Mint korábban beszámoltunk róla Svájcban népszavazás döntött arról, hogy az Európai Unióhoz tavaly májusban csatlakozott tíz állam polgárai előtt is megnyitják az ország munkaerőpiacát. Az unió vezetőinek szívéről nagy kövek görögtek le.
A svájci piac másfél éve nyílt meg a 15 régi EU-tagország munkavállalói előtt. A szigorú ellenőrzésnek köszönhetően azonban mindmáig nem harapózott el az illegális foglalkoztatás, illetve az ágazati bérmegállapodásokat megszegő fizetések gyakorlata. A svájci jobboldali pártok mégis ez utóbbira hivatkozva arra buzdították a választókat, hogy utasítsák el a kelet-európai munkavállalóknak a nyugatiakkal azonos mértékű elhelyezkedési lehetőségeket biztosító törvényjavaslatot. A többi párt, valamint a vállalkozók és a szakszervezetek a javaslat elfogadását szorgalmazzák – igaz, kivételekkel megtűzdelve. A szavazók közel 56 százalékos aránnyal végül is a könnyítések mellett döntöttek.
José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke is üdvözölte a svájci népszavazásnak a sikerét. A voksolás az EU és Svájc között már korábban kötött megállapodás kiterjesztése volt a tíz új uniós tagállamra, köztük Magyarországra. Az egyezmény értelmében az alpesi állam fokozatosan megnyitja munkaerőpiacát az új tagok előtt (immár párhuzamosan a régi tagokkal), és a nyitás – az erre vonatkozó záradék alkalmazásától függően – legkésőbb 2014-re befejeződik.
Brüsszelben kiadott közleményében Barroso gratulált a svájci lakosságnak az eredményhez, és jelezte, hogy az lehetővé teszi az EU és Svájc között a személyek szabad áramlásának biztosításáról hat éve kötött megállapodás végrehajtását. Az elnök szerint a népszavazás annak is bizonyítéka, hogy az unió és – a tagállamai által körbevett, de azok közé nem tartozó – Svájc közösen tud munkálkodni az európai integráció elmélyítésén.
Az EU-svájci viszonyban komoly visszaeséshez vezethetett volna egy esetleges vasárnapi nem, ugyanis annak nyomán a 2000-ben jóváhagyott megállapodások mindegyikét fel kellett volna függeszteni.