HVG Extra Business
HVG Extra Business
Tetszett a cikk?

Könnycseppből vércukorszintet mérő kontaktlencse, 3D-s nyomtatóval létrehozott májszövet, távolból műtő sebészrobotok, szemüveggel közvetített orvosi beavatkozások – e kiragadott példák is jól mutatják, hogy az egészségügy többet fejlődhet a következő években, mint az elmúlt évszázadok alatt. De erre orvosnak, páciensnek egyaránt készülnie kell.

Egy amerikai rádiós magazin 1925-ben azt jósolta, hogy az 1970-es évekre az orvosok képesek lesznek távolról megvizsgálni és diagnosztizálni betegeiket. S bár ez akkorra nem valósult meg, mára sokféle eszköz segíti orvos és páciens távkommunikációját. A technológiai fejlődés önmagában viszont biztosan nem ad választ az egészségügy globális problémáira.

TEDxBudapest Klub

Melyek a legizgalmasabb orvosi technológiák? Lecserélik-e a robotok az orvosokat? Hogyan teheti olcsóbbá a fejlődés az egészségügyet? E kérdésekre keresi a választ cikkünk szerzője a TEDxBudapest Klub szervezésében július 14-én tartandó előadásában. Részletek itt.

Cunami méretű változáshullám tart felénk, amely – ha felkészületlenül ér minket – tisztán üzleti alapú és személytelen szolgáltatássá sorvaszthatja az egészségügyet. Azt ugyanis még a technológiai fejlődés legvadabb támogatói is elismerik, hogy emberi érintés nélkül az esszenciáját veszítené el a gyógyítás.

Meggyőződésem, hogy egyensúlyt lehet találni az egyre innovatívabb technológiák használata és a személyes beteg–orvos viszony megőrzése között. Erre viszont az egészségügy összes szereplőjét fel kell készíteni.

Feladat van bőven

Az egészségügy jelenleg inkább koncentrál a betegségre, mint az egészség megőrzésére. Felesleges komoly változásokat várni a legmodernebb eszközöktől, amíg az egészségmegőrzés módszere és tudása nem része a tananyagnak az általános iskola megkezdésétől.

A tudatosság kialakításában segíthetnek ugyan a különböző paramétereket mérő eszközök – amelyek a vérnyomástól a fizikai aktivitásig számos hasznos adatot adnak az embereknek –, de széles körű elterjedésükhöz szemléletváltás szükséges.

HVG Extra / Szabó Levente

Fel kell készíteni a technológiai alapú világra a páciensek mellett magukat az orvosokat is. Nem várhatjuk el tőlük, hogy ismerjék a digitális világ szabályait és korlátait, hogy könnyedén naprakészen tartsák tudásukat, vagy hogy betegeiknek útmutatást adjanak az internet használatáról, ha soha nem tanultak róla.

Alapvetően mindenki fél a változástól – az orvosi világban ez fokozottan igaz. Léteznek már olyan fejlesztések, amelyek a legelvetemültebb tudományos-fantasztikus regények fantáziavilágát is meghaladják, azonban a kistérségekben dolgozó háziorvos érthetően nehezen hiszi el, hogy ezek az ő munkájára, életére is hatással lesznek.

Előremutató fejlesztések - a teljesség igénye nélkül

A nyomtatás új dimenziói | 3D-s nyomtatóval sikerült már többek között olyan vese-, szív- és májszöveteket nyomtatni, amelyek funkcionálisan is el tudták látni feladatukat. Egy skót kutatócsoport azon dolgozik, hogy akár gyógyszert is lehessen otthon nyomtatni, dél-amerikai falvakban pedig olcsó 3D-s nyomtatókkal készítenek orvosi eszközöket.

Sebészrobotok | A DaVinci sebészrobotok segítségével akár kontinensnyi távolságból is végrehajthatók műtétek. A washingtoni egyetemen már olyan készségeket oktatnak a jövő sebészeinek, amilyenek videojátékok használata közben szerezhetők, mivel ugyanolyan kézmozgásokat igényel a csúcstechnikájú sebészrobot irányítása.

Genomika | Ma már interneten bárki rendelhet a nyálmintáján alapuló genetikai tesztet, amely feltárja, hogy a szervezete milyen mutációkat, ritka betegségeket hordoz. Ez különösen hasznos lehet például gyerekvállalás előtt. Emellett a gyógyszerérzékenység is meghatározható a személyre szabott kezelés előtt. A genetikai állomány meghatározása hamarosan közel ingyen lesz, az elemzés azonban egy darabig még drága marad.

Szenzorok | Az elmúlt években egyre több mérésre, monitorozásra alkalmas készülék került piacra. Néhány éven belül ezek egyre kisebbek lesznek, és csak akkor használjuk majd őket, ha valóban mérni kell. Okostelefon segítségével ma már az agy (EEG) és a szív (EKG) elektromos aktivitása is mérhető.

Mesterséges intelligencia | Az IBM Watson nevű szuperszámítógépét évek óta tesztelik amerikai klinikákon. Mialatt az orvos vizsgálja a beteget, a Watson átnézi a leleteket, a teljes szakirodalmat és könyveket, majd javaslatot tesz. A döntést mindig az orvos hozza meg. Egyévnyi tesztelés után rájöttek, hogy a módszerrel a diagnózis megalkotása gyorsabb, így az orvosnak is több ideje lett.

Az agy megértése | Több jövőkutató szerint az lesz az emberiség utolsó találmánya, amikor megértjük az agy működését, és digitálisan letöltjük magunkat, hátrahagyva a biológiai szemetet – amit most testnek hívunk. Habár ez még annál is távolabbi lehetőség, hogy nanorobotokat használnának fel a vérben, nincs indok azt gondolni, hogy ne valósulhatna meg.

Az oktatás és a technológiai fejlődés lehetővé teheti a páciensnek, hogy egyszerűen és olcsón törődjön az egészségével, továbbá partneri viszonyt alakítson ki a kezelőorvosával; az utóbbinak pedig azt, hogy az adatok bepötyögése vagy az információ keresése helyett a betegre figyeljen. Ehhez a digitális világ mesteri használata, a digitális íráskészség elsajátítása és olyan tudás, illetve készségtár szükséges, amely alapján mindenki meg tudja hozni a döntéseit ebben a partneri viszonyban.

Utópisztikusan hangozhat, de ez az egyensúlyi helyzet vezethet a sokkal olcsóbb, hatékonyabb és emberségesebb egészségügyhöz.

Meskó Bertalan fenti cikke eredetileg a HVG Extra magazin részére készült. Az orvostudomány és orvoslás jövőjével foglalkozó HVG Extra Jövő magazin 2014-es számát itt rendelheti meg. A HVG Extra Business negyedéves magazinra - amelynek friss száma a hatékonyság, időgazdálkodás és fókuszálás témáját járja körbe - pedig ezen a linken fizethet elő kedvezményesen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Újabb megható fotót posztoltak Bruce Willis lányai

Újabb megható fotót posztoltak Bruce Willis lányai

Miért vagyunk vevők a mérgező karaktergyilkosságra?

Miért vagyunk vevők a mérgező karaktergyilkosságra?

Az ország versenyképességét gátolja a diákok egyre rosszabb matekteljesítménye

Az ország versenyképességét gátolja a diákok egyre rosszabb matekteljesítménye

1,5 millió éves lábnyom bizonyítja, amit eddig csak sejtettek a tudósok

1,5 millió éves lábnyom bizonyítja, amit eddig csak sejtettek a tudósok