Tetszett a cikk?

Ma a piacon a shadowing típusú coachingtól, a telefonos coachingon át az executive coachingig minden megtalálható. A terápiás hátterű megközelítések éppúgy teret nyertek, mint az integrált irányzatok, amelyekben még a vallási-filozófiai megközelítéseknek is stabil szerep jutott, de az üzleti tanácsadói szemléletű, egészen praktikus megközelítések is helyet kaptak. Ez egyfelől jó, másrészt viszont megnehezíti az ügyfél választását és az etikai, minőségi kritériumok számonkérhetőségét.

A coaching iparág „robbanása” Amerikában és Európa nyugati felében a 80-as években kezdődött, de a mai napig van egy folyamatos módszertani fejlődés a szakmán belül. Az Államokban a coaching piac alakulására a vezetői tanácsadók és az analitikus szemléletű terapeuták egyaránt nagy hatást gyakoroltak, míg Európában a szupervízorok és a tágabb szemléletű terápiás iskolák is jelentősen inspirálták a szakma fejlődését. Jelenleg az USA-ban a coaching óradíj a minimális 200 dollártól a 3500 dolláros csúcs óradíjig terjed. A középár 500 dollár, ami a legjobb manhattani pszichiáterek óradíjának felel meg.

Magyarországon egy coaching ülés óradíja 30 000 forint körül kezdődik, de a tapasztaltabb vagy felkapottabb coach-ok elkérhetnek 100 000 forintot, vagy ennél magasabb díjat is egy 60 perces beszélgetésért. Hazánkban a 90 évek elején jelentek meg az első coachok, akik alapvetően szervezetfejlesztő (OD) tanácsadói identitással rendelkeztek, vagy "kintről" importálták a tudásukat valamelyik módszertani iskolából. Jelenleg nagyon sokszínű a piac, és mind a terápiás szemléletű szakemberek, mind az üzleti tanácsadók megtalálják a saját területüket, viszont kevés az önálló módszertani megalapozottsággal bíró, szakmailag kidolgozott keretek között működő iskola és coach. A cikk folytatását itt olvashatja.

Tartalmi partnerünk a HR Portal.

hvg.hu Karrier

Ami a dolgozókat leginkább csábítja

A magyar munkavállalók háromnegyede állítja: produktívabb lenne munkájában, ha tulajdonrészt kapna a vállalatban, ahol dolgozik, vagy részesedne a nyereségéből - derül ki egy friss felmérésből.

Karrier

Miért éri meg családos dolgozót foglalkoztatni?

Kevés a családbarát munkahely hazánkban, és ennek hátterében az alternatív foglalkoztatási formákkal és a családos emberekkel szembeni rossz beidegződések állnak. A munkaközpontú társadalom és a munkahelyeken uralkodó trendek sem kedveznek a családosoknak. Szakemberek szerint csapatépítők helyett inkább "családépítő" programokra lenne szükség.

hvg.hu Karrier

Miért érdemes négy-öt évente munkahelyet váltani?

Nem árt, ha időnként tájékozódunk és felmérjük, hogyan alakul a munkaerőpiac és az aktuális kereslet-kínálathoz igazítjuk elképzeléseinket, a válság után ugyanis a munkaadók igénye is megváltozik: előnyben részesítik a képzettebb, tapasztaltabb, friss munkaerőt - hívja fel a figyelmet a trendre az egyik munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó cég.

Két neves ukrán tudóst ölt meg az oroszok újévi dróntámadása

Két neves ukrán tudóst ölt meg az oroszok újévi dróntámadása

Minden egyes nap 52 új játék: sosem volt még ennyire jó év PC-játékosoknak a Steamen

Minden egyes nap 52 új játék: sosem volt még ennyire jó év PC-játékosoknak a Steamen

Bezárja az ukrán tulajdonos a budapesti Bonbonetti-gyárat 

Bezárja az ukrán tulajdonos a budapesti Bonbonetti-gyárat 

Ötmillió euróval támogatta a szlovák focit a magyar kormány 2024-ben

Ötmillió euróval támogatta a szlovák focit a magyar kormány 2024-ben