Több mint ötszáz elsősorban a vendéglátásban, a biztonsági és a takarító szektorban dolgozó illegális munkavállaló állt sztrájkba eddig Párizsban és környékén; a megmozdulást a munkáltatók szervezeteinek támogatásával hirdetették meg státuszok rendezésének érdekében.
Az egyik legjelentősebb francia szakszervezet, a CGT által múlt kedden meghirdetett sztrájkfelhíváshoz eddig 530 úgynevezett "papírnélküli", elsősorban afrikai országból érkezett munkavállaló csatlakozott. Többségük évek óta él és dolgozik illegálisan a francia főváros körüli Ile-de-France megyében.
A megmozdulást elindító szakszervezeti vezető, Jean-Claude Amara szerint eddig 15 vendéglátó-ipari egységet érint a munkabeszüntetés. Szombaton Nicolas Sarkozy államfő egyik törzshelyének számító éttermében kilenc, Maliból származó alkalmazott csatlakozott a megmozduláshoz, némelyikük már tíz éve dolgozik a Neuilly-sur-Seine nevű kisvárosban található étteremben. A takarító vállalatoknál illegálisan alkalmazott munkavállalók közül pedig eddig kétszázan csatlakoztak a felhíváshoz.
Az észak-franciaországi Lille-ből 32 papír nélküli sztrájkoló - kétszáz, baloldali politikai pártokat és emberjogi szervezeteket képviselő személy kíséretében - indított szombaton gyalogmenetet Párizs felé. A kétszáz kilométeres gyaloglással az algériai, marokkói, kongói, guineai és thaiföldi tüntetők a illegális bevándorlók helyzetének rendezését és az évi 25 ezer kitoloncolás leállítását követelik. A menet május 10-én érkezik a fővárosba.
Xavier Betrand munkaügyi miniszter megerősítette a bevándorlási minisztérium álláspontját, miszerint a helyi közigazgatási vezetők, a prefektusok feladata egyenként minden esetet megvizsgálni. Egy 2007 novemberi rendelet értelmében ugyanis a prefektusok tartózkodási engedélyt adhatnak a munkaerőhiánnyal küzdő szektorokban eddig illegálisan dolgozóknak, amennyiben "a munkaerőpiacon különlegesen keresettek".
A sztrájkot hirdetett illegális munkavállalók pont olyan szektorokban dolgoznak, ahol nagyon nehéz munkaerőt találni. Ezzel magyarázható, hogy a megmozdulást a munkáltatói szervezetek is támogatják, és arra kérik a bevándorlási és a munkaügyi minisztériumot, hogy azonnal kezdjék meg a szakszervezettekkel és a bevándorlók jogait védő egyesületekkel a tárgyalásokat, "ahogy az Görögországban, Spanyolországban vagy Olaszországban történt anélkül, hogy ártott volna a gazdaságnak".
Jelenleg 200 és 400 ezer közé tehető a Franciaországban illegálisan tartózkodó külföldiek száma, akiknek nagy többsége dolgozik, nevezetesen a munkaerőhiánnyal küzdő vendéglátó- és építőiparban, valamint a takarító szektorban, ahol kisvállalkozók alkalmazzák őket feketén.