szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mintegy százezer közalkalmazott tartott két órás figyelmeztető sztrájkot Romániában, ötven százalékos béremeleést követelve, általános sztrájkot is kilátásba helyezve.

A délelőtti megmozdulásban a Sed Lex elnevezésű szakszervezet, valamint a közalkalmazottak szakszervezeteinek országos szövetségének (FNSA) felhívására vettek részt főleg az adóhivatalokban, a kincstári kirendeltségekben, a vámhivatalokban, a nyugdíjpénztárakban és a gyermekvédelmi intézményekben, valamint a megyei és városi önkormányzati hivatalokban dolgozók. Vasile Marica, a Sed Lex elnöke még hétfőn közölte, hogy kudarcba fulladtak a tárgyalások a kormánnyal a közalkalmazotti bérek növeléséről.

E kategória alkalmazottai azt követően léptek fel bérköveteléssel, hogy a parlament múlt héten megszavazta a pedagógusok fizetésének több mint ötven százalékos emelését. A román kormány azonban alkotmánybíróságon támadta meg a jogszabályt, Calin Popescu Tariceanu kormányfő pedig bejelentette, hogy ilyen mértékű béremelések végrehajtását nem bírná el az ország gazdasága.

A Sed Lex mindenesetre most a pedagógusokhoz hasonlóan ugyancsak ötven százalékos, differenciált béremelést követel január elsejétől. Így a jelentősebb emelést a 800 lejnél (mintegy 210 eurónál) kevesebbet kereső, a kevésbé nagyot pedig az 1500 lejt (körülbelül 400 eurót) meghaladó fizetéssel rendelkezők kapnák. A szakszervezet szakértői néhány nappal ezelőtt bemutattak egy bértáblázatot is, összehasonlítva az oktatásban dolgozók és a más területen dolgozó közalkalmazottak javadalmazását.

Eszerint a közoktatásban dolgozó pedagógusok átlagbére az emelésről szóló határozat előtt 1970 lej (mintegy 520 euró) volt, azt követően 2955 (780-800 euróra) lejre nőtt, mindezt heti 14–16 óra munkáért. Az egyetemi oktatók az emelés előtt átlag 5700–10 700 lejt (1500-2800 eurót) vihettek haza, míg az emelés után már 16 128-at (csaknem 430 eurót), heti 5-7 órányi munkáért. A közalkalmazotti átlagbér heti 40 óra munkáért mindössze 1903 lej (körülbelül 500 euró) - érvel az említett szakszervezet.

Az oktatók béremelését bukaresti megfigyelők szerint a november 30-i parlamenti választásokra való tekintettel hagyta jóvá a honatyák többsége, legalábbis a sajtó egy része úgy látja, hogy a kampány küszöbén a politikai erők "felelőtlenül" próbálnak választóik kedvében járni.

A szellemet azonban kiszabadították a palackból, a követelések áradatát nehéz megállítani. A közszolgálati televíziót, a rádiót és az Agerpres hírügynökséget tömörítő Mediasind szakszervezet is 25 százalékos emelést kér, különben ők is utcára vonulással fenyegetnek. A hét elején a Sanitas szakszervezet kért 60 százalékos bérmódosítást az egészségügyi dolgozók számára.

Hétfőn mintegy tízezren tüntettek Bukarestben a parlament épülete előtt, "tisztességes munkáért tisztességes bért" követelve általában véve az ország minden dolgozójának.

MTI Világ

Bírói fizetések szerte Európában

Az európai középmezőnyben vannak a magyar bírói fizetések – derül ki az Európa Tanács friss jelentéséből, amiről a HVG közöl ismertetőt.

Karrier

Mire számíthat, aki Ausztriában vállal munkát?

Ausztriában erőteljes kampány kezdődött 1997-ben annak érdekében, hogy megakadályozzák a kelet-európai országok olcsó munkaerejének szabad beáramlását az osztrák munkaerőpiacra. Emiatt célszerűnek tartották, hogy a szabad mozgás jogát az unióhoz csatlakozó országok számára egy ideig korlátozzák. Ilyen korlátozás alá esik hazánk is, a magyar állampolgárok munkavállalására 2011-ig átmeneti rendelkezések vonatkoznak.

Zárcsere-gate: első fokon nyert a hódmezővásárhelyi önkormányzat a református egyházközséggel szemben

Zárcsere-gate: első fokon nyert a hódmezővásárhelyi önkormányzat a református egyházközséggel szemben

Űrmacskát fejlesztett Kína, az aszteroidákat kutatná vele

Űrmacskát fejlesztett Kína, az aszteroidákat kutatná vele

Éjszakai italozás másnapján okozott halálos balesetet egy férfi, öt évet kaphat

Éjszakai italozás másnapján okozott halálos balesetet egy férfi, öt évet kaphat

Nagy Márton elárulta, mit vár Varga Mihály jegybankelnökségétől

Nagy Márton elárulta, mit vár Varga Mihály jegybankelnökségétől