szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Már közel egyharmada gazdára talált annak a 847 milliárd forintos uniós forrásnak, amit az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) gazdaságfejlesztési pályázatai keretében a hazai kis- és középvállalkozások (kkv) fejlesztésére, felzárkóztatására és versenyképesebbé tételére lehet felhasználni.

2007 óta tízezer vállalkozás jutott uniós fejlesztési támogatáshoz; három pályázóból kettő nyer - derül ki az OTP Bank "Fejlesztés, innováció európai uniós támogatással és tőkebefektetéssel" címmel, szerdán tartott konferenciájához készült sajtóanyagból. Az ÚMFT Gazdaságfejlesztési Operatív Programban (GOP) 2007-2013. között rendelkezésre álló 847 milliárd forint négyféle célra pályázható meg. Ebből a legnagyobb összeg - 342 milliárd forint - a kis- és középvállalkozások átfogó fejlesztésének finanszírozására fordítható. Ebből a forrásból az érintett cégek eszközparkja is megújítható és bővíthetők, lecserélhetőek az elavult technológiák. 

Az uniós támogatás segíti a jellemzően forráshiányos kkv-k tőkéhez juttatását is fejlesztési- és forgóeszközhitelek, hitelgarancia és kockázati tőke formájában, erre a célra 189 milliárd forint osztható szét 2007-2013. között. A vállalkozások üzleti környezetének korszerűsítésére, főként az infokommunikációs fejlesztések és a logisztikai háttér erősítésére 59 milliárd forint forrás áll rendelkezésre.

A múlt év végéig mintegy 371 milliárd forint vált pályázati úton elérhetővé a magyarországi vállalkozások számára a GOP keretében a vidéki régiókban megvalósuló fejlesztések támogatására. Az első három évben a MAG Zrt. által készített anyag szerint közel 15 ezer pályázatot adtak be a vállalkozások, ezek 92 százaléka vállalkozásfejlesztési támogatásra, 7 százaléka kutatás-fejlesztési pénzekre, 1 százaléka pedig az üzleti környezet fejlesztését célzó kiírásokra érkezett. A nyertesek száma eléri a tízezret. 

A vállalkozásfejlesztési pályázatok nyerteseinek közel 80 százaléka mikro-, kis- és középvállalkozás, ezen belül a kisvállalatok 41, a közepesek 32, a mikrovállalkozások pályázatai 27 százalékkal részesedtek. A legtöbb nyertes projektet az Észak-Magyarországi régió adta. Az egy vállalkozásra jutó támogatás mértéke Nógrád megyében volt a legmagasabb, míg Vas, Zala valamint Tolna megye vállalkozói nyerték el a legkevesebbet.  A támogatások 60 százaléka Magyarország 105 leghátrányosabb helyzetű kistérségébe jutott, ahol nagy a munkanélküliség és az átlagosnál fejletlenebb az infrastruktúra.

A visszatérítendő uniós támogatások terén is egyre aktívabbak a vállalkozások, 2007 végétől 2009 decemberéig 1.824 alkalommal, összesen 11 milliárd forint értékben kötöttek Új Magyarország Mikrohitel szerződéseket, amely a legnépszerűbb a hitelfelvevők körében. További 9 milliárd forintot egyéb uniós támogatású hitel- és garancia-konstrukciók keretében helyeztek ki. 

Hosszú előkészítés után, 2010 első negyedévében elindul a Kockázati Tőke Program is, amelynek keretében a nyolc szerződött alapkezelő - a speciális kockázatok miatt a bankszektor által nem finanszírozott - elsősorban korai életciklusban lévő, innovatív tevékenységet végző vállalkozások tőkefinanszírozásához biztosít fejlesztési forrásokat.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vállalkozás

Kkv-felmérés: kinek nőt, kinek csökkent a forgalma?

Tovább nőtt az előző évhez képest azon kis- és középvállalkozások (kkv) aránya, amelyek csökkenő karácsonyi forgalomról számoltak be 2009-ben - közölte a Marketing Commando.hu tanácsadó cég online kutatásának megállapítását hétfőn.

MTI Vállalkozás

Lezárja a PSZÁF a kiscégek revízióját

Hamarosan befejeződik az a vizsgálatsorozat, amit pénzügyi vállalkozások körében tavaly indított a felügyelet azért, mert felmerült a gyanú: egyes kisebb hitelezők kifejezetten azért adnak kölcsönt bizonyos ügyfeleknek, hogy megszerezhessék a hitel fedezetéül szolgáló ingatlant.

hvg.hu Vállalkozás

Több mint 15 ezer cég ment tönkre tavaly

Az egy évvel korábbinál 31,5 százalékkal több, összesen 15 066 cég ment tönkre tavaly Magyarországon és az idei év sem kecsegtet túl sok jóval - derül ki az Opten céginformációs szolgáltató adataiból.