szerző:
Balizs Benedek
Tetszett a cikk?

A Mandiner főszerkesztőjének és az MCC főigazgatójának azt mondta, sokat gondolkozott, hogy elutazzon-e a Tucker Carlson-csúcsra, hiszen félnapos az út és még a Fradi-meccsről is lemaradt.

A magyarok már tudják, a jövő nem ott van, ahol ők laknak, hanem valahol máshol

– ez volt Orbán Viktor egyik üzenete, amiért Dubajba repült Tucker Carlsonnal beszélgetni, a másik pedig, hogy „Magyarország továbbra is érdekes, erős, elkötelezett, izgalmas és tanulságos ország, a miniszterelnöke pedig a leghosszabb ideje szolgáló miniszterelnök, van tapasztalata, amit meg tud osztani a világgal”.

A miniszterelnök a Mandinernek adott interjút a hazafelé úton, még a repülőn. A beszélgetést azzal kezdte, nagy dilemma volt számára, hogy elutazzon-e erre az eseményre, ugyanis „mégiscsak oda-vissza ez egy félnapos út, és még a Fradi-meccsről is lemaradok… Tehát nehéz döntés volt, ráadásképp otthon is rengeteg a munka” – végül mégis elutazott, ugyanis megfogalmazása szerint „a nyugati közvélemény alakításában, illetve a tájékoztatásban Tucker Carlsonnak sokkal nagyobb hatalma van, mint amennyit mi egy újságírónak tulajdonítunk”.

Orbán úgy látja, „az amerikai nyilvánosságban vannak személyiségek, akik valahol a döntéshozók és az újságírók közötti térben helyezkednek el. Az influenszer szó sem jó rájuk. Ők inkább amolyan közvélemény-formálók, hatalommal rendelkező emberek”.

Mi, magyarok még mindig „benne vagyunk” az európai történelemben, amiről azt hisszük, ez a világtörténelem főárama. Ez sokáig így is volt, ezt tanultuk az iskolában. Akkor még Európa a világ legnagyobb gazdasága volt, ma csak a harmadik. Lassan rá kell jönnünk, hogy ennek a korszaknak vége van, és Európa lefele ívelő korszakában van sajnos. Nincs benne szufla, elhagyta az életerő. Új tápanyagra lenne égető szüksége, ami visszanövesztené az izomzatát, felfrissítené szellemét

– jelentette ki Orbán Viktor, hozzátéve, hogy szerinte a jövő az arab térségben, Kínában vagy Közép-Ázsiában van és nem az Európai Unióban.

Kitért az AfD elnökével, Alice Weidellel való találkozására is. Az európai vezetőkről azt mondta, „liberális újságírás nyelvét beszélik, nincs a mondatoknak éle, nem tudják azt sem, mit akarnak, mintha szégyellnék, hogy akarnak valamit” és amit „mi vezető típusnak nevezünk Magyarországon, az lassan lekerül az európai palettáról”. Ezzel szemben úgy látja, az AfD elnökének személyében „jött egy hölgy, aki keményebb és egyenesebb, mint az elpuhult európai mainstream: akarat és képzelet van abban, amit mond, sőt, elképzelés, optimizmus és erő”.

Orbán és a berlini tűzfal: mit keres a Karmelitában az AfD elnöke?

Jelentős kockázatot vállalt Orbán Viktor azzal, hogy a német parlamenti választások hajrájában feladta eddigi semlegességét, és a populista-szélsőjobboldali AfD oldalára állt, sőt vendégül látja Alice Weidelt, a párt társelnök-kancellárjelöltjét. Szemben azonban Donald Trump megválasztásával, Berlinben nehezen képzelhető el olyan fordulat, ami azonnali hasznot hajtana a magyar kormányfőnek.

Donald Trump nevű oroszlán kiszabadult a csapdából, és még az oroszlánokat is megszégyenítő bátorsággal belefogott a munkába

– vélekedett Orbán az új amerikai elnökről, akiről elmondta, hogy „felszabadító átalakulást hoz a nyugati gondolkodásmódba”. A miniszterelnök szerint Trump megállíthatatlan és hamarosan „megkötheti a békét” Oroszország és Ukrajna között, de ebbe az európai érdekek nem fognak beleférni, ugyanis „egy olyan közösségért, amely nem áll ki saját magért, nem harcol, más sem fog kiállni”.

Amerika megüzente: Európa nem vehet részt az orosz-ukrán háború béketárgyalásain

Ezt Keith Kellogg, az amerikai elnök Ukrajnáért és Oroszországért felelős különmegbízottja mondta a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!