Magyar általános iskolai és középiskolai matematikatanárok oktathatnak három évig az Egyesült Államokban, ha a fogadó szervezet, a Chicago Public Schools szakmai követelményeinek eleget tesznek. A program Magyarországon az amerikai szervezet és a Debreceni Egyetem Tudományegyetemi Karok (DE-TEK) együttműködésével indult.
Fábián István, a DE-TEK elnöke a programot bemutató hétfői debreceni sajtótájékoztatón elmondta: a program célja, hogy magyar tanárok külföldi tapasztalatot szerezzenek és azt később itthon hasznosítsák. A többlépcsős kiválasztás után a követelményeknek megfelelő oktatók három évig taníthatnak Chicago 600 iskolájának valamelyikében. A tanárok az első évben megfigyelő tanárként, segédtanárként vesznek részt a munkában, önállóan a második és harmadik ott töltött évben vezethetnek egy-egy osztályt.
Mihálydeák Tamás, a DE-TEK külkapcsolati és humánpolitikai elnökhelyettese közölte: a programra nagy volt az érdeklődés, de a szigorú szakmai és nyelvi követelmények miatt a bő fél éve tartó szelekciós folyamat során 5-6 ember jutott el odáig, hogy a Chicago Public Schools szakemberei által tartandó meghallgatáson részt vehessen. Ez a meghallgatás kedden lesz Debrecenben - tette hozzá.
Panagiotta Fassos, a Chicago Public Scools humánerőforrás igazgatója hangsúlyozta, hogy a tanárok egyenlő jogokkal és kötelességekkel rendelkeznek, valamint ugyanolyan juttatásokat kapnak, mint egy helyi oktató. Nincs megkötés a résztvevők számát illetően, aki megfelel a szakmai követelményeiknek és képes a szakterületén angolul oktatni, azt fogadják - tette hozzá.
A programra elsősorban matematikai, másodsorban egyéb természettudományos területről érkező, felsőfokú angoltudással rendelkező tanárokat várnak. A tanárok az ország minden területéről jöhetnek, de mivel a DE-TEK a program hazai felügyelője, a lehetőség főleg a környező megyékben volt hirdetve, hiszen itt a legszélesebb az egyetem kapcsolatrendszere.