Az Orbán-kormány Hungary Helps ügynöksége is kapott támogatást attól az amerikai segélyprogramtól, aminek a megszűnését most üdvözölnék
A magyar miniszterelnök is kritizálta az USAID-et, amit Elon Musk legszívesebben bezáratna.
hvg.hu
Donald Trump második elnökségével veszélybe került az USA legnagyobb segélyszervezetének, az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének ( United States Agency for International Development – USAID) a működése.
A humanitárius sürgős segítségnyújtásra vonatkozó tevékenység kivételével sámos programjának működését egyéb szövetségi kormányzati programokkal együtt a felülvizsgálat idejére felfüggesztették, és az ügynökség élére kinevezett Marco Rubio külügyminiszter sem nyilatkozott túl hízelgően a szervezetről, amit Elon Musk, a kormányzati hatékonyságért felelős adminisztratív testület (Department of Government Efficiency – DOGE) vezetője legszívesebben bezárna.
Donald Trump egy tollvonással leállította a külföldi támogatások folyósítását, és ennek sokkoló hatása Magyarországon is érezhető. Az Orbán-kormány örömére a hazai civil szféra és a független sajtó egy része hosszú időre elbukhatja forrásainak egy részét.
Orbán Viktor üdvözölte a fejleményeket, szerinte a világ hálával tartozik Trumpnak, mert amerikai elnök egy sötét összeesküvésnek vetett véget. „Úgy tűnik, hogy az USAID finanszírozta a brüsszeli ultraprogresszív Politicót és gyakorlatilag a teljes magyarországi baloldali médiát az előző amerikai kormányzat alatt. Engem pedig az év zavarkeltőjének neveztek” – írta a magyar miniszterelnök Twitteren.
Ez a nyilatkozat azért érdekes, mer – ahogyan arra a Népszava felhívta a figyelmet – Orbán-kormány által létrehozott Hungary Helps ügynökség is a USAID-del kötött megállapodásnak köszönhetően tudta elindítani az üldözött keresztényeket segítő globális programjait öt közel-keleti és két szub-szaharai országban. Legalábbis erre utal egy 2019-es közlemény, ami az MTI-ben jelent meg.
A program megvalósításával a magyar kormány Azbej Tristan KDNP-s államtitkárt bízta meg, és abban az időben is Donald Trump volt az amerikai elnök. Az amerikai fejlesztéspolitikai felülvizsgálatának munkájába amerikai részről meghívták a magyar kormány képviselőjét is, és Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára az MTI-nek adott interjúban elmondta, hogy új amerikai adminisztráció ígéretet tett arra, hogy leállítják azokat a támogatási programokat, amelyekkel az elmúlt években magyarországi belügyekbe próbáltak beavatkozni.
Hozzátette, a találkozón szóba került az, hogy az előző, Joe Biden elnök vezette adminisztráció idején 7,4 millió dollárral támogatták amerikai közpénzből a különböző magyar ellenzéki pártok kampányait. “Pete Marocco (az amerikai külügyminisztérium segélyezési politikáért felelős vezető tisztségviselője – a szerz.) részéről elhangzott az ígéret, hogy azonnali hatállyal véget vet azoknak a támogatási programoknak, amelyekkel megpróbáltak Magyarországon a belügyekbe beavatkozni, illetve a migrációt támogatni Magyarország vonatkozásában is” – fogalmazott Azbej Tristan.
Az amerikai fél kilátásba helyezte azt is, hogy az amerikai támogatáspolitika teljes újraértékelését követően felújítják azt a magyar-amerikai együttműködést, amely az iraki keresztények megsegítésére létezett az első Trump-adminisztráció idején. Azbej Tristan beszámolt arról, hogy amerikai tárgyalópartnere követendő példának említette a magyar kormány Hungary Helps Programját, amellyel az üldözött keresztények felé fordul.
Fontos volna a változás, mert aggasztó állapotban vannak a gyerekek, ezért a Bethesda Kórház szakemberei közös, családi képernyőcsökkentési programot dolgoztak ki. Nagy Péter gyerekpszichiáterrel beszélgettünk.