szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újabb rangsor készült a világ legjobb felsőoktatási intézményeiről: a QS World University Rankings adatai szerint a Cambridge-i Egyetem a legjobb a világon, ezt követi a Harvard és a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT).

Idén is elkészült a QS World University Rankings rangsora a világ legjobb egyetemeiről. Az élen nem történt változás tavaly óta: a Cambridge-i Egyetemet 2011/12-ben is a Harvard követi. Harmadik a Massachusettsi Műszaki Egyetem (Massachusetts Institute of Technology). Negyedik helyre a Yale Egyetem került, ötödik az Oxfordi Egyetem, hatodik a londoni Imperial College. A hetedik helyre a University College London (UCL) került. Ezt követi a Chicagói Egyetem, a Pennsylvaniai Egyetem, tizedik helyen pedig a Columbia Egyetem.

A Cambridge-i Egyetemen a brit diákok 4-6 ezer dolláros (körülbelül 780 000 - 1 200 000 forintos) tandíjat fizetnek egy félévre, míg a külföldi hallgatók 20-22 ezer dollárt (körülbelül 4 millió forintot). Utóbbiaknak 18-20 ezer dollárba kerül a posztgraduális képzés. Ugyanennyi egy félév az Oxfordi Egyetemen is. A legjobb tíz felsőoktatási intézmény közül a Chicagói Egyetemen a legmagasabb a tandíj: egységesen 42-44 ezer dollár egy félév. A posztgraduális képzésért is ugyanennyit kell fizetni. A Harvardon 36-38 ezer dollár a féléves tandíj.

MTI / Filep István

A legjobb tíz helyen kizárólag amerikai és brit felsőoktatási intézmények állnak, míg az első száz között 31 amerikai és 18 brit egyetem szerepel. A listára - többek között - nyolc ausztrál, hat japán, négy kanadai, három svájci, hongkongi, dél-koreai és kínai egyetem került fel. Magyar egyetem nem jutott a legjobb 300 közé.

Akad viszont olyan nemzetközi egyetemi rangsor, mely magyar felsőoktatási intézményeket is nyilvántart. Ahogy arról korábban már írtunk, a sanghaji Academic Ranking of World Universities (ARWU) ötszázas rangsorában az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Szegedi Tudományegyetem a 301-400. helyen szerepelt. A brit Quacquarelli Symonds 2011-es kétszázas (szociológiai) listáján a Közép-európai Egyetem (CEU) a 101-150. helyen végzett.

A listák összeállításakor különféle - szubjektív - szempontokat vesznek figyelembe a készítők: az oktatók véleményét, az oktatás színvonalát, a végzős hallgatók elhelyezkedési mutatóit, vagy éppen a friss diplomások publikációit.

hvg.hu Karrier

Busás fizetés és álomkarrier? Mennyit ér a külföldi diploma?

Közép- és felsővezetők kiválasztásakor a szakmai tapasztalat, a korábban elért eredmények és a nyelvtudás a legfontosabb szempont. De mi a helyzet a végzettséggel? Utánajártunk, hogy a gyakorlatban mennyit számít a külföldi egyetemen vagy főiskolán megszerzett diploma.

hvg.hu Karrier

Túl drága a diploma? Ahova a legkevesebben felvételiztek

Az államilag finanszírozott képzést választók közül idén a Budapesti Corvinus Egyetem nemzetközi gazdálkodás szakára jelentkezőknek kellett elérniük a legmagasabb pontszámot, 463-at. Melyik felsőoktatási intézménybe jelentkeztek a legkevesebben?

eduline.hu Karrier

Még mindig több ezren hagyják diplomájukat az egyetemeken

Idén is több ezer végzős egyetemista kénytelen nyelvvizsga és diploma nélkül állást keresni, a legtöbb magyarországi felsőoktatási intézmény harmad- és ötödéves hallgatóinak húsz-harminc százaléka ugyanis még mindig nem tudja időben megszerezni a felsőfokú oklevélhez szükséges nyelvvizsgát.

Több mint 100 veszélyes kémprogramot találtak, telefonokon terjednek azokhoz, akiket kipécéztek

Több mint 100 veszélyes kémprogramot találtak, telefonokon terjednek azokhoz, akiket kipécéztek

Szinte mindenki küzd vele, mégsem szólnak előre

Szinte mindenki küzd vele, mégsem szólnak előre

Farkas Zoltán: Magyarországon a csatatérnépesség voksaiért dúl a harc. A végsőkig

Farkas Zoltán: Magyarországon a csatatérnépesség voksaiért dúl a harc. A végsőkig

Nyomott áron vásárolják fel a járvány sújtotta területekről az egészséges sertéseket is

Nyomott áron vásárolják fel a járvány sújtotta területekről az egészséges sertéseket is