szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Erzsébetváros képviselő-testülete döntött a közoktatási intézményi struktúra átalakításával kapcsolatos előterjesztésekről. Ezek szerint megszűnik önálló intézményként működni a Janikovszky Éva általános iskola és gimnázium.

Bezárta a Janikovszky Éva Általános Iskola és Gimnáziumot a főváros VII. kerületének képviselő-testülete pénteki rendkívüli ülésén. A testület név szerinti szavazással, a Fidesz-KDNP képviselők 11 igen, illetve 4 MSZP-s képviselő nem szavazata mellett fogadta el az iskola bezárásáról szóló előterjesztést. A határozati javaslat értelmében az iskola esetében a gimnáziumi nevelési, oktatási feladatot átadták a Fővárosi Önkormányzatnak. Az önkormányzat épülete előtt a szülők és támogatóik tiltakoztak az iskolák, kiváltképp a Janikovszky bezárása ellen.

"Nagyon nehéz helyzet"

"Az Önkormányzat az elmúlt években nagyon nehéz anyagi helyzetbe került, emellett elhanyagolt és leépült struktúrákat vett át. A kerület iskolaszerkezete az elmúlt években nem reagált a gyermeklétszám rohamos csökkenésére. A tanulólétszám 10 év alatt majdnem a felére csökkent, 4077-ről 2316-ra, tehát ma 3230 iskolai férőhelyre jelenleg mindössze 2316 gyermek van beíratva" - áll az Erzsébetvárosi Önkormányzat közleményében.

A fenti okokra hivatkozva az önkormányzat közli: "a kerület működőképességének fenntartása érdekében az önkormányzatnak át kellett szerveznie az intézményhálózatát". "Ennek eredményeképpen a jelenlegi öt önálló intézmény átszervezésével négy épületben három iskola kezdi meg működését 2011. július 1-jétől" - fogalmaznak.

Tüntetés a bezárás ellen. Hiába tiltakoztak.
Bánkuti András

Az önkormányzat közleménye szerint a változás a gyermekekre nézve "semmilyen hátrányt nem jelent, a fenntartó önkormányzat továbbra is magas színvonalú intézményekben gondoskodik az oktatásukról".

Mint arról a Hírszerző is beszámolt, Erzsébetváros önkormányzata áprilisban értesítette a Janikovszky Éva általános iskola és gimnáziumot, hogy júliustól megszűnne önálló intézményként működni, a diákokat és a tanárokat az eltérő profilú Baross Gábor általános iskola venné át.

Bár az önkormányzat eddig a kerületi iskolák gyerekszámának csökkenésére és takarékoskodásra hivatkozott, a janikovszkys szülők politikai bosszút sejtettek a döntés mögött. Juhász Gábor alpolgármester szerint „szó sincs politikai bosszúról, csupán a 15 éve tartó gyerekszámcsökkenés miatt kellett megkezdeni a kerületi intézményrendszer átalakítását” - írja az index.hu. Hogy mégsem egyszerűen a kerületi gyereklétszám csökkenése állhat a háttérben, azt erősíti az a hangfelvétel is, melyet az egyik szülő május 2-án, egy kerületi fideszes képviselővel történt magánbeszélgetésén készített. (Erről bővebben itt olvashat!)

"Janikovszky Éva emlékét és munkásságát megőrzendő Erzsébetváros vezetése kezdeményezi az írónőről elnevezett díj alapítását, illetve emléknap megtartását" - közölte az önkormányzat pénteken. "Az átszervezések következtében felszabaduló forrásokból lehetővé válik az oktatási intézményrendszer fejlesztése, és működésének hosszú távú, magas színvonalú biztosítása. A következő évtől kibővített ösztöndíjprogramot indít az önkormányzat a kerületi gyermekek tehetséggondozása érdekében" - teszik hozzá.

LMP: elfogadhatatlan a döntés

Elfogadhatatlan a Janikovszky Éva Általános Iskola és Gimnázium bezárása - mondta Moldován László, az LMP erzsébetvárosi képviselője a helyi képviselő-testület pénteki döntése utáni sajtótájékoztatón. A képviselő szerint indokolatlan a gyermeklétszám csökkenésére hivatkozni a VII. kerületben, hiszen az említett tanintézményben tizenháromszoros volt a túljelentkezés. "Szégyenteljes lépés, és teljesen elfogadhatatlan az LMP számára egy jól működő, kiemelkedő pedagógiai munkát végző gyermekbarát iskola bezárása" - fogalmazott Moldován László.

A képviselő követelte, hogy a felelős vezetés gondolja újra a bezárásról szóló határozatot és tegyen meg mindent az iskola megmentése érdekében. Osztolykán Ágnes, az LMP országgyűlési képviselője a sajtótájékoztatón azt mondta, hogy a Fidesz "iskolarombolást" folytat, figyelmen kívül hagyva a szülők akaratát és a tényeket. Az ellenzéki politikus hozzátette: "nem lehet egy hazugsággal egy olyan iskolát bezárni, amely ennyire fontos a kerületnek".

Osztolykán Ágnes emlékeztetett arra, hogy hétfőn benyújtott egy országgyűlési határozati javaslatot, amely alapján létre kellene hozni egy nemzeti iskolamentő alapot, félmilliárdos alaptőkével; a javaslat felszólítja a kormányt arra is, hogy dolgoztasson ki egy hosszú távú oktatási stratégiát, komoly szakmai megalapozottsággal. A képviselő ismertette azt az önkormányzatoknak címzett javaslatot is, amelyben azt javasolja, hogy szüntessék be az iskolabezárási intézkedéseket és hirdessenek erre vonatkozóan moratóriumot.

MSZP: politikai döntés volt

Politikai döntés volt a Janikovszky Éva Általános Iskola és Gimnázium bezárása - mondta Kispál Tibor, a VII. kerületi önkormányzat MSZP-s képviselője a pénteki rendkívüli testületi ülést követően az MTI-nek. Mint elmondta: a városrész vezetése a pénteki döntésével négy helyi iskola közül kettőt "leradírozott" a térképről, ami egyértelműen politikai döntés volt. A testületi vitában elhangzott, hogy az önkormányzat a bezárás indokául szakmai érveket nem tudott felsorakoztatni, hiszen az intézmények megszüntetésével néhány 10 millió forint megtakarítás érhető csak el.

Az ellenzéki képviselő emlékeztetett, hogy az önkormányzat tavaly csaknem 750 millió forintból újíttatta fel a Janikovszky iskolát, de a többi, átalakításra vagy bezárásra ítélt iskolát is renoválták. Egyelőre azt sem tudni, hogy mi lesz a kiüresedett épületekkel - tette hozzá. Kispál Tibor szerint nem igaz az az érv sem, hogy csökken a gyermeklétszám, hiszen a kerületben élő 4000  iskolaköteles gyermek közül 2300 jár helyi iskolákba, tehát feladat nem a megszüntetés lenne, hanem az ide járók  megtartása.

Kunhalmi Ágnes, az MSZP országos elnökségének tagja a sajtótájékoztatón elmondta: a Janikovszky bezárásával a magyar közoktatás egy gyöngyszemét veszítettük el, kiváló pedagógiai programmal működött, amely kimondottan a hátrányos helyzetű diákokat segítette.

"Amit én látok az országban, hogy semmilyen koncepció nincs a közoktatásban, semmilyen finanszírozás nincs kitalálva, magukra vannak hagyva az önkormányzatok" - mondta. Szerinte azok zárnak be most iskolákat az országban, akik hatalomba kerülésüket megelőzően, nyolc éven át kizárólag "nemekre" építették a politizálásukat - tette hozzá. Mint hangsúlyozta: ha ez a "rombolás" folytatódik a közoktatásban, az ország nem tud majd kijönni a válságból, hiszen az oktatás egy kitörési pont lehetne.

A Janikovszky iskola bezárásáról szóló név szerinti szavazás során a tizenegy Fidesz-KDNP-s képviselő igennel voksolt, a testület jobbikos, LMP-s és két független tagja nemmel szavazott, míg a két MSZP-s képviselő nem vett részt a voksolásban. A határozati javaslat értelmében a Rottenbiller utcai iskola esetében a gimnáziumi nevelési, oktatási feladatot átadták a Fővárosi Önkormányzatnak. A döntés nyomán - amelyet a csökkenő tanulói létszámmal indokoltak - a kerületben lévő öt önálló oktatási intézményt úgy szervezik át, hogy négy épületben három iskola folytatja a működést.

Novák Katalin lemondásától Magyar Péter országhódításán át a TEK-robot bevetéséig – ilyen volt 2024 a HVG-fotósok szemével

Novák Katalin lemondásától Magyar Péter országhódításán át a TEK-robot bevetéséig – ilyen volt 2024 a HVG-fotósok szemével

Ebből az egyszerű tesztből mindössze 30 másodperc alatt kiderül, hogyan öregszik

Ebből az egyszerű tesztből mindössze 30 másodperc alatt kiderül, hogyan öregszik

Hevesi Krisztina és Hevesi Tamás: Egy élet is kevés, hogy megismerjük a másikat

Hevesi Krisztina és Hevesi Tamás: Egy élet is kevés, hogy megismerjük a másikat

Tízen meghaltak, amikor a tömegbe hajtott valaki egy pickuppal New Orleansban

Tízen meghaltak, amikor a tömegbe hajtott valaki egy pickuppal New Orleansban