szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az államilag finanszírozott képzést választók közül idén a Budapesti Corvinus Egyetem nemzetközi gazdálkodás szakára jelentkezőknek kellett elérniük a legmagasabb pontszámot, 463-at. Melyik felsőoktatási intézménybe jelentkeztek a legkevesebben?

Idén sem volt könnyű dolguk az egyetemre vagy főiskolára bejutni vágyóknak: a topszakokra - gazdálkodás és menedzsment, turizmus-vendéglátás, pénzügy és számvitel, kereskedelem és marketing, mérnök-informatikus - sokszoros volt a túljelentkezés, és a legnépszerűbb intézményekben magasra tették a lécet - szigorúín húzták meg a ponthatárokat. A Budapesti Corvinus Egyetem gazdálkodási és menedzsment szakának államis helyeire például 457 ponttal lehetett bekerülni, míg a nemzetközi tanulmányok szakra bejutóknak 453 pontot kellett elérniük a sikeres felvételihez. (A ponthatárokról bővebben korábbi cikkünkben olvashat.)

Idén, a Felvi.hu-n is közzétett adatok szerint összesen 140 953-an jelentkeztek valamely egyetemre vagy főiskolára. Nappalis, alapképzésre, egységes osztatlan képzésre 84 359-an, mesterképzésre 26 141-en szerettek volna bejutni. A jelentkezők nagy többsége - 125 733 felvételiző - államilag finanszírozott formában szeretett volna továbbtanulni.

Tegnap kiderült, ki tanulhat tovább szeptembertől.
Stiller Ákos

Legtöbben – 26 623-an – idén is az Eötvös Loránd Tudományegyetemen szerették volna megkezdeni egyetemi tanulmányaikat. A Debreceni Egyetemre 18 883-an, a Szegedi Tudományegyetemre 18 533-an, a Pécsi Tudományegyetemre 17 531-en, a Budapesti Gazdasági Főiskolára 14 986-an, a gödöllői Szent István Egyetemre 13959-en, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemre 12 493-an szerettek volna bekerülni. A Nyugat-magyarországi Egyetemre 9560, a Semmelweis Egyetemre 8678, a győri Széchenyi István Egyetemre 8027, míg a Miskolci Egyetemre 8003 diák jelentkezett.  

Princzinger Péter, az Oktatási Hivatal elnöke a ponthatárok kihirdetése után elmondta, hogy első körben az összes jelentkező kétharmada jutott be valamely felsőoktatási intézménybe, körülbelül 500-zal kevesebben, mint tavaly. Mesterképzésekre 19 600 helyet hirdettek meg, ebből 15 821 „kelt el” a ponthatárok kihirdetése után. Mint Princzinger jelezte: egy felvételiző átlagteljesítménye 354 pont volt, szemben a tavalyi 352-vel. Az államilag finanszírozott képzések felénél 300 és 400 között húzták meg a ponthatárt, a költségtérítéses képzések esetében a szakok felénél csak 200 és 300 pont között kellett teljesíteni.

Ahova kevesen jelentkeztek

A kizárólag költségtérítéses képzést kínáló intézmények esetében - legyen szó alapképzésről vagy éppen mesterképzésről - minden évben fennáll annak lehetősége, hogy nem sikerül feltölteni a hallgatói keretszámot, ezért az aktuális szemeszterre meghirdetett képzések valamelyike nem indul. Mivel a hallgatók többsége első körben igyekszik államilag finanszírozott helyre bekerülni, és csak kevesen vannak, akik tudatosan és első helyen költségtérítéses képzést jelölnek meg, érthető a tendencia.

Stiller Ákos

A Wekerle Sándor Üzleti Főiskolára idén 348-an jelentkeztek, ebből 180-an első helyen jelölték meg valamely szakot. Az intézmény nemzetközi gazdálkodás szakán egyébként csak költségtérítéses képzést hirdettek meg - 210 ezer forint egy félév -, ám mivel alapképzésre, egységes osztatlan képzésre - nappali munkarendben - csak 12-en szerettek volna bekerülni, a hallgatói keretszámokat viszont 45-70 főben szabták meg, ezért a szak idén nem indul.

Az IBS Nemzetközi Üzleti Főiskolára idén 152-en jelentkeztek, mindannyian nappalis alapképzésre, egységes osztatlan képzésre. Közülük 59-en első helyen jelölték meg az intézmény valamely szakát. Az IBS-en csak költségtérítése képzés indul – 687 500 forint egy félév – gazdálkodás és menedzsment szakon, angol vagy magyar nyelven, valamint pénzügy és számvitel szakon, angol nyelven. A keretszámokat  mindhárom képzés esetében 5-100 főben határozták meg, betöltetlen helyek tehát még jócskán maradtak. A ponthatárt az IBS-en egyébként 200-nál húzták meg.

eduline.hu Karrier

Felvételi 2011: minden eddigi rekordot megdöntött a Corvinus

Kitűnő tanulmányi eredmény, nyelvvizsga és emelt szintű érettségi nélkül egyetlen felvételiző sem juthatott be idén a Budapesti Corvinus Egyetem legnépszerűbb képzéseire. Itt húzták az ország legmagasabb ponthatárait, a csúcstartó 2011-ben is a nemzetközi gazdálkodás lett, ahova 463 pont alatt senkit nem vettek fel.

hvg.hu Karrier

Felvételi 2011: ponthatárok a hvg.hu-n

Több mint 140 ezer egyetemre vagy főiskolára jelentkező diák sorsa dől el csütörtökön este, a felvételi ponthatárok kihirdetésekor. Kövesse nyomon a ponthatárok kihirdetését a hvg.hu-n.

Szabó Fruzsina Karrier

Hogyan számíthatják ki felvételi pontjaikat a diákok?

Idén is komoly a verseny az államilag finanszírozott hallgatói helyekért, az egyetemek és főiskolák ugyanis jóval kevesebb elsőévest vehetnek fel bölcsészettudományi, jogi és gazdasági szakokra, mint 2010-ben. A pontszámítás szabályai is változtak: rosszul járnak azok a diákok, akik emelt szintű érettségi helyett nyelvvizsgával szereztek pluszpontokat.

MTI Karrier

Felvételi 2011: 98 ezren jutottak be valahova

Nyilvánosságra hozták csütörtök este az idei felsőoktatási felvételi ponthatárokat: első körben mintegy 98 ezren nyertek felvételt valamelyik egyetemre, főiskolára. Az államilag finanszírozott képzésben a három legmagasabb pontszám a Budapesti Corvinus Egyetemen kellett a bejutáshoz.

Elkezdte a Mol a föld alatti védőfal építését a gárdonyi olajszivárgás után

Elkezdte a Mol a föld alatti védőfal építését a gárdonyi olajszivárgás után

Varázsoljon kiskertet az erkélyből: ennyi mindent elültethet odakint

Varázsoljon kiskertet az erkélyből: ennyi mindent elültethet odakint

Várkonyi Andrea cége az újságírók listázására nyert el egy közbeszerzést

Várkonyi Andrea cége az újságírók listázására nyert el egy közbeszerzést

Ukrajna folyamatosan veszi át az uniós jogot az egészségügy területén

Ukrajna folyamatosan veszi át az uniós jogot az egészségügy területén