Blikk: Megfojthatta a volt férje a Budapesten meggyilkolt japán nőt
Sikerült megegyezni az áldozat gyermekeinek elhelyezéséről, de azt nem árulták el, hogy Japánba, vagy Írországban fogják-e őket elhelyezni.
HVG
Szakértői véleményekre hivatkozva arról ír a Blikk, hogy a január végén az V. kerületben megölt japán nő halálát fulladás okozta. A cikk szerint elképzelhető, hogy dulakodtak, majd egy párnát szorított a nő arcára.
A gyilkossággal a nő volt férjét gyanúsítják. A házasságból született két gyermekük, az ő elhelyezésükről a család ügyvédje szerint sikerült megegyezni. Spronz Júlia (aki a Patent Egyesület alapítója is) azt mondta a lapnak, hogy nem hozhatja nyilvánosságra, hogy Japánban vagy Írországban élnek-e tovább, de a két testvér együtt marad. A gyerekek még mindig Magyarországon vannak, a hivatali ügyintézés ugyanis roppant hosszadalmas, és még mindig nem zárult le – írják.
Arról március 6-án döntött a bíróság, hogy letartóztatásban marad június 6-ig az ír férfi. Spronz úgy tudja, senki nem látogatja a börtönben.
A kétgyerekes nő összeégett holttestét január végén találták meg, volt férje állítja, nem ő ölte meg és gyújtotta fel. Amennyiben bebizonyosodik ennek az ellenkezője, életfogytiglant is kaphat.
A kétgyerekes nő összeégett holttestét egy január végi lakástűz után találták meg az V. kerületben. A rendőrség először nem kezelte bűncselekményként a japán nő halálát, később viszont az ír állampolgárságú férjét nevezte meg gyanúsítottként.
Kamerafelvételek alapján ugyanis azt állapították meg, hogy január 29-én álruhában ment be a nő lakásába, ahol több mint egy órát töltött el. Később, amikor újra visszatért, arról értesítette a hatóságokat, hogy tüzet észlelt a lakásban.
A nő korábban a rendőrségtől is kért segítséget zaklató férje miatt, de a hatóságok nem indítottak nyomozást. A férfi azt írta nőnek, hogy „fájdalmas, lassú halált fogsz halni”. A rendőrség ezután belső vizsgálatot indított. Később kiderült, hogy a nő a japán nagykövetségtől is megpróbált segítséget kérni, hiába.
A demonstráció a tragédia helyszínétől indult, és a Parlament előtt ért véget. Az eseményre főként női rendőröket vezényeltek ki a hatóságok, a résztvevők több százan voltak. Nem csak a japán anya tragédiája miatt vonultak: a magyar hatóságok rendre magukra hagyják a bántalmazott nőket, gyerekeket.
Az ügynek egy sajátos mellékszála volt, ahogyan a rendőrség kommunikálta a történteket. A nő ugyanis korábban már kapcsolatba lépett egy jogvédő egyesülettel és a történetét ismerők a Budapesti Rendőr-főkapitányság Facebook-oldalán hívták fel a figyelmet az ügy ellentmondásaira, erre azonban a rendőrség hivatalos profilja gúnyolódó kommentekben válaszolt. Az ezt követő felháborodás következtében később kénytelenek voltak hivatalosan bocsánatot kérni az eljárás miatt.
Később a rendőrség bejelentette, hogy az ügy miatt öt rendőrrel szemben indult fegyelmi eljárás, és bejelentették azt is, hogy egy évre visszamenőleg újravizsgálják a kapcsolati erőszak miatt tett feljelentéseket, valamint a megszüntetett nyomozásokat is.
Miért van szükség időről időre egy tragédiára ahhoz, hogy a párkapcsolati erőszak ügyét komolyan vegye a politika, a társadalom? Az előzmények alapján a bántalmazott japán nő minapi halálát követő megrázkódtatás után sem várható érdemi változás.
Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.
Milyen tényezők befolyásolják a haj egészségét? Mekkora mértékű hajhullás a normális? Erről is beszélgettünk a HVG egészségpodcastjának legújabb adásában.
Gyökeresen átalakul a járműtervezés gyakorlata, s ebben egy magyar startup, a Shapr3D is meghatározó szerephez jutott. Közben gyorsan terjed a mesterséges intelligencia használata is.