Franciaország tovább nyitotta munkaerőpiacát
A román és a bolgár munkavállalók az eddigi 150 munkakör helyett mostantól 291, elsősorban munkaerőhiánnyal küzdő szakmában vállalhatnak munkát Franciaországban. Az erről szóló kormányrendelet a francia hivatalos közlönyben jelent meg vasárnap.
A román és bolgár munkavállalók mostantól például fodrászként, karosszérialakatosként, költöztetőként, kertészként vagy konyhai személyzet-vezetőként is dolgozhatnak.
A kibővült lista elsősorban az építőiparban, a vendéglátóiparban, a mezőgazdaságban, a halászatban, a nehéziparban, a kereskedelemben és a szolgáltatóiparban bővítette a munkaerőpiacot az Európai Unióhoz 2007-ben csatlakozott dél-kelet-európai országok munkavállalói számára, de mostantól a banki szektorban is dolgozhatnak.
A románok és a bolgárok számára a korlátozás oldását augusztusban jelentette be a francia kormány. Ezzel egy időben eltörölte azt az adót is, amelyet a munkáltatóknak kellett befizetniük román vagy bolgár állampolgárok foglalkoztatásakor.
Románia és Bulgária munkavállalói számára 2013 végéig érvényesek a korlátozások: csak az engedélyezett munkakörökben vállalhatnak munkát, de ahhoz is előzetesen engedélyt kell kérniük az illetékes prefektúrán. Jogvédő szervezetek az átmeneti korlátozások teljes megszüntetését követelik.
A 2004-ben csatlakozott tagországok, így Magyarország munkavállalóira 2008 óta ugyanazok a szabályok érvényesek, mint az EU korábban csatlakozott 15 tagállamának állampolgáraira, azaz teljesen szabadon vállalhatnak munkát.
A francia kormány két okból növelte közel duplájára a románok és a bolgárok számára a munkakörök számát. Egyrészt fokozatosan kívánja feloldani a jövő év végén végleg megszűnő korlátozásokat, másrészt szeretné "megkönnyíteni" ezen állampolgárok "beilleszkedését", miután a rendelet szövege szerint a "munkavállalás a beilleszkedés egyik legfőbb kulcsa".