Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Magyarországon 3-5 ezer milliárd forintra becsülhető a lejárt követelések nagysága, ennek csupán 2-3 százalékát bízzák kintlévőségkezelő szakértőre a vállalatok. A pénzbehajtás ugyanakkor elkerülhető lenne, ha a cégek időben tájékozódnának partnereik fizetési hajlandóságáról.
Döbbenetes mértékben emelkedik a késedelmes fizetések száma Európában, a lejárt követelések értéke mára elérte a 250 milliárd eurót, ami megfelel Ausztria teljes GDP-jének - áll az Intrum Justitia által elvégzett legújabb Európai Fizetési Kockázati Indexben (EPI). Egy év alatt duplájára nőtt a jogerőre emelkedett felszámolási eljárások száma Magyarországon a késedelmes fizetések miatt, pedig ennek elkerülésére már ma is kínálkoznak elérhető megoldások, csak kevesen élnek velük. A tanulmány szerint az EU országaiban az átlagos fizetési időtartam, azaz a tényleges idő a számla elküldésétől annak rendezéséig 59,2 nap, szemben a 2004-es 58,7 és a 2003-as 57,3 nappal. Meglepő adat, hogy Magyarországon ez a szám csak 44 nap, tehát nem tartozunk a sereghajtók közé a kifizetési időtartam tekintetében.
Behajthatalan követelések |
A leginkább riasztó adat, hogy míg a behajthatatlan követelések átlagban 1,9%-ot tesznek ki az európai országokban, addig hazánkban a kintlévőségek 2,7%-át kell veszteségként leírniuk a vállalatoknak, ami drasztikusan rontja a KKV szektor versenyképességét. Míg a késedelmes napok számának tekintetében a középmezőnyt erősítjük, addig a nemfizetés kockázata hazánkban jóval magasabb az EU átlagánál. Ezen kockázat csökkentése érdekét szolgálja a kintlévőségkezelés, ugyanis aki határidőre nem teljesít, annál a nemfizetés kockázata a késedelmes napok számával arányosan nő. |
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos kedvezményes kamatozású termék érhető el a Széchenyi Kártya Programban, illetve az EXIM Magyarországnál.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.