szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Szerda este bont hivatalosan zászlót Ángyán József új mozgalma, a Tisztesség és Emberség Szövetsége. Az ünnepélyes aktust megelőző sajtótájékoztatón a hivatalos kezdéskor maroknyi ember jelent meg, többségük újságíró. Menet közben azonban tele lett a terem.

A XVI. kerületi Német Kultúregyletben bont zászlót szerda este hat órakor Ángyán József új mozgalma, a Tisztesség és Emberség Szövetsége (TESZ). Az eseményt megelőző sajtótájékoztatón öt perccel a fél ötös kezdés után nagyjából öt érdeklődő és tíz sajtómunkás volt jelen. Ángyán József mozgalma fel kíván lépni a korrupció ellen, és egyik célja, hogy támogassák a Horváth András egykori NAV adóellenőrhöz hasonló leleplezések napvilágra kerülését – mondta el maga a mozgalom indítója.

A Tisztességes Emberek Szövetségét Ángyán szövetségesei, az Élőlánc Magyarországért, a Váralja Szövetség, a Gazdálkodó Családok Egyesülete és a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ alapítják. Ahogy a volt fideszes képviselő elmondta, a mozgalom nem kíván párttá alakulni, ugyanakkor a választásokon támogatni fog független jelölteket. Ehhez igyekszik megkeresni azokat a tisztességes, helyben közismert és nagy megbecsülésnek örvendő szószólókat, akik a helyi közösségeket megfelelő legitimitással tudják képviselni. Ángyán szerint a pártrendszer csődöt mondott, mert felül döntik el, hogy kit indítsanak helyben. Ők ezt a szituációt szeretnék megváltoztatni.

Ángyán 2012 decemberében mondta el a hvg.hu-nak, hogy „Tisztességes Emberek Szervezete” néven mozgalom létrehozásán gondolkozik. „Úgy látom, hogy egy ilyen alakulat iránt akár igen nagy is lehetne az érdeklődés a várakozók egyre növekvő táborában. Hiszen a tisztességes emberek vannak elsöprő többségben ebben a többre hivatott nemzetben” – mondta. Ezután a Jobbikkal és az LMP-vel is szóba hozták, utóbbit az is táplálta, hogy Ángyán (Sólyom Lászlóval együtt) június közepén részt vett, és felszólalt az LMP pártalapítványának a rendezvényén.

Fidesz színekben a parlamentbe

Ángyán József 2006-ban került be a Fidesz színeiben listáról a parlamentbe, a Szent István Egyetemen is tanító képviselő ellenzékben a kormánykoalíció gazdaságpolitikájának gyakori kritikusa volt. A 2010-es választási kampányban Orbán Viktor a párt mezőgazdasági programjának kidolgozását bízta rá, elmondása szerint amikor Felcsúton bemutatta a leendő kormányfőnek a kicsi és közepes gazdaságok helyzetbe hozására alapuló koncepciót, Orbán teljes támogatásáról biztosította. A választások után így nem volt meglepetés, hogy Ángyán József a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára lett.

A kormány még el is fogadta az Ángyán-féle földkoncepciót, de az új földtörvény kidolgozásakor hamar kiderült, hogy „megváltozott a szélirány” a kabinetben és a minisztériumban is, és az új koncepció alapjaiban tér el az Ángyán által kidolgozottól. (A végül el is fogadott törvény lehetőséget biztosít arra, hogy egyes családok akár több ezer hektár földterületet is megszerezzenek tartós bérletbe, ugyanakkor kikerült belőle az a rész, hogy a földbirtokosoknak meghatározott számú munkást kell foglalkoztatniuk; ezzel együtt egy másik jogszabály lehetővé teszi, hogy úgynevezett „integrátorok” létrehozásával alapvetően a nagyüzemek kerüljenek helyzetbe a magyar mezőgazdaságban.) Az államtitkár ezek után lemondott tisztségéről 2012 februárjában, és képviselőként a földtörvény tervezetének egyik leghangosabb kritikusa lett. Ángyán ráadásul kormánypártiként tette a legtöbbet a földmutyik feltárásáért is.

„Aki nem integrálódik, annak annyi”

Ángyán József akkor is kellemetlen helyzetbe hozta a kormányt, amikor elmondta: 2011 első hónapjaiban a schleswig-holsteini dioxinbotrány idején a vidékfejlesztési minisztérium megvizsgálta, milyen nyersanyagokat hoz be Németországból a magyarországi élelmiszeripar, azaz a hazai élelmiszerekbe kerülhetett-e a veszélyes anyagból, és miután kiderült, a legnagyobb „magyarnak” tartott termékek előállítói is megdöbbentően nagy arányban import húst használnak, az érintettekről egy „szégyenlista” készült. 

A volt földművelési államtitkár azt állította, hogy Orbán Viktor is látta ezt a listát, sőt szerinte akkor a kormányfő arra is rákérdezett: lehetséges-e, hogy magyar tőkeérdekeltségű húsipari cégek a hungarikumokat nem magyar alapanyagból állítják elő: a listát először a hvg.hu hozta nyilvánosságra, és mint megírtuk, ezek után 2012 júniusban Fazekas Sándor úgy avatta fel a McDonald's-nak szállító, az amerikai tulajdonú, bábolnai székhelyű OSI Food Solutions új csirkefeldolgozóját, hogy tudhatta: a bábolnai cég előkelő helyen szerepel a „feketelistán”.

A szakítás a Fidesszel azután következett be, hogy Ángyán nem szavazta meg 2012 decemberében a földtörvényhez szükséges alkotmánymódosítást. Ekkor a hvg.hu-nak adott interjújában arról beszélt, „talán nem véletlen, hogy a módosító indítványom leszavazásában teljes egyetértés alakult ki az MSZP és a Fidesz között. Gyanítom, hogy leosztották egymás között, hogy kinek melyik régió kell, illetve jut. A szövetkezet alulról szerveződik, visszaoszt, az integrátort felülről erőltetik rá a vidékre, és kiszívja a hasznot az integrált fürtből. Persze elvileg önkéntesen is lehet egy integrátorhoz csatlakozni, de ha a játékszabályok olyanok lesznek, akkor aki kimarad, annak könnyen vége lehet. A téeszesítés is önkéntes volt, a nagyapám is aláírta a belépést, miután három napig verték. A módszerek azóta nyilván finomodtak, de aki nem integrálódik, annak annyi. Ezt nem akarjuk néhányan, akik még a Fidesz eredeti programjához ragaszkodunk”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!