Németországban képzik a nyírbátori repülő-alkatrészgyár munkásait
Németországban megkezdte a Nyírbátori Ipari Parkban épülő repülőgép-alkatrészgyár első dolgozóinak képzését a befektető Diehl Aircabin Gmbh. - közölte a szabolcs-szatmár-bereg megyei város önkormányzatának beruházásokért felelős vezető tanácsosa csütörtökön.
Jelenleg tíz dolgozó tanul a cégcsoport német gyárközpontjában, s szeptember végén újabb tíz nyírségi alkalmazott képzése indul Laupheimben - mondta Máté Antal. Hozzátette: a Nyírbátorba visszaérkező dolgozók képzik majd ki a többi munkást, akikkel év végén kezdődik meg a termelés az addigra elkészülő szabolcsi Diehl-üzemben.
A vezető tanácsos tájékoztatása szerint a nyírbátori önkormányzat által kialakított ipari parkban jól halad a német érdekeltségű repülőgép-alkatrészgyár létrehozása. A százszázalékos magántulajdonban lévő, családi nagyvállalkozásként működő, több, mint 100 éves múltra visszatekintő Diehl csoport tavasszal a Bátor Trade gazdasági válság miatt bezárt autókábel-gyárát vásárolta meg és alakítja át termelő üzemévé. Az épület átépítése tart, s dolgoznak a szakemberek a teljes klímatizálásán, s a munkálatok befejezése után telepítik a komplett gyártósorokat. Továbbá raktárak és más, a műszaki irányítást szolgáló melléképületeket is kialakítanak a leendő üzem területén.
Az ipari park beruházásait felügyelő önkormányzati tisztségviselő kiemelte, hogy a Diehl tervei szerint év végén, decemberben kezdődik a próbaüzem, s januártól pedig a termelést is indítják a nyírbátori repülőgép-alkatrészgyárban. Az üzemben az Airbus, a Boeing, valamint az Eurocopter and Embraer típusú gépek belső oldalfalát és szellőzőrendszereit készítik majd, évi 15 millió euró értékben.
A termelés felfuttatásának megfelelő ütemben veszik fel a gyár dolgozóit, s a tervezett három műszakban 180-an dolgoznak majd a gépsorok mellett. A létszám további 20-25 irányító, logisztikai és adminisztratív alkalmazottal bővül.
Máté Antal beszámolt arról is, hogy az ipari parkban a város önkormányzata európai uniós támogatással, 400 millió forintos költségből 1500 négyzetméteres úgynevezett inkubátorházat építtet, amely szeptember végére készül el, s nyújt betelepülési lehetőséget további vállalkozásoknak. A Reneszánsz Kőfaragó Zrt. pedig mészkőlap-gyártó üzemet létesít, s a 30-40 alkalmazott a jövő évtől román és ukrán exportra készít majd termékeket, főként örökségvédelem alatt álló épületek felújításához.
Az ipari parkhoz ugyancsak uniós támogatással, a nyírbátori városközponttól jelenleg kerékpárút is épül, 150 millió forintos költséggel.