Kitiltaná a középületekről a szivárványos zászlót a Mi Hazánk friss javaslata, amit a kormány is támogat
Novák Előd javaslata száműzné a középületekről a „megbotránkozást keltő”, a magyar nemzeti lobogót „meggyalázó” szivárványos zászlókat. A tilalom ötletét a kormányzat is támogatja, bár Orbán Viktor 2021-ben még Budapest „utcaképéhez tartozónak” nevezte a szivárványszínt, a Karmelitára azért nem tűzte ki a zászlót.
Újabb, az LMBTQ-közösség elleni politikai vágyát öntötte törvényjavaslatba a Mi Hazánk. Politikusuk, Novák Előd kedden benyújtotta az Országgyűlésnek a nemzeti jelképekről szóló törvényt módosító javaslatát, amelynek lényege, hogy kitiltaná a szivárványos zászlót a középületekről.
A javaslat szerint rendszeressé vált, hogy középületek homlokzatára „egyes szexuális és nemi irányultságú csoportokat összefogó politikai mozgalmakhoz köthető ún. szivárványzászló került elhelyezésre”. Ennek a „nemkívánatos jelenségnek” vetne véget Novák javaslata azzal, hogy
középületeken vagy azok előtt tilos a különböző szexuális és nemi irányultságokra, illetve az azokat képviselő politikai mozgalmakra utaló, azok népszerűsítésére törekvő jelképek elhelyezése.
Novák meg is indokolta, miért káros szerinte a szivárványos zászló. Azt írta, ennek középületeken való megjelenése „az állampolgárok többségének meggyőződését, érzületét súlyosan sérti, megbotránkozást vált ki, ráadásul mindezt a helyi közakarat ellenében, nagy nyilvánosság előtt követik el”.
Novák Előd javaslatát megírta
Veres Viktor
Azt is írja, hogy szerinte „a szivárványzászló középületeink homlokzatán a magyar nemzeti lobogó mellett, azzal azonos méretben, mintegy egyenrangúként történő elhelyezése sértő és lealacsonyító módon meggyalázza Magyarország zászlaját, a kiemelt büntetőjogi védelmet élvező nemzeti jelképünket”.
Ugyan Nováknak ezeket az állításait nem támasztja alá a javaslatban, ám azt felidézi, hogy a Pride-felvonulás betiltását is lehetővé tevő gyülekezésitörvény-módosítás minapi parlamenti vitájában a szivárványzászlók betiltásáról Répássy Róbert igazságügyi államtitkár is támogatóan nyilatkozott:
A szivárványos zászlók kitiltásához az államtitkár szerint nem az Alaptörvényt kell módosítani, hanem egy másik törvényben lehet rendezni a kérdést.
A Novák-féle javaslat a címerről és a zászlóról, valamint az állami kitüntetésekről szóló 2011-es törvényt módosítaná tehát úgy, hogy az abban felsorolt állami, kormányzati és önkormányzati középületeken (valamint előttük, de ez nincs pontosan meghatározva) tiltaná meg generálisan a szivárványos zászló használatát. Ezek:
az Országgyűlés,
a köztársasági elnök,
az Alkotmánybíróság, a bíróságok, az Országos Bírósági Hivatal és az ügyészségek,
az Állami Számvevőszék, a Magyar Nemzeti Bank, az alapvető jogok biztosa,
a központi államigazgatási szervek,
a Magyar Honvédség,
más állami szervek,
a helyi önkormányzatok képviselő-testületei,
az állam, illetve a helyi önkormányzat által fenntartott, közfeladatokat ellátó intézmények
által, feladatuk ellátására használt épületek.
A szivárványos zászlót amúgy több önkormányzat is kitűzi a hivatali épületére. Évek óta így tesz például az Újbudai vagy a Józsefvárosi Önkormányzat, éppen kedden helyezték ki a szivárványos zászlót Óbudán a polgármesteri hivatalra, és régóta ott lobog a Fővárosi Önkormányzat homlokzatán is, ám
ezeket a zászlókat Novák Előd szívesen tépkedi le, többször állt már ilyesmi miatt bíróság előtt, és kapott pénzbüntetést emiatt.
Az egyik esetben a politikus 2020-ban az Újbudai Önkormányzat épületéről távolított el egy szivárványos zászlót, mert az szerinte a melegpropagandát népszerűsíti. Novák ellen egy másik esetben is eljárás indult, miután szintén 2020-ban a budapesti Városházáról vette le a szivárványos zászlót. Utóbbi történetben végül jogerősen figyelmeztetésben részesítették, a bíróság büntetést nem szabott ki.
A képviselő szerint a kerület a “homoszexualizmus fellegvára” lett. Az önkormányzat feljelentést tesz.
Amúgy Orbán Viktor miniszterelnök munkahelyén, a várban, a Karmelita épületén is loboghatna a szivárványos zászló, mert melegjogi szervezetek 2021-ben vittek egyet a kormányfő hivatalának, mondván: ha már egy külföldi hírügynökségnek úgy nyilatkozott Orbán, hogy ez a zászló hozzátartozik Budapesten az utcaképhez, tűzze ki. Nem tűzte.
Orbán 2021 júniusában azt nyilatkozta a dpa-nak, hogy „a szivárványszín Budapesten is magától értetődő módon hozzátartozik az utcaképhez”, a miniszterelnök hozzátette, hogy „míg a kommunizmus idején Magyarországon üldözték a homoszexuális embereket, ma az állam nemcsak garantálja, hanem aktívan védelmezi is a homoszexuálisok jogait, hiszen az egyéni szabadság a legfőbb érték”.
Közben Nováknak volt egy másik, a Pride betiltását célzó javaslata, de annak elfogadására nem sok esély volt, mivel a fideszes politikusok benyújtották ugyanerről a saját javaslatukat, amit végül ellenzékiek tiltakozása – a Momentum több politikusa és Hadházy Ákos a március 18-i szavazáskor füstgyertyát eregetett az ülésteremben – közepette el is fogadtak. Novákét pedig végül nem is vették tárgysorozatba.
Rekordgyorsan szabta ki Kövér László házelnök a rekordösszegű – összesen 82 milliós – pénzbírságot a Pride betiltását lehetővé tevő jogszabály szavazásánál a parlamentben füstgyertyával is tiltakozó ellenzéki képviselőkre. Ezzel azonban nincs vége az ügynek.
A családja körében hunyt el Ozzy Osbourne 76 évesen. Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.
Az amerikai elnöknek Jeffrey Epsteinnel kapcsolatban olyan összeesküvés-elmélet ellen kell védekeznie, amilyenekhez korábban ő szoktatta a most dühös táborát.