Lemondtak júniusi javadalmazásukról Dél-Koreában a kormányzó Nagy Nemzeti Párt (NNP) képviselői a párt "nincs munka, nincs fizetés" elvének értelmében.
A képviselők azért nem veszik fel átlagosan 11 millió vonos (2,1 millió forintos) fizetésüket, mert a parlament nem ült össze június folyamán.
A "nincs munka, nincs fizetés" elve a képviselői kiváltságok és támogatások csökkentésére irányuló, valamint a honatyáktól etikusabb magatartást megkövetelő NNP-reformprogram egyik hangsúlyos pontja. Az intézkedéscsomag célja, hogy a Ri Mjong Bak államfő vezette kormánypárt az idei elnökválasztásra készülve megerősítse csökkenő népszerűségét.
Az áprilisban megválasztott 300 fős nemzetgyűlés négyéves megbízatása május 30-án vette kezdetét, de a törvényhozás formálisan azóta sem nyílt meg, miután a kormánypárt és az ellenzék a mai napig nem tudott megállapodni egyes parlamenti bizottságok vezetéséről.
"Volt némi tiltakozás a 'nincs munka, nincs fizetés' elvének parlamentben való alkalmazásáról. De a képviselők abszolút többsége támogatta a fizetésről való lemondást, mivel felelősnek tartották magukat, amiért a nemzetgyűlést nem lehetett időben megnyitni" - közölte a párt frakciójának szóvivője.
Kedden az NNP frakcióvezetője azt sürgette, hogy a legfőbb ellenzéki erő, az Egyesült Demokrata Párt is tartsa szem előtt a "nincs munka, nincs fizetés" elvét.