szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarországon a felszámolással és a végelszámolással kapcsolatos eljárások száma több mint 5 százalékkal haladta meg a 2004. évi szintet - derül ki a Creditreform-Interinfo Kft. vizsgálatából. A legtöbb végelszámolási eljárás felszámolással végződik, mivel tartozásaiknak mindössze 3 százalékát rendezik az adósok.


Felszámolás külföldön
Magyarországon tízezer működő vállalkozásból 62 -nél volt felszámolási eljárás. Sokkal rosszabb a helyzet Szlovéniában, ahol 10 ezer működő cégre 196 felszámolási eljárás jutott. Lengyelországban ezzel szemben mindössze két ilyen esetről számoltak be. Az egész Európai Uniót tekintve Magyarország nagyjából Nagy-Britanniával van egy helyen.
A növekedés a felszámolások esetében közel 2 százalék, a végelszámolásoknál pedig 11,3 százalék. A végelszámolási eljárások jelentős része felszámolással végződik, a tartozások legfeljebb 3 százalékát  kapják meg a hitelezők. Évről évre emelkedik a folyamatban levő eljárások és a törölt cégek száma is. 
  
A Felszámolók és Vagyonfelügyelők Országos Egyesülete (FOE) által közzétett adatok szerint jelenleg 19 275 felszámolási eljárás és 11 433 végelszámolási eljárás van folyamatban.

A Creditreform vizsgálata szerint tavaly összesen 12 643 csőd-, fel-és végelszámolási eljárás indult Magyarországon, 2004-ben 12 027, 2000-ben pedig 10 604. Ezen belül a felszámolási eljárás - a fizetésképtelenségi eljárás klasszikus formája - 7804-ről 7957-re nőtt 2004 és 2005 között, 2000-ben 4998 volt.
 
Tavaly a legtöbb új felszámolási eljárás a kereskedelem és javítás területén volt: 112 930 működő vállalkozásból 2375-öt érintett. Ezt követte az építőipar, majd az ingatlanügyletek és a gazdasági szolgáltatás. A legkevesebb új - mindössze négy - eljárás a halgazdálkodásban, illetve az egészségügyi, szociális ellátásban volt.

Az egyes ágazatokban fizetésképtelenné vált társaságok aránya a tavaly felszámolt összes céghez viszonyítva (darabszám szerint) a kereskedelem és javítás területén volt a legnagyobb, 29,85 százalék, ezt követte az építőipar, az ipar, a szálláshely-szolgáltatás, illetve vendéglátás, majd a szállítás, raktározás, posta és távközlés kategória.

Az adott ágazaton belül a felszámolt cégek aránya a működő cégekhez képest az építőiparban volt a legnagyobb tavaly (3,8 százalék), a következő az ipar (2,5 százalék), a szálláshely-szolgáltatás, és vendéglátás (2,3 százalék), kereskedelem, javítás (2,1 százalék) volt.
   
A legtöbb felszámolási eljárás Budapesten volt, az összes 30,7 százaléka, a következő 11 százalékkal Pest megye, majd 7,21 százalékkal Hajdú-Bihar megye következik. A legalacsonyabb arány Vas megyében volt, 1,08 százalék. A működőképes vállalkozások számára vetített felszámolási eljárásokat tekintve Magyarország jobb képet mutat, növekvő sorrendben a harmadik helyen állt tavaly az Európai Unióhoz újonnan csatlakozott kelet-európai országok között.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Lendületben az adósságspirál

Ijesztően növekszik Magyarország államadóssága miközben folyik a pártok választás elötti ígéret-dömpingje. Akárki alakít is kormányt jövőre, a közszolgáltatásokba be kell vonnia a piaci logikát és a magántőkét, az állami eladósodás ugyanis nem folytatódhat.

hvg.hu Üzleti tippek

Hiteltartozás: nehezebb feketelistára kerülni

Kedvezően változtak a Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR) - korábbi nevén Bankközi Adós- és Hitelinformációs Rendszer (BAR) - szabályai. Az adósnak legalább a minimálbérnek megfelelő összeggel kell minimum 90 napig tartoznia ahhoz, hogy BAR-listára kerüljön. Amennyiben rendezte tartozását, de a listán mégis szerepelnek az adatai, pert indíthat jogosuolatlan adatkezelés miatt.