szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mekkora a várható öregségi nyugdíj összege és hogyan kell kiszámolni, ha valakinek bruttó 200 ezer forint a havi keresete és 40 év a szolgálati ideje?

Számításaim szerint negyven év szolgálati idővel, bruttó 200 ezer forinttal a várható nyugdíjam összege 69 232 forint, ha 2012. december 31-e előtt megyek nyugdíjba. Helyes-e a fenti előkalkuláció?

A társadalombiztosítási nyugdíjrendszer keretében járó nyugellátás összege az alapvetően béridőszakban elért, szükség szerint hiánypótolt, nettósított, valorizált keresetek átlagának degresszált értéke, amelyet az elismert szolgálati évek számától függő mértékskála megfelelő százaléka határoz meg. A béridőszak (átlagszámítási időszak, naptári napokban mérve) első napja mindenkinek 1988. január 1. Az átlagszámítási időszak utolsó napja a nyugdíjba vonulást megelőző utolsó naptári nap.

Minél később megy valaki nyugdíjba, annál hosszabb a számára meghatározott átlagszámítási időszak, azaz haladunk az „életpályanyugdíj” szerinti megállapításhoz. A nyugdíjak összegének meghatározásánál az előzőekben említett időszak alatt elért, a kifizetés időpontjában érvényes szabályok szerinti nyugdíjjárulék alapjául szolgáló keresetet, jövedelmet lehet figyelembe venni, 1992. március 1-jétől az úgynevezett járulékfizetési felső határértékig – amelyet évente határoznak meg.

Az úgynevezett nettósítási eljárásról is elmondható, hogy elméleti nettó jövedelmet eredményez, vagyis inkább csak számítási módszer. A valorizációs eljárás során a nyugdíjazást megelőző naptári év előtt elért keresetet, jövedelmet az országos nettó átlagkereset egyes években történő növekedését alapul véve, a nyugdíjazást megelőző naptári év kereseti szintjéhez kell igazítani. A tárgyévi nyugdíjmegállapitáshoz tartozó valoriziációs szorzószámokat a KSH előző évi tényadatai alapján a kormány határozza meg.

A degresszió pedig lényegében egy újraelosztási formula annak számszerűsítésére, hogy a jogalkotó a magasnak ítélt átlagkeresetet nem kívánja teljes egészében figyelembe venni. Minden évben törvény határozza meg sávosan, hogy a sávra jutó keresetrészeknek hány százalékával kell kalkulálni a havi átlagkereset kiszámításánál. A vázoltakból érzékelhető, hogy a nyugdíjmegállapítás bonyolult folyamat, amelynek minden lépése szigorúan szabályozott és előre „ismeretlen”, változó adatok befolyásolják. Nyugdíjrendszerünk ezért egyedül arra biztosít lehetőséget, hogy a szolgálati időt előzetesen tisztázni lehessen, úgynevezett szolgálati idő kiszámítására irányuló kérelmek benyújtásával indított eljárásban – az öregségi nyugdíjra jogosító életkort megelőző tíz éven belül.

A fentiekre tekintettel nem valószínű, hogy  69.232 forint az Ön nyugdíjának tényleges összege. A hiteles nyugdíjmegállapitáshoz elengedhetetlen  1988-tól kezdődően évenként a nyugdíjjárulék köteles keresetek, illetve évente az un. kieső napok ismerete, tehát nagyon sok konkrét adatra van szükség. Az Adózóna nyugdíjkalkulátora a 2009. évi nyugdíjmegállapítási szabályokra épül. Felépítésének adattartalom szükségletéből is látszik, hogy ez felel meg egy valós nyugdíjszámításnak.

A nyugdíj kiszámításával kapcsolatos további kérdéseket és válaszokat az Adózónán olvashat.

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!