk esetén az ivóvíz tűrhető minőségűnek minősül, ebben az esetben a fogyasztása az emberi egészségre ártalmatlan, csak abban az esetben nem javasolt, ha azt a hatóság külön elrendeli. Háztartási felhasználás esetén sem jelentenek az egészségre többletkockázatot – írják.

Az NNGYK szerint a nematodák átjuthatnak az ivóvízbe az ivóvízkezelő technológia hibája vagy nem megfelelő fertőtlenítés esetén, de ez jelezheti az ivóvízelosztó hálózat sérülését is. Ha hosszabb ideig áll a víz, akkor például a hálózati végágakon, szűrők felületén baktériumok telepednek meg, és elszaporodhatnak a hálózatban.

Különösen könnyen elszaporodhatnak ezek a szervezetek a háztartási vízszűrőkön, ivóvíztisztító kisberendezéseken nem megfelelő karbantartás, szűrőcsere elmaradása esetén. Így a szűrőkön akár akkor is kialakulhat szennyezés, ha a szolgáltatott ivóvízben nincsenek kimutatható vagy parametrikus értéket meghaladó mennyiségben jelenlévő nematodák. Ilyen esetben az elszennyeződött kisberendezések soron kívüli karbantartása, a szűrők cseréje kiemelten fontos – olvasható a közleményben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!