Mindig két emberen múlik, hogyan alakul a főnök-beosztott közötti viszony. A hierarchia meghatározza az erőviszonyokat: felettesed irányíthat, utasíthat, kérhet, ám arra jogod van, hogy elmondd véleményedet, még akkor is, ha az nem egyezik főnöködével. Arra azért figyelj, hogy mindig észérvekkel „támadj”, és közben ne feledd, hogy felettesednek megadd a neki kijáró tiszteletet, így munkakapcsolatotok nem sínyli meg a nézet-különbségeket.
Formális kapcsolat
Baráti viszony, őszinte beszéd © sxc.hu |
Ha főnököddel formális a viszonyod - az esetek túlnyomó többségében így van -, szinte csak munkaügyben érintkeztek, nem kérdés, kinek a szava lesz döntő vitás helyzetekben. Ezért arra hivatkozva, hogy egy adott szituációban neked van igazad, soha ne kérdőjelezd meg felettesed döntését, még akkor sem, ha tudod, hogy a tények téged igazolnak. Inkább próbáld észérvekkel meggyőzni őt, miközben tartsd a három lépés távolságot. Ne próbálj bizalmaskodni, ha viszonyotok ezt nem teszi lehetővé, mert erőltetett közeledéseddel pont az ellenkező hatást érheted el: főnököd viszolyoghat a „bratyizástól”, és elmenekülhet közeledből.
Baráti, kollegiális viszony
Előfordulhat, hogy a főnök-beosztott viszony eltér a megszokottól, és „kinövi” a formális kereteket. Ilyenkor a két fél szinte egyenrangú, a főnök barátként kezeli beosztottját: a legtöbb céges kérdést megvitatják, a főnök nemcsak meghallgatja, de ad is beosztottja véleményére, sok esetben, ha nem tud azonnal dönteni, a tanácsát is kikéri. Egy már-már baráti viszony esetében is adódhatnak nézeteltérések, sőt, az egyet nem értést olykor éppen a felek egyenrangúsága táplálja. Ezért akkor se élj vissza helyzeteddel, ha a főnök barátja, bizalmasa vagy! Az irodában add meg neki a kellő tiszteletet, ne érezze, hogy kiváltságos helyzetedből úgy akarsz profitálni, hogy közben lejáratod őt. Ne vond kérdőre a többiek előtt, ne kérdőjelezd meg nyíltan, hogy helyes döntést hozott-e, és ne űzz gúnyt belőle még akkor sem, ha hibázott – és ezt beismeri.
A szavahihetőség a siker kulcsa!Ne légy túl magabiztos, ne akarj mindenáron a csapat hangadója lenni, különösen addig ne, amíg bele nem jössz a gyakorlatba, és el nem sajátítod a szakmai fortélyokat! Előbb bizonyítsd be főnöködnek, kollégáidnak és persze magadnak, hogy megállod a helyed szakterületeden, hozzáértésed és szavahihetőséged nem kérdőjelezheti meg senki – és csak utána állj ki véleményed mellett - főnököd véleménye ellen -. Tényekre, érvekre alapozd mondanivalódat, ne hagyd, hogy indulataid vagy érzelmeid vezéreljenek!
Csapatjátékosok előnybenA legtöbb vállalatnál a csapatszellem háttérbe szorítja az egyéni célokat, érdekeket. Mielőtt elvállalsz egy állást, tájékozódj, hogy az adott vállalat hogyan épül föl, hogyan működik - kik a vezetők, kik állnak a hierarchia csúcsán, milyen szektorokra, osztályokra, egységekre oszlik a cég. A csapatmunka - a közvélekedés ellenére - ugyanakkora elhivatottságot igényel, mint az önös érdekek megvalósítása. Sőt, sokszor nehezebb a kollégákkal együttműködve, folyamatosan egyeztetve dolgozni, mint egymagadban. Igaz, a hibalehetőségek száma is lecsökken, ha folyamatosan figyelitek, ellenőrzitek egymás munkáját - és persze ügyeltek arra, hogy a közös ténykedés ne legyen feszültség forrása.
A vállalati hierarchiát azonban minden körülmények között tartsd szem előtt! Mielőtt ötleteiddel, panaszaiddal rögtön a vállatvezetőhöz fordulsz, keresd meg közvetlen felettesedet! Beszélj vele, és csak azután zargasd a nagyfőnököt. Így elkerülheted annak látszatát, hogy mindenféle csip-csup dologgal a cégvezetőhöz rohansz - mikor azt feletteseddel is megbeszélhetted volna.