szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar felsőoktatásban elsőként gyakorlatorientált képzés indul a Kecskeméti Főiskola műszaki karán, a járműmérnöki alapszakon a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft-vel és a Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft-vel együttműködésben 2012 szeptemberétől.

"A felsőoktatásban ma már nem egyszerűen diplomát kell adni, hanem olyan gyakorlat orientált képzés után kell a tanulókat kibocsátani, hogy azonnal el tudjanak helyezkedni a munkaerőpiacon" - mondta Kardkovács Kolos, a Nemzetgazdasági Minisztérium jogi és koordinációs ügyekért felelős helyettes államtitkára a Kecskeméti Főiskolán tartott tájékoztatón. Hangsúlyozta: a német minta alapján bevezetésre kerülő modell versenyképes és korszerű, a valós piaci igényekhez szükséges tudást biztosít a hallgatóknak.

Zombor Gábor, Kecskemét polgármestere emlékezetett arra, hogy a Mercedes-gyár építésének 2008-as bejelentése óta jelentős változások történtek a városban a középfokú- valamint a felsőfokú szakképzésben annak érdekében, hogy a letelepedett német cégek munkaerő utánpótlása biztosítható legyen.

Danyi József, a Kecskeméti Főiskola rektora elmondta: a német minta alapján átvett gyakorlatorientált - duális - képzés jellemzője, hogy a felsőoktatási intézmények az iparvállalatokkal - Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. és a Knorr-Bremse Fékrendszerek Kft. - szorosan együttműködve képezik a jövő mérnökeit úgy, hogy a képzés egy meghatározó része az ipari partnernél történik.

A gyakorlatorientált típusú képzés két lényeges pontban különbözik a hagyományos főiskolai alapképzéstől. Másképpen alakul az oktatási félévek felépítése: míg a hagyományos alapképzésben a 15 hét szorgalmi időszakot 5 hét vizsgaidőszak követi, a páros félévek után pedig nyári szünet van, addig a gyakorlatorientált típusú képzésben minden szemeszterben a 10 hetes szorgalmi időszakot 5 hetes gyakorlat követi, majd ezután következik a 4 hetes vizsgaidőszak. A hagyományos értelemben vett nyári szünet lerövidül, mert a nyári vizsgaidőszakot követően újabb 6 hetes gyakorlat következik, ami után négy hét szabadság jár.

A másik lényeges különbség: a hallgató a képzési idő alatt jelentős időt tölt a vállalatnál, ezért a cégtől pénzbeli juttatást kap.

Ulrich Jager, a Mercedes-Benz Hungary Kft. HR vezetője szerint a duális főiskolai képzés célja, hogy ugyanolyan szabványok szerint működő főiskolai oktatás valósuljon meg Magyarországon, mint a német példa.

eduline.hu Karrier

Ezek az ország legjobb műszaki egyetemei és főiskolái

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gépészmérnöki Kara és a Pannon Egyetem Mérnöki Kara – a hallgatói és oktatói kiválóság alapján ezek az ország legjobb műszaki felsőoktatási intézményei.

MTI Karrier

Hová tűnt százezer német mérnök?

Minden korábbinál nagyobb méreteket öltött Németországban a mérnökhiány, tavaly decemberben már 98 300 olyan betöltetlen állás volt, amelyhez mérnöki végzettség szükséges. A helyzet a gépgyártás területén a legrosszabb.

Ön is úgy érzi, hogy a kormány földbe döngölte az inflációt? – 2024 gazdasági krónikája

Ön is úgy érzi, hogy a kormány földbe döngölte az inflációt? – 2024 gazdasági krónikája

Videón az eredmény: nézze meg, hogyan olvadt el a grönlandi jég 13 év leforgása alatt

Videón az eredmény: nézze meg, hogyan olvadt el a grönlandi jég 13 év leforgása alatt

Már öt ember ellen emeltek vádat Liam Payne halálának ügyében

Már öt ember ellen emeltek vádat Liam Payne halálának ügyében

10 új autó, amit nagyon várunk 2025-ben – magyarországi modellek is főszerepben

10 új autó, amit nagyon várunk 2025-ben – magyarországi modellek is főszerepben