szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az infektológus szerint kezdetben azt gondolták, hogy a koronavírus megjelenése nem okoz majd világjárványt. Az Onkológiai Intézet vezetője utólag már sejti, ki lehetett első covidos beteg Magyarországon.

A koronavírus-járvány öt évvel ezelőtti kitörésére emlékeztek a megszólalók az M1 pandémiáról szóló szombati műsorában, az elhangzottakat az MTI foglalta össze.

Szlávik János, Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa elmondta: korábban már volt járvány Ázsiában, ezért a koronavírusról is azt gondolták, hogy lokális lesz, de a vírus felbukkanásának idejére annyira átalakult a világ, hogy a fertőzés megállíthatatlannak bizonyult.

A koronavírus sok áldozatot követelt, de Szlávik szerint megmutatta azt is, hogy az emberek képesek összefogni; például a lezárások idején az is világossá vált, hogy le tudnak mondani az egyéni érdekeikről. Közölte azt is, hogy Magyarország azon államok között volt, ahol először és nagy számban alkalmazták az oltást a fertőzés ellen, és ez a gyorsaság, valamint a lélegeztetőgépek, a maszk, továbbá a fertőtlenítőszerek alkalmazása segítettek megfékezni a járványt.

A világviszonylatban is kimagasló magyarországi halálozási arány, a lenullázott szűrővizsgálatok következtében elhunytak vagy a sosem használt lélegeztetőgépekre elherdált milliárdok nem képezték a beszélgetés tárgyát.

Akkorát ütött a Covid a magyar középosztályon, hogy azóta sem hevertük ki

Sorozatos válságokat él át a világ és Magyarország is az elmúlt években, de van, amiben még most is velünk maradtak a Covid-időszak alatti krízis gazdasági hatásai. Az öt éve kitört járvány hatásait bemutató sorozatunk mostani részében azt nézzük meg, hogyan formálta át a gazdaságot 2020-2021, és milyen hatásai azok, amelyeket még olyankor is érzünk, amikor a világjárvány már távoli rossz emlék.

Szlávik János ugyanakkor a természet csodájának nevezte, hogy a covid „megszelídült”; jelenleg nincs arra utaló jel, hogy a vírus mutációi veszélyesek lennének.

A műsorban Madurka Ildikó, az Országos Onkológiai Intézet osztályvezetője arról beszélt, hogy először 2019 novemberében hallott a fertőzésekről, amiről a 2009-es H1N1-járvány jutott az eszébe. Hozzátette, hogy az első európai fertőzötteknél még nem tudták megállapítani, mi okozza a megbetegedést, mert még nem álltak rendelkezésre ehhez a megfelelő eszközök. Azt mondta, az onkológiai intézetben volt egy külföldi állampolgár, akinek nagyon súlyos tüdőgyulladása volt, de nem tudtak kimutatni semmilyen kórokozót nála. Utólag azt gondolják, ő lehetett az első covidos beteg Magyarországon, mivel novemberben kínaiakkal találkozott Brüsszelben.

Már kopogtat egy új vírus Kínából, de még a Covid eredetét sem ismerjük

Öt éve bukkant fel Vuhanban a koronavírus, amely példátlan pandémiát okozott, átformálta az életmódunkat, de az eredetéről még mindig folyik a politikai töltetű vita, miközben új vírus ijesztget Kínából.

Emlékeztetett, amikor már tombolt a járvány, óriási terhelés volt a kórházakon, nagyon sok beteget kellett ellátni. Kitért arra is, 2020 decemberében látta a Szputnyik-vakcinák készítését Oroszországban, és azt tapasztalta, ott más az élet, nincs lezárás és mindenki azt mondta, nem félnek, mert van oltás. A főorvos szólt arról is, a járvány lecsengésével még mindig velünk van az úgynevezett hosszú covid-szindróma, amely az egykori fertőzöttek mintegy tíz százalékát érinti. Ez fáradékonyságot, légszomjat, köhögést, feszülő mellkast, szívproblémákat, bőrtüneteket, hajhullást és immunológiai problémákat is okozhat.

„Észrevettem, hogy a felvételi időszakában vagdosni kezdte magát” – a gyerekek mentális állapotán is nyomot hagyott a Covid

Az öt éve kitört járvány társadalmi, gazdasági hatásai jóval távolabb mutatnak, mint gondoltuk. A HVG új sorozatában ezt járjuk körbe különböző aspektusokból; most arról lesz szó, hogyan hatott a gyermekek és kamaszok mentális állapotára a koronavírus-járvány időszaka. Milyen kirívó esetekkel találkoztak a szakemberek? Mit lehet kezdeni az önsértéssel, és miért éppen a Covid lobbantott be mentális problémákat?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!