szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A munkahelyi erőszak – mobbing – az amerikai munkaerő-piacon is jelen van, 2007-ben a dolgozók harmada állította, hogy legalább egyszer már volt már negatív tapasztalata: inzultálták vagy kiborították. De mi minősül mobbingnak és mit lehet tenni ellene?

Az amerikai munkaerő-piacon jelen lévő, körülbelül 54 millió dolgozó egyharmada már szembesült a munkahelyi erőszak valamely formájával, 12 százalékuk pedig tanúja volt ilyesminek - ez derül ki abból a 2007-es felmérésből, amelynek eredményeit internetes oldalán a SmartLemming.com. is ismertette.

A felmérés szerint a munkahelyi erőszak négyszer gyakoribb, mint a zaklatás bármely más formája. Az amerikai munkavállalók az esetek 62 százalékában szándékosan figyelmen kívül hagyják a problémát, nem tesznek említést róla senkinek. A munkahelyi erőszak leginkább a vezető beosztásban dolgozók „fegyvere” (72 százalék), az esetek 52 százalékában pedig magas beosztásban tevékenykedők alkalmazzák. Az erőszak áldozatai leggyakrabban nők, sőt, az esetek 71 százalékában nők inzultálnak nőket. A felmérésből az is kiderül, hogy azok 45 százaléka, akik már átélték a mobbing bármely válfaját, folyamatosan görcsölnek, stresszesek, olyannyira, hogy ez már egészségüket is veszélyezteti. Az elszenvedőknek mindössze 3 százaléka dönt úgy, hogy vállalja a kellemetlenségeket és bíróság elé viszi az ügyét.

Melyek a munkahelyi erőszak leggyakoribb formái?

© Fazekas István
Szóbeli támadás: trágár, a másik ember méltóságát sértő kifejezések, szarkasztikus megjegyzések, fenyegetés, káromkodás
Sértő megnyilvánulások: a másik testi épségére irányuló fenyegetés (nyilvánosan vagy négyszemközt), megfélemlítés (tettekkel is), a másik megalázása, ellenséges megnyilvánulások
Tekintély ellen irányuló támadás: el nem ismert előléptetés, a felettes lenézése, más jó hírnevének bemocskolása, hitelrontás
A munka akadályozása: szabotázs, a kolléga munkájának aláaknázása

Egy éve adtunk hírt a brit Chartered Management Institute (CMI) elemző cég által készített felmérésről, melynek apropójául a munkahelyi terror országon belüli elharapódzása szolgált. A kutatást végző cég szerint a munkáltatók tehetetlenek, nem tudják megvédeni alkalmazottaikat, ezért ölt egyre nagyobb méreteket a munkahelyi erőszak. A CMI becslései szerint a brit gazdaságnak tetemes kárt okoz a mobbing: évente 100 millió munkanap és 13,75 milliárd fontos (4391 milliárd forintos) bevételkiesést. A tanulmány készítői szerint a brit munkavállalók kétharmada esett áldozatul vagy volt tanúja munkahelyi erőszaknak a felmérést megelőző három évben.

Nem könnyű meghatározni, hogy mi minősül munkahelyi terrornak, ezért a jogsegélynyújtás is bonyolult –nyilatkozta a témával kapcsolatban a hvg.hu-nak korábban Demeter Judit, az Egyenlő Bánásmód Hatóság (EBH) elnöke. „Ha valakit rendszeresen megalázó helyzetbe hoznak, megszégyenítenek, megfélemlítenek, akkor ez a zaklatás tényállásának felel meg az egyenlő bánásmódról szóló törvény szerint” – vázolta a helyzetet Demeter. Erről akkor van szó, ha az ember védett tulajdonságai - faji, nemi, felekezeti hovatartozás, életkor, nyelv, politikai nézet stb. - sérülnek, ezek ellen irányul a támadás.

A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény módosítás új fogalmat vezetett be:  a pszichoszociális kockázatot, amely a munkavállalót fenyegetheti. A törvényi megfogalmazás szerint: „a munkavállalót a munkahelyén érő azon hatások (konfliktusok, munkaszervezés, munkarend, foglakoztatási jogviszony bizonytalansága, idősödő munkaerő, a munka és magánélet egyensúlyának hiánya stb.) összessége, amelyek befolyásolják az e hatásokra adott válaszreakcióit, illetőleg ezzel összefüggésben stressz, munkabaleset, lelki eredetű szervi (pszichoszomatikus) megbetegedés következhet be” - írta a Magyar Közlöny 2007. évi 180. számában.

Mi lehet a megoldás?

Szakemberek szerint kulcsfontosságú, hogy jó kapcsolat legyen a vállalat alkalmazottai között, ha probléma merül fel, azt őszintén meg tudják beszélni. A zavartalan kommunikációt elősegítheti a céges fogadóóra bevezetése, amikor a vezető meghallgatja az alkalmazottak panaszát. Hasznos egy-egy a csapatépítő tréning, vállalati programok (sportesemények, kirándulás), egészségfejlesztő tevékenységek (konfliktus- és stresszkezelés). Természetesen nincs biztos recept arra, hogyan varázsolható élhető munkahely a vállalati aknamező helyére. Ha a fent említett alternatívák egyike sem eredményes - a munkahelyi terror továbbra is komoly törést okoz a dolgozók életében - vállalati munkapszichológus híján érdemes külső, a vállalat ügyeiben nem érintett személytől segítséget kérni.

Több mint 30 delfin pusztult el az oroszországi olajszennyezés miatt

Több mint 30 delfin pusztult el az oroszországi olajszennyezés miatt

Beperelték Nagy Ferót, mert a kutyája ráugrott valakire az utcán

Beperelték Nagy Ferót, mert a kutyája ráugrott valakire az utcán

Legalább öten haltak meg az Egyesült Államokban tomboló hóviharban

Legalább öten haltak meg az Egyesült Államokban tomboló hóviharban

Díjat alapítottak Hadas Kriszta emlékére

Díjat alapítottak Hadas Kriszta emlékére