A legnagyobb brit baloldali vasárnapi lap értesülése szerint a világ első számú, kizárólag az előfizetési díjból fenntartott, reklámokat soha nem sugárzó közszolgálati műsor- és hírközvetítőjének 28 ezer alkalmazottjából összesen 6 ezret készülnek szélnek ereszteni, ami több mint 20 százalékos leépítés lenne.
Helen Boadennek, a BBC hírigazgatójának utasításba adták, hogy a hírszolgáltatási részleg 3 ezres állományából mintegy 350-nek mondjon fel. A The Observer szerint a korábbi híresztelésekben a hírszerkesztőség ezer fős állománycsökkentéséről volt szó. A kisebb leépítés is azzal jár azonban, hogy például megszüntetik a BBC tévé évtizedek óta intézményesült, déli egy órakor sugárzott egyórás híradóját, amelyet a BBC hírtévéjének, az egyébként meglehetősen kis nézettségű BBC News 24-nek az éppen futó adásával pótolnának.
Ezt a tervet állítólag heves ellenállás fogadta a cégen belül, a hírszolgáltatási részleg egyik név nélkül idézett vezetője szerint viszont szükség van az átfedések felszámolására.
A The Observer által idézett munka társi vélemények szerint azonban a leépítések "óhatatlanul kikezdik majd a termék minőségét, akkor is, ha ezt az első időkben a nézők és a hallgatók még nem fogják érzékelni ... és ezt ismét meg fogja szenvedni a morál is".
A 80 éves BBC eddigi legsúlyosabb erkölcsi-szakmai válságát élte át tavaly, miután példátlan csatába bonyolódott a kormánnyal egy tudósítás miatt, amely az iraki tömegpusztító fegyverekről szóló hírszerzési értesülések tudatos elferdítésével vádolta a kabinetet.
Az ütésváltás csúcspontján öngyilkosságot követett el a hír vélelmezett forrása, David Kelly professzor, az első számú brit biohadviselési szakértő. Az ügyben elvégzett vizsgálat – jóllehet megállapította, hogy Iraknak valószínűleg már nem voltak tömegpusztító fegyverei a háború kezdetén – a Kelly-ügyben szinte minden felelősséget a BBC nyakába varrt, s ezután a cég teljes felső vezetése lemondott.
A BBC jelenlegi felső vezetéséből származó értesülések szerint a hírrészlegnél is nagyobb leépítés várható a kisegítő igazgatóságokon, például a pénzügyi és a személyzeti osztályon, amelyek állományát akár 50 százalékkal is csökkenthetik - írta a The Observer. A személyzeti részlegben ezren dolgoznak. A brit lap egyik forrása azt mondta: a BBC-nél kétszer nagyobb vállalatok fele ekkora személyzeti részleggel is elboldogulnak. (MTI)