Tetszett a cikk?

Az elkövetkezendő egy évben a vállalkozások 28 százaléka számít finanszírozási lehetőségként a pályázatok által elnyerhető forrásokra. A támogatások elnyerésével kapcsolatban továbbra is a mezőgazdasági vállalkozások a legoptimistábbak, míg a szolgáltató szektor számít legkevésbé ilyen finanszírozási forrásra - derül ki a K&H bizalmi indexéből.

A mikro-, kis- és középvállalkozások elkövetkezendő egy éves várakozásait mutató K&H kkv bizalmi indexnek az európai uniós támogatásokra vonatkozó részindexe 31 pontos értékével még elmarad a válság előtti 46 pontos értékéhez képest, úgy tűnik azonban, hogy az uniós pályázati források továbbra is jelentős szerepet töltenek be a hazai vállalkozások életében.„Bár a kis- és középvállalkozások pályázási hajlandóságára vonatkozó mutatóknál csökkenést tapasztalunk, úgy gondolom, hogy ez a visszaesés csak a realitásokhoz való közeledést mutatja, mivel az elmúlt évek pályázati tapasztalataival gazdagodva a vállalkozások reálisabban ítélik meg saját esélyeiket” – elemezte az eredményeket Bognár Mihály, a K&H Pályázati tanácsadás igazgatóság vezetője.

A kutatás eredményei alapján a vállalkozások profilja jelentősen befolyásolja a pályázati forrásokhoz jutás esélyeit. A mezőgazdasági cégek például jóval az átlagot meghaladó mértékben - 69 százalékos arányban – látnak esélyt arra, hogy uniós támogatáshoz jussanak. Ez az ipari vállalkozások esetében 54 százalék, a kereskedelmi cégeknél 46 százalék, a szolgáltató cégeknek pedig 43 százaléka tartja valószínűnek, hogy nyertes pályázatot tud benyújtani. „A mezőgazdasági vállalkozások optimista véleménye többek között arra is visszavezethető, hogy az erre a szektorra jellemző normatív jellegű (pl. földalapú) szubvenciók, lévén azok is nagyrészt az európai uniós költségvetésből származnak, a kedvezményezettek számára gyakran összemosódnak a pályázati úton igényelhető fejlesztési támogatásokkal. Ugyanakkor az agrárszektorban az EU-s támogatások elnyerési esélyeire vonatkozó mutató jelentős csökkenésének oka az lehet, hogy idén az újabb pályázatok kiírása helyett a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal elsősorban a kifizetésekre helyezi a hangsúlyt” – magyarázta Bognár Mihály.

A kkv-k közül elsősorban a középvállalatok számolnak pályázati források elnyerésével (60 százalék) – ez a mutató a kisvállalkozásoknál 53 százalék, a mikrocégek esetében pedig 42 százalék. „Ennek oka, hogy a nagyobb cégek sokkal jobban informáltak pályázati ügyekben, másrészt stabilabb pénzügyi háttér jellemzi őket, ami az önerő megteremtését és a támogatás előfinanszírozását megkönnyíti, harmadrészt pedig náluk jellemzőbb a hosszú távú, stratégiai gondolkodás, amelynek köszönhetően megfontoltabban nyújthatnak be pályázati anyagot” – jellemezte a cégeket a pályázati tanácsadó szakember. „Az is megfigyelhető, hogy aki egyszer bekerül a rendszerbe, az később is nagyobb valószínűséggel pályázik” – tette hozzá Bognár.  Ezt támasztja alá, hogy a kutatásban megkérdezett cégek közel ötöde (19 százalék) már több alkalommal is nyújtott be pályázatot. 

 

 

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vállalkozás

Pályázati források: miért csúsznak le a cégek?

A finanszírozáshoz jutás lehetőségei rendkívül korlátozottak, a jelenlegi helyzetben a szinte egyetlen kapaszkodót továbbra is a gazdaságösztönzésbe bevont uniós források jelentik a vállalatok számára. Még az alapvetően biztató kilátásokkal rendelkező közepes vállalkozások is eleshetnek az így elérhető forrásoktól, ha képtelenek hiteles pénzügyi terveket bemutatni a finanszírozásban részt vevő bankoknak. Ez olyan luxus, amit a jelenlegi környezetben csak kevesen engedhetnek meg maguknak – hívják fel a figyelmet a Deloitte szakértői.

MTI Vállalkozás

Százmilliót adnak a pályázatok kommunikálására

Az Energia Központ Nonprofit Kft. 100 millió forint keretösszeg erejéig keres vállalkozót a KEOP energetikai pályázatokhoz és egyéb tevékenységekhez kapcsolódó PR, kommunikációs és médiavásárlási feladatokra - a felhívás a szerdai Közbeszerzési Értesítőben jelent meg.

hvg.hu Vállalkozás

Pályázati kezességvállalás: nehezebb, mint valaha

A beérkező pályázati kezességigények száma közel 30 százalékkal nőtt, ugyanakkor a kockázatok növekedésével együtt jelentősen megnőtt az elutasított igénylések száma is - számolt be a START Tőkegarancia Zrt. Az okok nagy része természetesen a válságra vezethető vissza.