HVG Extra Business
HVG Extra Business
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

1941. december 7-én a japán flotta megtámadta az Egyesült Államok haditengerészetének Pearl Harbor-i támaszpontját. A gerillaharc és a terrorellenes hadviselés elemeit a vezetéselméletbe építő szakember, Porkoláb Imre cikkében arra mutat rá, mit tanulhatnak napjaink üzletemberei ebből a 75 évvel ezelőtti eseményből.

Japán haditengerészete katonai szempontból kockázatos dolgot hajtott végre 75 évvel ezelőtt, amikor megtámadta az Egyesült Államok Pearl Harbor-i bázisát. A japánok bizonyították, hogy képesek észrevétlenül több ezer mérföldes előrevonást végrehajtani, és – valljuk be őszintén – egy kicsit szerencséjük is volt.

A kémműholdak előtti időkben fogalmuk sem volt, hogy az Egyesült Államok Csendes Óceáni flottája valóban Hawaii-on állomásozik-e 1941. december 7-én vagy sem. Cikkemben nem a technológiai aspektusokat vizsgálom, és azt a konspirációs elméletet sem kívánom boncolgatni, hogy Franklin Roosevelt elnök tudott-e a közelgő támadásról. Ehelyett inkább menedzsment szempontból vonok le következtetéseket Pearl Harborral kapcsolatban, hiszen számos tanulságos dolog történt azokban a napokban, amelyeket érdemes a vállalati vezetőknek tanulmányozni.

1. Győződjünk meg arról, hogy beosztottjaink értik, amit leírunk

1941 novemberében már látszott, hogy a béke nagyon ingatag lábakon áll, így Washington készenlétbe helyezte a Csendes óceáni erőit. Legalábbis a vezetők az amerikai fővárosban azt hitték. A Pearl Harbor-i parancsnokságon azonban elolvasták az üzenet első mondatát, amely így hangzott: „Ez az üzenet háborúra való figyelmeztetés”, és ebből arra következtettek, hogy a veszély máshol leselkedik, mivel Hawaii nem szerepelt a várható Japán célpontok listáján. Azok, akik az üzenetet írták, tudták, mit értenek alatta, de azok, akik kapták, nem értelmezték konkrétan a veszélyt, csak általánosságban.

2. Ne bocsátkozzunk feltételezésekbe, mert utólag megbánjuk

Husband E. Kimmel admirális nem jelzett vissza az elöljáró parancsnokságra, hogy megértette-e a figyelmeztetést, és nem tájékoztatta őket arról, milyen védelmi intézkedéseket foganatosított. Azon személyek (köztük az admirális), akik ilyen magas pozícióba kerültek a haditengerészetnél, számtalanszor bizonyították már, hogy képesek az adott utasításnak megfelelően önállóan cselekedni. Így a mikromenedzsment nem volt jellemző a haditengerésztre. Nem azt javaslom, hogy ne adjunk teret az alárendelteknek a kreativitásra, de időnként nem árt meggyőződni róla, pontosan értik-e a vezetői szándékot. A szárazföldi haderőben más volt a helyzet, ott a parancsnok jelentette, mik a tervei, de ő csak helyi szárazföldi (szabotázs) akciókkal szemben foganatosított védelmi műveleteket a bázis körül.

3. Csak egy valaki irányíthat káoszban

A fentiek alapján az is valószínűsíthető, hogy a két haderőnem parancsnoka valószínűleg nem koordinált a feladat tekintetében. Mivel mindketten saját haderőnemi főnökeiknek tartoztak elszámolással, így a jelentési rendszerből adódóan nem is volt feladatuk az együttműködés, ami szintén súlyos hibának bizonyult. Kaotikus helyzetekben a felelősségi körök tiszták és világosak kell hogy legyenek. Ilyen helyzetekben kell egy személy, aki átlátja a szituációt, és meghozza a szükséges döntéseket.

A szerzőről

Porkoláb Imre tanulmányait a Kossuth Lajos Katonai Főiskolán, a Sandhursti Királyi Katonai Akadémián, a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen, az Egyesült Államok Haditengerészeti Posztgraduális Iskolájában és a Harvard Egyetemen folytatta. Harcolt Irakban és Afganisztánban, majd a 34. Bercsényi László Különleges Műveleti Zászlóalj parancsnoka lett. Szakértője a gerillaharcnak és a terrorellenes hadviselésnek, kutatja az ehhez kapcsolódó vezetéselméletet és annak alkalmazhatóságát az üzleti életben. Jelenleg Washingtonban él, ahol 2015 júliusától a NATO stratégiai parancsnokának képviselőjeként a Pentagonban teljesít szolgálatot. A HVG Könyvek kiadásában megjelent kötetében a rendkívüli helyzetekben szerzett vezetési tapasztalatait osztja meg az olvasókkal. E cikk menedzsmenttanulságainak megfogalmazásához Steve Towney Pulitzer-díjas író könyvét, a Countdown to Pearl Harbor: The Twelve Days to the Attack című művet vette alapul. 

4. A tények fontosabbak a szándéknál

A felderítési adatok több alkalommal nem jutottak el a megfelelő vezetési szintekre, ami viszont azt eredményezte, hogy az eredeti tervek szerint hajtották végre a helyi erők a feladatokat, azokon nem módosítottak a helyzetnek megfelelően. December 2-án már sejteni lehetett, hogy négy japán anyahajó „eltűnt”, és december 3-án a diplomaták dokumentumokat semmisítettek meg Washingtonban, de ezeket a jeleket csak elővigyázatosságként értékelték. A másik hírszerzési adatot, amely a torpedókra vonatkozott, szintén figyelmen kívül hagyta a haditengerészet. Úgy vélték, hogy a Pearl Harbor-i kikötő vize nagyon sekély, így nem teszi lehetővé repülőgépekről dobott torpedók alkalmazását. A japánok azonban időközben átalakították a torpedókat, amelyek a sekély vízben is működtek.

5. Ha egy tapasztalt szakember mond valamit, érdemes odafigyelni

1941. márciusában vezető katonai szaktekintélyek Oahun arra a következtetésre jutottak, hogy háború esetén a japán flotta képes lenne észrevétlenül megközelíteni a szigeteket. A szakemberek figyelmeztettek arra, hogy az anyahajókról indított repülőgépekkel meglepetésszerű támadást indíthatnak a bázis ellen úgy, hogy az amerikai flotta még a kikötőben tartózkodik. A következtetésük az volt, hogy növelni kell a felderítési erőfeszítéseket. A találkozó után ezt a veszélyes változatot senki nem vette kellőképpen komolyan ahhoz, hogy ténylegesen is ellenintézkedéseket foganatosítson.

Azon a reggelen, amikor a japán légierőt szimbolizáló piros pöttyel díszített repülőgépek megjelentek a sziget fölött, Kimmel admirális a kertjében álldogált a szomszédjával együtt, aki később elmesélte, hogy az admirális arcán hitetlenséggel vegyes döbbenet uralkodott, és „olyan fehér volt, mint az egyenruha, amit viselt”.

Porkoláb Imre cikke a HVG Extra Business közreműködésével készült. Hasonló cikkeket friss lapszámunkban is olvashat, amely értékteremtő vállalkozások történeteit mutatja be - olyan cégek gyakorlatát, amelyek szerint a profiton túl is van élet. Keresse az újságárusoknál, vagy rendelje meg ingyenes házhoz szállítással! Itt pedig egy évre is előfizethet a magazinra 20 százalék kedvezménnyel.

Ha érdeklik a gazdasági, üzleti témák, lájkolja a HVG Extra Business Facebook-oldalát!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Éjszakai italozás másnapján okozott halálos balesetet egy férfi, öt évet kaphat

Éjszakai italozás másnapján okozott halálos balesetet egy férfi, öt évet kaphat

Kubatov Gábor szerint végtelenül unalmasak és rosszak a közmédiás közvetítések

Kubatov Gábor szerint végtelenül unalmasak és rosszak a közmédiás közvetítések

Venezuelában 60 évre eltilthatják közhivataloktól, akik támogatják a választási csalás miatti szankciókat

Venezuelában 60 évre eltilthatják közhivataloktól, akik támogatják a választási csalás miatti szankciókat

Most nyomjuk el, vagy ne nyomjuk el a negatív gondolatokat?

Most nyomjuk el, vagy ne nyomjuk el a negatív gondolatokat?