Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
A történelemírásbelikkel folytatódnak az érettségik szerdán. Középszinten 86 396, emelt szinten pedig 6265 diák érettségizik. Kövesse nyomon a vizsgákat a hvg.hu-n és oktatási oldalunkon, az eduline.hu-n!
A tavalyinál kicsit nehezebbek voltak az idei középszintű történelem érettségi írásbeli feladatai - mondta Fazekas Csaba, a Történelemtanárok Egyletének alelnöke az MTI-nek. Meglátása szerint a feladatsor színvonalas és sokszínű volt, számos kérdéselem mérte a tanulók önálló forrásértelmezését, illetve a szövegek feldolgozásának készségét. A gazdaságtörténelmi feladatok ugyanakkor markánsan jelentek meg, de a feladatok "összességében nem voltak megoldhatatlanok a szerényebb képességű diákok számára sem" - vélekedett.
Az idei középszintű történelemérettségin a szöveges, kifejtendő esszéfeladatok között a jobbágyfelszabadítás, a rendszerváltás, az alkotmány és Mátyás király szerepelt. Miklósi László, a Történelemtanárok Egyletének elnöke a hvg.hu-nak elmondta: az alkotmányokra (a rendszerváltás előtti és az 1989-ben módosított alkotmányra – a szerk.) vonatkozó kérdés, bár jogszerű volt, mégsem szerencsés idén az új alkotmány miatt - a jelenlegi átmeneti helyzetben - az érettségiben szerepeltetni.
A Történelemtanárok Egylete az illetékesektől már korábban megkérdezte, hogy tervezik-e az alkotmányozást bevenni az idei érettségibe. Akkor ezt a választ kapták: „A ma hatályos érettségi követelmények (2005-ös érettségi követelmények) két témakörben is lehetővé teszik az alkotmányról való kérdezést, az egyik a 12.1. alapvető állampolgári ismeretek, a másik a 12.4. A parlamenti demokrácia működése és az önkormányzatiság.”
A középszintű történelemérettségi feladatsorai, valamint a szaktanárok által javasolt nem hivatalos megoldás a folyamatosan frissülő Eduline oktatási oldalon olvasható.
Oktatási oldalunk, az Eduline a történelem-feladatsorokat és a szaktanárok által javasolt, nem hivatalos megoldásokat egy órakor publikálja. Érdemes itt maradni vagy visszatérni.
Edényi László történelemtanár, a budapesti Zrínyi Miklós Gimnázium igazgatója szerint az idei középszintű történelemérettségin megadott három hosszú - Mátyás királlyal, a rendszerváltással és a jobbágyfelszabadítással kapcsolatos - esszéfeladat közül egyet minden diák ki tud dolgozni. Ahogy az Eduline oktatási oldalnak elmondta: "A rendszerváltás témája azoknak komoly problémát jelent majd, akik nem jutottak el a tananyag végéig. Azok viszont jól jártak, akik ezt a témát is átvették történelemórán, hiszen még frissen a fejükben van, nagy valószínűséggel az utolsó hetekben tanulták" - mondta.
A muhi csata, a második világháború, az ellenreformáció, Magyarország 18. századi társadalma, az Egyesült Államok történelme, a jobbágyfelszabadítás, a rendszerváltás és az alkotmány, sőt Kádár-viccek is szerepelnek az idei középszintű történelemérettségin.
Muhi csata, második világháború, ellenreformáció, Magyarország 18. századi társadalma, az Egyesült Államok történelme: ezek a témák is szerepelnek az idei középszintű történelemérettségi első részében. Az Eduline-nak nyilatkozó szaktanárok szerint az ábrákkal és forrásszövegekkel kiegészített kérdések egy részére még azok a diákok is tudnak válaszolni, akik nem készültek fel az írásbelire.
Rendben megkezdődtek a történelem írásbeli érettségik, rendkívüli eseményről sehonnan nem érkezett bejelentés a vizsgákkal kapcsolatban - közölte az Oktatási Hivatal.
A jobbágyfelszabadítás, a rendszerváltás, az alkotmány és Mátyás király is szerepel az idei középszintű történelemérettségi esszéfeladatai között - az Eduline oktatási oldal információi szerint. Az idei középszintű esszétémák valamivel nehezebbek, mint a tavalyiak, de a kettest idén is könnyű megszerezni - nyilatkozta az Eduline-nak egy szaktanár. A történelem középszintű írásbeli vizsga 180 percig tart és két feladatsorból áll: egyszerű, rövid választ igénylő kérdésekből, valamint szöveges, kifejtendő feladatokból.
Az Eduline oktatási oldalnak nyilatkozó tanárok szerint még megtippelni sem lehet, hogy a középszintű érettségin melyek lesznek a főbb témák. „A középszintű érettségi alapvetően kompetenciaközpontú, tehát főleg a források, segédanyagok értelmezésére épít, de természetesen a feltett kérdésre kell összpontosítani, térben és időben el kell helyezni az eseményeket, használni kell a szakkifejezéseket, ismerni kell és fel kell tárni az összefüggéseket, néhány adattal, tárgyi ismerettel érdemes színesíteni a tartalmat, és logikusan, helyes nyelvezettel, szabatosan kell fogalmazni” – nyilatkozta az oktatási oldalnak Edényi László történelemtanár.
Tavaly a középszintű érettségin az esszékérdesek között a görög hitvilág, a honfoglalás kori társadalom, Hunyadi János törökellenes harcai és a dualizmus gazdasága is szerepelt. (A megadott nyolc témából hármat kellett kifejteni.) Az emelt szintű vizsgán többek között Bethlen Gábor fejedelemsége, a nők modern kori helyzete, a dualizmus korának nemzetiségpolitikája, a Frank Birodalom, és a demokratikus jogállamiság elemzése közül választhattak az érettségizők, akiknek a megadott tízből két magyar és két egyetemes témát kellett kidolgozniuk.
Véget ért a középiskola, egyszer a ballagásról is hazaballagnak a diákok és rokonok a meghatározhatatlan mennyiségű lufival és virágcsokorral. Képek a Petőfi Sándor Gimnázium ballagásáról, ahogy az előtte lévő Tabán egyik padjáról látszik.
A középszintű magyarérettségi szövegalkotási és szövegértési feladatait és egy szaktanár által javasolt megoldásokat elsőként az Eduline oktatási oldal közölte.
Az Oroszország-szakértő egyoldalnyi hivatkozás nélküli szöveget talált abból a cikkből, amit a miniszterelnök politikai igazgatója és beosztottja közösen írt tavaly.