NGM: "az új közfoglalkoztatási program a szocialista kormány pazarló gyakorlatát váltja fel"
A közfoglalkoztatási rendszer átalakításának célja, hogy a hatékonyabb tervezés és pénzfelhasználás eredményeként a korábbinál több munkavállaló bevonására legyen lehetőség a közfoglalkoztatásba; a foglalkoztatás-bővítés hosszú távú lehetőségét azonban alapvetően a piaci foglalkoztatás feltételeinek megteremtésében látja a kormány - reagált a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az MSZP szóvivőjének állításaira.
Török Zsolt csütörtökön az MTI-nek azt mondta: a Fidesz-KDNP kormány olyan új közfoglalkoztatási rendszert hozott létre, amelynek eredményképpen a napokban százezer közcélú és közhasznú foglalkoztatottnak mondanak fel az önkormányzatok, valamint, hogy a kormány a 2011-es költségvetésben a 2010-es 117 milliárd forintról 64 milliárd forintra csökkentette a közfoglalkoztatásra szánt állami támogatást.
Az NGM közleménye szerint "az új közfoglalkoztatási program a szocialista kormány pazarló, átláthatatlan, a statisztikákat szépíteni akaró, de a munkaerőpiaci helyzeten semmit sem javító gyakorlatát váltja fel". Míg a szocialista kormány idején 100 ezer ember dolgozott a közfoglalkoztatásban, miközben 170 ezer érintettet meg sem szólítottak, a Nemzeti Közfoglalkoztatás Programja 200 ezer fő bevonására teremt lehetőséget - közölte a tárca.
Az NGM cáfolja, hogy új közfoglalkoztatási rendszer eredményeképpen a napokban százezer közcélú és közhasznú foglalkoztatottnak mondanak fel az önkormányzatok, hiszen a rendszer működésének folyamatossága biztosított. A közlemény ismerteti: 2011-ben közfoglalkoztatásra 64 milliárd forint, szociális ellátásokra 88,5 milliárd forint jut a költségvetésből. E két előirányzat összege - 2011-ben összesen 152,5 milliárd forint - 30 százalékkal több, mint az előző kormány által e célokra 2010-re tervezett 117 milliárd forint.
Az állami eszközökkel létrehozott munkahelyek biztosítása a foglalkoztatási feszültségek kezelésének azonban csak átmeneti formája lehet a nemzetgazdasági tárca szerint. "Hosszabb távon azt szeretnénk elérni, hogy Magyarországon többé senkinek ne legyen célja életvitelszerűen segélyekből élni, hanem mindenki járuljon hozzá saját munkaerejével, az általa elvégzett értékteremtő munkával a szociális ellátások fedezetét biztosító közösség boldogulásához" - írta közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A kormány alapvetően a piaci foglalkoztatás feltételeinek megteremtésében látja a foglalkoztatás-bővítés hosszú távú lehetőségét, miközben fontosnak tartja a közfoglalkoztatás rendszerének minél hatékonyabb megvalósítását és fejlesztését; ehhez több érintett tárca bevonásával középtávú koncepció készül - közölte a tárca.