A hétvégén véget ért építőipari konferencián negyven vezető építőipari szakszervezeti tisztségviselő vett részt, akik megállapították, hogy figyelemfelkeltő kampányok, hatásos ellenőrzési technikák, a munkahelyek folyamatos ellenőrzése, a munkaügyi ellenőrök és a különböző minisztériumok közti koordináció és elrettentő szankciók alkalmazása szükséges az építőipari feketemunka visszaszorítására.
Európában az építőipar a vezető ipari foglalkoztató, a teljes európai foglalkoztatás 7,5 százalékát, az iparnak pedig 28,1 százalékát képviseli. A be nem jelentett és az illegális foglalkoztatás a dolgozók kizsákmányolását okozza, tisztességtelen versenyt eredményez a cégek között és emiatt bejelentett munkások veszítik el állásaikat. Ráadásul az illegális foglalkoztatással sok milliárd eurót lopnak el a nemzeti költségvetésekből.
Az európai szakszervezetek megegyeztek abban, hogy a problémát közösen kell kezelni a munkáltatói érdekképviseletekkel. Az EFBWW elítéli a kényszervállalkozók jelenlétet az építőiparban. Az összes tagállamot és az Európai Bizottságot is arra sürgeti, hogy akadályozzák meg az egyéni vállalkozói státusz efféle "legális" kihasználását.
Építőipar: milliárdokat lopnak el a költségvetésből
Utolsó frissítés:
Az építőipari feketemunka elleni küzdelem, a megelőzés, és a visszaszorítás volt a témája Európai Építőipari és Famunkások Szakszervezeteinek Szövetsége (EFBWW) által szervezett konferenciának. Az elhangzott javaslatok között szerepeltek az elrettentő szankciók, s a munkahelyek folyamatos ellenőrzése.