Tetszett a cikk?

A költségvetési intézmények többsége kivitelezhetőnek tartja a kormány által 2004-re előirányzott tíz százalékos létszámcsökkentést, de egyes tárcák a bővülő feladatokra hivatkozva szeretnék ezt valahogy megúszni. A munkaadók szervezetei az államapparátus 8 ezer fős karcsúsítását keveslik, a munkavállalói érdekképviseletek pedig demagógiával vádolják a "gyárosokat".

A Külügyminisztérium végre fogja hajtani a kormány szerdai ülésén elhatározott létszámleépítést, és jelenleg tanulmányozza annak lehetőségeit – mondta Tóth Tamás külügyi szóvivő az MTI érdeklődésére. Ez a mondat jól jellemzi a tárcák jelenlegi halogató álláspontját azok után, hogy a kormány döntése értelmében jövőre a költségvetési intézmények összesen körülbelül 300 milliárd forinttal kevesebb pénzt költhetnek el, mint az idén. A megtakarítás a bruttó hazai össztermék (GDP) mintegy 1,5 százaléka. A miniszterelnök a takarékossági program részeként 10 százalékos létszámleépítést rendelt el a minisztériumokban és a hozzájuk kapcsolódó intézményekben, ami több mint nyolcezer főt érint majd. Az intézkedéseket máris kritikák érték, hiszen a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) legalább 200 ezres leépítést tartana indokoltnak a közszférában. Széles Gábor, a Gyáriparosok Országos Szövetségének elnöke pedig egy televíziós interjúban kijelentette, hogy a kormány a javuló foglalkoztatási adatokat úgy érte el, hogy a versenyszférából kihulló munkavállalók állami állásokat kaptak.
László Csaba pénzügyminiszter úgy fogalmazott, hogy a kormány elvi döntést hozott a minisztériumoknál és intézményeiknél végrehajtandó létszámcsökkentésről. A részletek kidolgozása most folyik, még az sem dőlt el, hogy valamennyi tárcára egységesen vonatkozik-e a 10 százalékos mérték. „Végig kell gondolni, hogy adott esetben különbséget lehet-e tenni a tárcák között a létszámcsökkentés mértékében, bár azt hiszem, hogy bármelyik minisztérium kibírja a 10 százalékot" – vélekedett.
Érdekképviseletek pró és kontra
Csakhogy a munkaadók szövetségeinek ez a tíz százalék kevés. "Az állami szféra alkalmazottainak száma napjainkra olyan mértékben felduzzadt, ami már az ország versenyképességére is negatívan hat" – ismételte meg Lőrincze Péter, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) európai uniós csatlakozási munkabizottságának vezetője a szervezet elnöke, Demján Sándor által korábban már kifejtett nézeteket. Azzal érvelt, hogy a több mint 800 ezer főt alkalmazó közszféra hozzávetőlegesen ezermilliárd forintjába kerül az országnak. Ha e létszámot 200 ezer fővel csökkentenék, az legkevesebb 500 milliárd (Demján korábbi kijelentései szerint ezermilliárd) forint megtakarítást hozna a VOSZ szakértőinek számításai szerint. Lőrincze Péter hangoztatta, hogy az állami újraelosztást is egyértelműen mérsékelni kellene, a tavalyi 51 százalékos állami újraelosztási arányt 40 százalék alá kellene nyomni, mert ez radikálisan javítaná az ország versenyképességét.
„Az állam kiadásainak jelentős csökkentése nélkül nem lehet mérsékelni a vállalkozásokat terhelő adók nagyságát. Az adóterhek nagymértékben megnövelik a foglalkoztatás költségeit is az országban " – fejtette ki a VOSZ-vezető. A szervezet egyébként a javaslatait megküldte a koalíciós pártoknak, valamint a parlamenti ellenzéknek is, hisz az ország versenyképességének javítása össznemzeti érdek. „A politikai erőknek fel kell ismerniük azt, hogy a versenyképesség, az adószint csökkentése, a túlméretezett állam mérséklése az egész országot támogató program" – emelte ki. A VOSZ tisztában van vele, hogy ezt csak több év alatt lehet megvalósítani, a kormány szerdai döntését az első szerény lépésnek tekinti - hangoztatta Lőrincze Péter.
A munkavállalói érdekvédelmi szervezetek érthetően nem fogadták lelkesedéssel a kormány leépítési terveit sem, a VOSZ 200 ezres karcsúsítási elképzeléseit pedig már egyenesen visszautasították. Fehér József, a Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezetének (MKKSZ) főtitkára, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának alelnöke demagógiának tartja a Demján Sándor VOSZ-elnök által megfogalmazottakat. Fehér József felhívta a figyelmet, hogy a magyar közszolgálat létszámát szakmai szempontból eddig senki sem értékelte soknak vagy kevésnek. E kérdés a főtitkár szerint azért kerülhetett elő ilyen élesen, mert tavaly – elsősorban az 50 százalékos béremelés következtében – növekedésnek indult a közszolgálatban dolgozók száma. Az MKKSZ vezetői úgy látják, hogy a közszolgálati szférát át kell világítani, s ha lehet, hatékonyabbá tenni a működést, hiszen az EU-csatlakozás miatt várhatóan megnövekvő létszámigény pótlólagos terheket jelentet a költségvetés számára.
Minisztériumi olvasat
Az elvi kormánydöntést követően a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumnál és háttérintézményeinél is végrehajtják azt a létszámleépítést, amely a bürokrácia csökkentését és a hatékonyság növelését szolgálja - áll a GKM sajtóosztályának közleményében. Ugyanakkor úgy vélik, hogy a konkrét létszámleépítésről csak komolyabb vizsgálatokat követően lehet döntést hozni.
Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter arról számolt be, hogy az FVM-nek Magyarország uniós csatlakozásával bővülnek a feladatai. Ebből adódóan a minisztériumnak eltér a létszám- és finanszírozási igénye is a többi tárcáétól. „Ezt a kormány és a miniszterelnök is akceptálja" – mondta Németh Imre. Szerinte a minisztériumnál végrehajtott létszámváltozásban érintettek jelentős része átkerül más intézményekbe, mert azokat, akik szakmájukhoz értenek, tovább kívánják foglalkoztatni.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) szintén végrehajtja a kormány által előírt 10 százalékos létszámcsökkentést – jelentette ki Persányi Miklós, a szaktárca vezetője. A miniszter elmondta, hogy a KvVM-nél egyébként is átszervezés folyik, és a most előírt létszámcsökkentést azzal összekapcsolva végzik majd el. Utalt rá, hogy a minisztérium és a háttérintézmények létszámát együtt kell értelmezni, mert a most zajló átszervezés egyébként is előirányzott egy 100 fős csökkentést. Ez azonban független az előírt 10 százalékos létszámmérsékléstől. Cél, hogy a területi szervezeteknél a csökkentés ne menjen a végrehajtandó feladatok rovására. Inkább a központi szervezeteknél és a háttérintézményeknél legyen nagyobb a létszámleépítés – vélekedett a miniszter. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumban jelenleg mintegy 570 ember dolgozik, a tárcánál foglalkoztatott összlétszám eléri a nyolcezer főt.
A Foglalkoztatási és Munkaügyi Minisztériumban közölték, hogy a tárca végrehajtja a kormány döntését - amint az megszületik. A minisztériumban az állományi létszám 285 fő, a hozzá tartozó intézményeknél azonban 5633-an dolgoznak. A FMM-ben úgy vélekednek, a tárcákra történő lebontás árnyaltabb lesz a kormány elvi döntését követően.
Kökény Mihály egészségügyi miniszter arról számolt be, hogy a takarékossági intézkedés nem érinti a gyógyító intézményeket, csak a tárca közigazgatási háttérintézményeit, a minisztériumot és az Országos Egészségbiztosítási Pénztárt. A jövő évi tárcaköltségvetés részleteiről azonban még nem nyilatkozott, mert – mint mondta –, ezekről még nem született döntés.
A honvédelem elébe ment…
A Honvédelmi Minisztérium elébe ment a kormánydöntésnek, mégpedig a védelmi felülvizsgálat eredményeként a tárcánál már elindult intézkedésekkel – mondta Bocskai István, a tárca kommunikációs főigazgató-helyettese. Így a nyáron lezárult védelmi felülvizsgálat során tett intézkedések között szerepelnek a honvédelmi tárcát és a háttérintézményeket érintő átszervezések, létszámcsökkentések, és példaként említette, hogy 30 százalékkal csökkenni fog a szolgálati autók száma is.
Szigetvári Viktor, a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium sajtófőnöke a közszférát jövőre érintő takarékossági intézkedések végrehajtásáról kijelentette: „Az a célunk, hogy ügyfélközpontúbb közigazgatást hozzunk létre". Ennek érdekében megszüntetik a „felesleges bürokratikus akadályokat", és könnyebbé teszik az ügyvitelt.
Az Oktatási Minisztériumnál a leépítések a bürokrácia csökkentésére irányulnak – jelentette ki Szántó Gabriella sajtófőnök. A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumában még vizsgálják a forrásmegtakarás lehetőségeit – közölte a tárca sajtóirodája.
Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnöke viszont abban bízik, hogy a bíróságokat nem érinti a takarékossági intézkedés. Rámutatott arra, hogy a bíróságok költségvetése a központi költségvetés egészéhez viszonyítva szerény összeg. Számítások szerint jövőre 70 milliárd forint szükséges ahhoz, hogy a bírósági szervezet működésének minimális feltételeit megteremtsék.
Magyar Péter virágot vitt a tavaly ősszel leomlott újvidéki vasútállomáshoz

Magyar Péter virágot vitt a tavaly ősszel leomlott újvidéki vasútállomáshoz

És akkor az USA új elnöke mégsem Elon Musk, hanem Vlagyimir Putyin

És akkor az USA új elnöke mégsem Elon Musk, hanem Vlagyimir Putyin

Amerikai professzor: Igen, az USA immár Európa ellensége

Amerikai professzor: Igen, az USA immár Európa ellensége

Orbán Viktor: A Pride szervezői ne bajlódjanak az idei felvonulás előkészítésével

Orbán Viktor: A Pride szervezői ne bajlódjanak az idei felvonulás előkészítésével