Magyarország az első félévben az Európai Unióban a legutolsó helyen állt a 15-64 évesekre jellemző 55,3 százalékos foglalkoztatási rátával, amely 9 százalékponttal maradt el a 27 tagország átlagától - közölte a legutóbbi Statisztikai Tükör című kiadványában a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a nemzetközi összehasonlítás céljaira rendelkezésre álló legutolsó, 2010. második negyedévi adatok alapján.
A férfiak foglalkoztatottsága 9,9, a nőké 7,8 százalékponttal volt alacsonyabb az uniós átlagnál. Magyarország második negyedévi 11,2 százalékos munkanélküliségi rátája meghaladta az uniós átlagot, amely 9,6 százalék volt. A magyarnál 7 tagország mutatója volt kedvezőtlenebb - derül ki a KSH jelentéséből.
Hogyan alakult regionálisan a foglalkoztatottság?
Az idén a harmadik negyedévben az elmúlt év azonos időszakához képest a régiók többségében nőtt a foglalkoztatási ráta (1,3–1,8 százalékpont körüli mértékben) az észak-magyarországi régióban stagnált, míg a relatíve legjobb munkaerő-piaci helyzetű közép-magyarországi és nyugat-dunántúli régiókban némileg tovább csökkent (0,7, illetve 0,6 százalékponttal).
Bokrétaünnepség a Mercedes-gyárban, Kecskeméten - a gyártás később indul
Túry Gergely
A foglalkoztatás terén meglévő erőteljes regionális különbségek ennek ellenére alig mérséklődtek.
Rossz irányban csökkentek a régiók közötti különbségek
Továbbra is a közép-magyarországi régióban a legmagasabb a foglalkoztatottság (53,7 százalék a 15–74 éves népességre számolva), amitől több mint 10 százalékponttal maradt le a legkedvezőtlenebb helyzetű észak-magyarországi régió. A régiók munkanélküliségi rátája egy év alatt -0,5 és +0,4 százalékpont között változott, a közép-magyarországi régiót kivéve, ahol 2,1 százalékponttal (9,2 százalékra) nőtt a munkanélküliségi ráta.
A legkedvezőbb (Közép-Magyarország) és a legkedvezőtlenebb (Észak-Magyarország) régió munkanélküliségi rátája közötti különbség egy év alatt 8,1-ről 6,4 százalékpontra mérséklődött, ami azonban kizárólag a jobb helyzetben lévő régiók mutatóinak romlásából következett, és nem változtatott az ország munkaerő-piaci kettészakítottságán.
Nógrád, Borsod és Szabolcs továbbra is a lista végén
A megyék közötti különbségek még nagyobbak. A legkedvezőtlenebb helyzetű megyék munkanélküliségi mutatója jóval az átlag feletti (Nógrád megyében 17,5 százalék, Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben egyaránt 17,4 százalék), miközben Budapesten 9,6 százalék, Tolna megyében pedig 6,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta.
Tiszavasváriban sincs mindenkinek munkája - a lepusztult romatelep
Stiller Ákos
Hogyan változott időben a hazai foglalkoztatottság?
A „KSH jelenti: Gazdaság és társadalom” című sorozatban a statisztikai hivatal a képet tovább árnyalja. A sorozat 2010/7-es kiadványában ugyanis ez olvasható a foglalkoztatottságról: „2010. május–júliusban az egy évvel korábbihoz képest – mérsékeltebb ütem mellett – továbbra is csökkent a foglalkoztatottság és emelkedett a munkanélküliség, azonban a foglalkoztatottság és a munkanélküliség mutatóit – az előző hónapok átlagához képest – javuló tendencia jellemezte.”
A dokumentum szerint „a foglalkoztatottak száma a 15–64 éves korosztályban 3 millió 757 ezer főt tett ki, ami 22 ezer fővel (0,6 százalékkal) maradt el a 2009. május–júliusitól”. Ugyanakkor a KSH szerint az esztendő első negyedévéhez képest 69 ezer fős növekedés következett be. 2010. május–júliusban a foglalkoztatási arány az előző év azonos időszakához képest 0,3 százalékponttal, 55,5 százalékra mérséklődött. Ezen belül a férfiak mutatója 60,5, a nőké 50,6 százalékot tett ki.
A versenyszférában nőtt a munkanélküliség
A munkanélküliek létszáma – ugyanebben a korosztályban – hatvanezer fővel, 467 ezerre emelkedett egy év alatt, és ez az első negyedévhez képest 31 ezer fős létszámcsökkenést jelent. A munkanélküliségi ráta az előző év azonos időszakához képest 9,7-ről 11,1 százalékra emelkedett. Ezen belül a férfiakat 11,5, a nőket 10,5 százalékos munkanélküliségi ráta jellemezte. A munkanélküliség által leginkább érintett, 15–24 éves korosztály mutatója
egy év alatt 0,8 százalékponttal 26,3 százalékra emelkedett.
2010 első félévében a legalább ötfős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél alkalmazásban állók létszámcsökkenése megállt, az év első hét hónapjában pedig szerény mértékű növekedés következett be. 2010. január–júliusban 2 millió 680 ezer fő állt alkalmazásban, tizenöt ezerrel több, mint egy évvel korábban. Ezen belül a versenyszférában 1 millió 810 ezer fő dolgozott, ami harmincezerrel volt kevesebb a 2009. január–júliusihoz képest.
A nonprofit szféra több embert foglalkoztat
A költségvetésben alkalmazásban álló 769 ezer fő 33 ezerrel haladta meg az egy évvel korábbit, aminek hátterében a közfoglalkoztatási formában dolgozók számának jelentős növekedése áll. A közfoglalkoztatottak figyelmen kívül hagyásával a költségvetési szerveknél foglalkoztatottak létszáma gyakorlatilag megegyezett az egy évvel korábbival1. (A közfoglalkoztatottak száma egy év alatt 72 százalékkal, 84 ezer főre növekedett.)
A nonprofit szférában jelentős, közel 14 százalékos létszámemelkedés következett be, itt 100 ezer ember állt alkalmazásban.
Hogyan alakultak a keresetek?
A keresetek növekedése az év elejéhez képest mérsékeltebb ütemben folytatódott. 2010. január–júliusban a bruttó átlagkereset – a számviteli nyilvántartások alapján – 203 200 forintot, a nettó átlagkereset 132 900 forintot tett ki. A bruttó nominális átlagkereset 2,6 százalékkal, a nettó pedig 8,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A versenyszférában a havi nettó átlagkereset 133 ezer forint volt, ami 9,1 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál, míg a költségvetés területén 134 500 forint volt a kézhez kapott bér összege, ez pedig 8,4 százalékos növekedést jelentett. (A közfoglalkoztatottak figyelmen kívül hagyásával a nettó keresetek 11,1 százalékkal nőttek. A közfoglalkoztatottak havi bruttó átlagkeresete 75 500 forintot tett ki, ez közel négytizede a nemzetgazdaság és a közszféra átlagának.)
A nettó keresetek alakulására az alacsony bázis mellett döntően a személyijövedelemadó-szabályok változása hatott, emellett a költségvetésben foglalkoztatottak bérét a 2010. évi eseti keresetkiegészítés januári és márciusi (bruttó 49–49 ezer forintos) kifizetése befolyásolta. 2010. január–júliusban a reálkereset – a fogyasztóiár-index 5,4 százalékos növekedése mellett – 3,2 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál. (Tavaly ilyenkor 2,1 százalékkal csökkent.) Idén a versenyszférát 3,5 százalékos, a költségvetés területét pedig 2,8 százalékos (a közfoglalkoztatottak keresetét figyelmen kívül hagyva 5,4 százalékos) növekedés jellemezte.