szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Igazolta a korrupció gyanúját a Magyar Telekom balkáni ügyleteiről lezárult vizsgálat, ez áll a White & Case - Magyar Telekom honlapján közölt - jelentésében. Kik tehetők felelőssé a tranzakciókért és mit állít minderről a jelentés?

Csupán egy helyen szerepel a „korrupció” szó a Magyar Telekom 2000–2006 közötti montenegrói és macedóniai ügyleteiről az amerikai White & Case (W&C) ügyvédi iroda által készített vizsgálati jelentésről kiadott közleményben. E szerint az MTelekom korábbi felső vezetői tudatosan hozták létre, alakították és hagyták jóvá a tranzakciókat, amelyeket többek között „a nagyfokú korrupciós kockázattal járó körülmények esetén a szerződő partnerek és a megbízottak átvilágításának és tevékenységük figyelemmel kísérésének hiánya” jellemzett.

Az MTelekom tőzsdei közleményének figyelmes átolvasása után azonban mindenki számára nyilvánvaló lehet, hogy az amerikaiak igazolva látják a távközlési cég auditora, a szintén amerikai PricewaterhouseCoopers 2006 januárjában megfogalmazott korrupciós gyanúját, melynek alapján az MTelekom auditbizottsága megbízta a W&C-t a belső vizsgálattal.A montenegrói ügyészség azonban - mint a hvg.hu értesült - 2007 februárjában azt állapította meg, hogy a szerződések megkötése és a kifizetések törvényesek voltak.

Az MTelekom igazgatósága – közleménye szerint – folyamatosan vizsgálja a neki kárt okozó személyekkel és szervezetekkel szembeni jogérvényesítés lehetőségét. Nincs köztük egyetlen ma is regnáló felső vezető vagy igazgatósági tag, legalábbis a W&C jelentésében semmi nem utal arra, hogy bármilyen szabályt megszegtek volna. A jelentéssel szemben a Magyar Telekom honlapján az olvasható, hogy a társaság jelenlegi vezérigazgatója Cristopher Mattheisen 2002-től a Magyar Telekom vezérigazgató-helyettese és az ügyvezető bizottság tagja. Ez utóbbi pozíciójából adódóan - az ÜB ügyrendje értelmében - felel a csoport éves üzleti tervében szereplő pénzeszközök kihelyezéséért, ha annak összege tranzakciónként 3,5 milliárd Ft feletti. Az ügyletek, melyet a hvg.hu forrása szerint az Ügyvezető Bizottság jóváhagyott - értéke az eheti árfolyamon közel 8,4 milliárd forint volt.

Csakugyan regnáló vezetőként merül fel Winkler János, jelenlegi vezérigazgató-helyettes neve, akit még 2005 áprilisában választottak a Telekom Montenegro igazgatósági tagjává, majd egy év múlva le is váltották.

A vizsgálat idáig 20 milliárd forintjába került a távközlési társaságnak, de a HVG forrása szerint ennek csupán 60 százalékát kapta a White&Case, közel egymilliárd forintot pedig a PwC-nek fizetett a Magyar Telekom - tudta meg a hvg.hu. De, hogy miért várt közel négy évet a jelentéssel az amerikai jogi iroda, azt csak sejteni lehet. További részleteket a mai HVG-ben olvashat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!