Itt az eljárás, amely visszanyeri az arany 99,9%-át az e-szemétből
Amerikai kutatók olyan módszert dolgoztak ki, ami környezetbarát módon és hatékonyan vonja ki az aranyat az e-hulladékból, majd segít hasznosítani a szén-dioxidot.
HVG
Az amerikai Cornell Egyetem kutatóinak sikerült kidolgozniuk egy olyan eljárást, amely során aranyat vontak ki az e-hulladékból. Az új módszer két dologra is megoldást kínál: a növekvő e-hulladék kezelésére, valamint a légkör szén-dioxid-szintjének csökkentésére. Amin Zadehnazari, a kutatást vezető tudós szerint mivel évente nagyjából 50 millió tonna e-hulladék keletkezik, aminek 20 százalékát hasznosítják újra, így a megközelítés segíthet enyhíteni a környezeti terhelést.
Az elektronikai hulladékből meglepően sok aranyat lehetne kivonni. Az eldobott alkatrészek tonnánként legalább 10-szer több fémet tartalmaznak, mint a természetes aranyérc. Mivel az előrejelzések szerint 2030-ra a globális e-hulladék mennyisége eléri az évenkénti 80 millió tonnát, a hatékony hasznosítási módszerek egyre fontosabbak.
Az Interesting Engineering beszámolója szerint Zadehnazari és csapata két olyan szerves anyagot szintetizált (VCOF), amit a leselejtezett áramkörökből származó aranyionok és nanorészecskék kiszűrésére fejlesztettek ki. Ezek közül az egyik VCOF kivételesen hatékonynak bizonyult: az arany 99,9 százalékát kiszűrte, miközben egyéb fémek – például a nikkel és réz – nem keveredett közé.
Óriásit nőhet 2030-ra az elektronikai hulladék mennyisége a mesterséges intelligencia térnyerése révén – a kutatók most ki is számolták, mennyire.
Az aranyat tartalmazó COF-et aztán arra használhatják a szakemberek, hogy a szén-dioxidot hasznos anyagokká alakítsák át. Zadehnazari szerint ennek köszönhetően ez a fajta megoldás duplán jó a környezet számára. Arról nem is beszélve, hogy az arany kinyeréséhez hagyományosan gyakran olyan veszélyes vegyi anyagokat használnak, mint például a cianid, ami jelentős környezeti kockázatot jelent. Ezzel szemben Zadehnazari módszere kémiai adszorpciót alkalmaz, ami egy biztonságosabb és környezetbarátabb eljárás.
2021 óta az 55 fontos csúcsról 10 fontra csökkent a Wizz Air részvényeinek árfolyama, a befektetők az elmúlt 15 céges jelentésből 13-ra negatívan reagáltak. A magyar gyökerű légitársaság életét a háborúk és az olajárak sem könnyítették meg, de a mélyrepülésben a menedzsment is szerepet játszott Bukta Gábor, a Concorde elemzője szerint.