szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Országszerte már 43 foglalkoztatási paktum jött létre a helyi foglalkoztatás javítása érdekében, önkormányzatok, vállalkozások, munkavállalói és munkáltatói érdekképviseletek, oktatási intézmények és munkaügyi kirendeltségek együttműködésével.

A legtöbb foglalkoztatási paktumot kistérségi szinten kötötték, de létrejöttek regionális, megyei, városi paktumok is - ismertette Kovács Péter, a Vas Megyei Munkaügyi Központ igazgatója, a paktumokkal foglalkozó budapesti konferencián.

Elmondta: az első ilyen együttműködést 4 éve Kemenesalján kötötték, ezt követően főként a nyugati országhatár közelében alakult a legtöbb paktum. Az utóbbi két évben pályázni lehetett a paktumok létrehozásához elnyerhető európai uniós támogatásra is, ami számottevő fejlődést eredményezett.

Az európai uniós pályázaton csak a paktumok létrehozásához nyerhettek támogatást, viszont szükség lenne az együttműködések önálló napi költségvetésére is. Ausztriában például a legtöbb paktum a napi költségvetéséhez is elnyerhet támogatást az önkormányzatoktól, illetve a munkaügyi intézményrendszertől - közölte Kovács Péter.

A paktumok többsége már eddig is jelentősen hozzájárult a helyi foglalkoztatás javításához. Ezt azzal érik el, hogy a partnerek együtt, egyeztetve a feladatokat, közös akciókat indítva többre jutnak, mint külön-külön -hangsúlyozta Kovács Péter.

A konferencián Csizmár Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára elmondta: leginkább kistérségi szinten működhetnek eredményesen a partnerségek. Terveik szerint az európai uniós forrásokból a jövőben is elnyerhető majd támogatás a partnerségek létrehozásához. Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat ezután is fontos feladatának tartja a partnerségek segítését.

Az egyik kulcskérdés, hogy minél többen rendelkezzenek a munkaerőpiacon keresett szakképesítéssel. A diplomások között 82 százalékos a foglalkoztatottság Európában és Magyarországon is. Az alacsonyabb iskolai végzettségűeknél már Európában is csak 45-50 százalékos a foglalkoztatottság, Magyarországon viszont 28 százalékos - mondta Csizmár Gábor.

Egy másik fontos feladat a nem tipikus foglalkoztatási formák nagyobb ösztönzése. Az Európai Unió országaiban az utóbbi években létrejött új munkahelyek 90 százaléka nem tipikus munkahely, gyakorlatilag a munkaidőalap újraelosztásából adódott. Magyarországon is nagyobb szerepet kell kapnia a részmunkaidős, a határozott idejű foglalkoztatásnak, a távmunkának - tette hozzá az államtitkár.

MTI Karrier

Csökken a regisztrált álláskeresők száma

Szeptemberben közel 23 ezerrel csökkent a regisztrált álláskeresők száma az egy évvel korábbihoz képest, az augusztusi adatokhoz viszonyítva azonban lényegében szinten maradt.

MTI Karrier

Önkéntesközpont létesül Debrecenben

Önkéntesek kétéves segítőprogramjának megvalósítására és központjának létrehozására 21 millió forint pályázati összeget nyert a debreceni Életfa Segítő Szolgálat Egyesület.

A Toyota uralja a magyar piacot

A Toyota uralja a magyar piacot

Mindenkire gondolt az AMD: csúcsgépekbe és játékkonzolokba is kerülhet az új processzorokból

Mindenkire gondolt az AMD: csúcsgépekbe és játékkonzolokba is kerülhet az új processzorokból

Megkapták a pénzüket a tanárok, akiket a sikkasztó tankerületi alkalmazott megkárosított

Megkapták a pénzüket a tanárok, akiket a sikkasztó tankerületi alkalmazott megkárosított

Az iskolázatlan, alkoholista zseni, aki a fél világgal megszerettette az állatokat – száz éve született Gerald Durrell

Az iskolázatlan, alkoholista zseni, aki a fél világgal megszerettette az állatokat – száz éve született Gerald Durrell