szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A gazdasági válság súlyos következményeit egyre szorítóbban érzik, tapasztalják a cégvilág szereplői. Ezzel magyarázható a cégek körében végbemenő mind erőteljesebb „fluktuáció”; tízezer számra szűnnek meg a cégek, menekülnek ki a piacról, esetenként adósságok tömegét hátrahagyva.

Már akik saját elhatározásukból keresik fel a cégbíróságot, mert jelentős részüket a hatóság zárja ki, törli a nyilvántartásból. A folymatra jellemző, hogy az elmúlt egy esztendő alatt különböző okok miatt több mint 26 000 céget töröltek a cégnyilvántartásból. Sok száz esetben megszűnt cégek számláztak jóhiszemű partnereiknek, veszélybe sodorva ezzel azok stabil működését.

A feketelista.hu portálon tizenegy állami nyilvántartást egyesítő kimutatásban a mintegy hétszázezer cég kétharmadáról (430 000) olvasható valamilyen negatív információ. Az oldal 2008 októbere és 2009 szeptembere közötti időszakról készítette új összefoglalóját, és összevetette azt a megelőző egy évvel. E szerint a végelszámolások száma kiugróan, 67 százalékkal emelkedett: az egy évvel ezelőtti 5590-nel szemben az utóbbi tizenkét hónapban 9325 eljárást regisztráltak.

Az egy évvel ezelőtti állapothoz képest drasztikusan, 36 százalékkal nőtt a felszámolási eljárások száma is, az egy esztendővel korábbi 10 006 felszámolással szemben összesen 13 582 esetben indult eljárás. A felmérésben szereplő 12 hónap alatt összesen 26 314 céget töröltek, csaknem 40 százalékkal többet, mint a megelőző egy évben! A cégek romló pénzügyi helyzetéről tudósítanak az adóhivatali adatok is: egy év alatt 1266-ról 1637-re nőtt azoknak a cégeknek a száma, amelyek 100 millió forintnál nagyobb összegű adóval tartoznak az adóhatóságnak, és az egy évvel korábbihoz képest 24 százalékkal emelkedett a 100 millió forintot meghaladó adóhiányos cégek tábora is — számuk összesen 443 volt az elmúlt évben.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!