szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?

A menedzsment következő években a főbb piacokra vonatkozó - általunk reálisnak...

A menedzsment következő években a főbb piacokra vonatkozó - általunk reálisnak vélt - forgalomnövekedés várakozása és a kiváló előző negyedéves eredmény mind az idei, mind a jövő évi eredményvárakozásunk megemelésére késztetett.

Idén az üzemi és nettó eredményvárakozásunkat 10 és 1%-kal, 14,9 (+76% év/év) és 16,7 (+44%) Mrd Ft-ra emeljük, a jövő évi eredményvárakozásunkat pedig 5%-kal, 17,5 Mrd Ft-ra (+5%), ami már azon új törvény hatását is tartalmazza, amely a gyártók bizonyos gyógyszerkasza befizetéseinek visszaigénylését engedélyezi.
 
Magyarország 

A minimális árcsökkentések (tavaly szeptember óta csak 1,8%) és a nagyobb eladott mennyiség eredményeképpen a jelenlegi pénzügyi évben 1-2%-os árbevétel növekedésre számítunk itthon. A hazai piac 8%-kal nőtt az elmúlt év során, a teljes forgalom 542 Mrd Ft volt termelői árakkal.
 
Az orvoslátogatók regisztrációs díját február 15-tel visszaállították, a támogatott termékek ára viszont már 130%-a lehet a referenciaterméknek az eddigi 120% helyett, ami azért is kedvező az Egis számára, mert a magyar referenciaárakat használják a gyártó főbb régiós piacain.
 
A belföldi piac növekedését elnézve lehetséges, hogy - 2007-es bevezetése óta először - a gyártóknak be kell fizetniük a gyógyszerkasszába. A gyógyszertámogatásokat finanszírozó Egészségügyi Alap hiányát annak mértékétől függő arányban kell fedezniük a gyártóknak. Becslésünk szerint a hiány 5-10 Mrd Ft lehet majd, ami az Egis számára mintegy 150-200 mFt-os befizetést jelentene, ez a nettó profit 1%-a.
 
Oroszország és a FÁK 

A nagykereskedőkkel való jelenlegi kompenzációs egyezményeket figyelembe véve az Egis az orosz piacon dollárban 5-10%-os évenkénti növekedéssel számol a következő három évben. E növekedés 45%-a jöhet új termékekből. A támogatott termékek forgalma egyhamar nem éri el a második negyedévit.

Ukrajnában idén már csak 20%-os visszaesésre számítanak a korábbi 30-40% helyett, jövőre pedig már 20%-os növekedésre. Ez, a többi FÁK ország 10%-os növekedésével 1-2%-os teljes FÁK növekedést jelenthet 2009-ben és 9%-os növekedést 2010-ben.
 
 
Az Egis nem számít nagyobb változásra a szabályozásban (nincs támogatási rendszer), vagy a jelenleg az orosz piac 25%-át jelentő hazai gyártók pozíciójában a következő öt évben, mivel nincsen fölös kormányzati forrás és az oroszok általában nem szeretnek orosz gyártmányú gyógyszert venni.
 
 
Az Egis orosz részlege, amelyben 19%-os részesedése van a gyártónak, hamarosan üzembe áll, különösebb presszió azonban erre nézve nincsen, hiszen az itthoni kapacitásokból folyamatos a kiszállítás és egyelőre sem a verseny sem a szabályozás nem sietteti a Serviert az üzem gyártósorainak beindítására.
 
Kelet-közép-európai térség 

Várakozásaink szerint az Egis a kke-i térségbe  irányuló exportja  5%-os eshett idén  vissza  dollárban, amit az Anpharm tranzakció nyomán kiugró -  ugyancsak dollárban számítva 6%-kal növekvő - lengyel teljesítmény ment meg. Lengyelországban az Egis-nek  mintegy 160 millió zloty fedezetlen kitettsége van. 
 
Romániában a szabályozás, a lejben rögzített támogatott árak, és az, hogy az állam nem hajlandó patikákat támogatni, egyaránt negatívan befolyásolják a növekedést. A beszedési periódus 180-360 nap. Nincs fellendülés re  utaló jel a Román piacon 2011-ig.
 
Hatóanyag

2009-re 45 m$ hatóanyag értékesítést várunk (-40% év/év), amelynek 80%-át a Servier használja fel. Az Egis jövőre további visszaeséssel számol és csak 2010-ben vár emelkedést, a Servier készletleépítése után.
 
Szerintünk az Egis jobban járna, ha felhagyna az alacsony profittartalmú hatóanyag termeléssel, ami a vállalat átlagos marginjának a negyedét tudja csak felmutatni, ezzel javítva produktivitását. Amiért az Egis mégis ragaszkodik a hatóanyagokhoz, az a jobb kapacitás kihasználtság, az originális termelőkkel való kapcsolatteremtés lehetősége, és az abból származó kölcsönös előny, hogy ezzel a Sevier hosszútávú beszállítója maradhat.
 
Új termékek

Az Egis a következő három évben 27 új termékcsoportot tervez piacra dobni, ami elég lehet az évi 8-10%-os árbevétel növekedés fenntartásához. A cég új gyógyászati területeket céloz meg, mint a cukorbetegség, az onkológia, és a skizofrénia. Ezen kívül a cég állandóan keresi az originális gyártókkal (pl. Merck) való együttműködés lehetőségét, hogy profitra válthassa a marketing és a regionális piacokon való értékesítés területén meglevő tapasztalatait.
 
Az Egis nagyratörő terveket fogalmazott meg a török  piaccal kapcsolatban annak érdekében, hogy megtartsa az egyensúlyt a fejlett és a gyorsan fejlődő piacokon  való kitettségei között.  A török piac növekedési kilátásai a magyaréval vetekszenek (évi 8-10%), míg a támogatási szintek magasabbak, gyakorlatilag mindenki biztosított és az egy főre jutó fogyasztás mintegy 60%-a a hazainak. A török piacra lépést kifejezetten ígéretesnek tartjuk, ami siker esetén öt éven belül lehetővé teszi az Egis számára, hogy forgalma a Richter nem konszolidált számait közelítsék.

Az elmúlt öt évben piacra dobott termékek jelentik a belföldi forgalom 20-25%-át és az orosz forgalom 10-15%-át. A cég nem hiszi, hogy a generikus verseny olyan magas szintet érne el, mint az USA-ban, vagy Nagy-Britanniában, ezért 60% körüli, relatíve stabil bruttó marginnal számol hosszabb távon. Ez nagyjából megfelel a mi várakozásunknak is.
 
Deviza árfolyamok 

A forint erősődése, amivel a gyógyszergyártóknak  az év hátralevő részében  szembe kell nézniük,  vélhetőleg le fogja  lassítani  a cégek profitnövekedését a második félévben. Számításaink szerint 1% változás a forint árfolyamában az exportdevizákkal szemben 333 mFt-nyi (részvényenként 43 Ft), azaz 2%-nyi változást okozhatnak az Egis eredményében.

Költségek

A K+F költségek az árbevétel 8%-a környékén fognak maradni, hogy az évi 4-6 gyógyszer piacra dobása teljesíthető legyen, miközben a bérköltségeket szigorúan kontroll alatt tartja a cég, hogy az üzemi margin 12% környékén maradhasson a 2008-as 9% után.
 
Értékeltség

A gyógyszergyártó árfolyamok az utóbbi napokban lefelé vették az irányt, miután kiváló második negyedévről számoltak be, de hozzátették, hogy a második félévben meg fogják szenvedni a devizaárfolyamok változását.

A szektort azonban továbbra is vonzónak találjuk, és az Egis fair érték várakozásunkat 23.700 Ft-ra emeljük. Az Egis P/E mutatója 9-es, ami 38%-os diszkontot mutat a Richterrel szemben. Ez a különbség szerintünk szűkülni fog, mivel a két cégnek nagyjából hasonló eredménykilátásai vannak a következő két évben. A Servier 51%-os tulajdonrészét elnézve nem tartjuk valószínűnek, hogy az Egis akvizíciós célponttá válhatna a kke-i gyógyszergyártó szektor konszolidációs folyamata során.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!