Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Csaknem 4,4 milliárd forint befektetés érkezett a kis- és középvállalkozásokhoz (kkv) 2008-ban, közel 10 százalékkal kevesebb az előző évinél - mondta Zoltán Csaba, a Start Tőkegarancia Zrt. vezérigazgatója a cég magyarországi kkv-k tőkebevonási gyakorlatáról rendezett sajtóbeszélgetésén szerdán, Budapesten.
A Start Tőkegarancia Zrt. harmadik alkalommal végezte el a magyarországi kkv-szektorba befektetett tőkeérték vizsgálatát az Opten adatbázisára támaszkodva. Zoltán Csaba, a Start Tőkegarancia Zrt. vezérigazgatója hangsúlyozta, csak a pénzügyi befektetéseket vizsgálták, és ezek közül is a tízmillió forint felettieket vették figyelembe. A felmérés tanusága szerint a tőkebefektetések nagy része Közép-Magyarországon működő, feldolgozóiparban vagy kereskedelemben tevékenykedő mikrovállalkozásba érkezett.
Az adatok szerint 2008-ban 350 társaságban csaknem 40 milliárd forint összegben valósult meg tőkeemelés; a forrás túlnyomó részt a meglévő tulajdonosi körből érkezett. A külső befektetőktől érkező tőkebevonás összértéke és száma csökkent a korábbi évhez viszonyítva, ugyanakkor 6 százalékkal, 80,2 millió forintról 84,9 millió forintra nőtt a befektetések átlagos értéke. A befektetések közel 70 százaléka százmillió forint alatti volt, s a mikrovállalkozásokban valósult meg a tőkeemelések meghatározó része.
A kkv-szektor banki hitelállománya 2008-ban 3 730 milliárd forint volt. Zoltán Csaba összegzése szerint a kkv-szektor beruházásaihoz, illetve hitelállományához képest elenyésző a bevont tőke nagysága, ami arra utal, hogy a vállalkozások alapvetően nyereségükből vagy olcsóbb és elérhetőbb hitelből fejlesztettek.
A kkv-k számára kedvezőtlen a tőkekínálat struktúrája. A tőkebevonást nehezíti a kkv-k magas kockázati szintje, pénzügyi átláthatóságuk kérdésessége, a befektetői jog- és érdekérvényesítésének problémái, valamint egyes esetekben az együttműködési készség hiánya.
A Start Tőkegarancia Zrt. vezérigazgatója felhívta a figyelmet az induló, innovatív vállalkozások számára speciális finanszírozási lehetőséget kínáló Jeremie programra (Új Magyarország Kockázati Tőke Program). Ez a program az öt évnél fiatalabb vállalkozások számára biztosít 45 milliárd forintos forrást, amely 8 új kockázati tőkealapon keresztül, jut el tőkebefektetés formájában a végső kedvezményezettekhez, a hazai kis- és középvállalkozásokhoz.
A gazdasági növekedés és az új munkahelyek kialakításának jelentős része a vállalkozások egy szűk csoportjának köszönhető. Ezek jellemzően innovatív, a külpiacokon is aktív társaságok, és általában 10 évnél idősebbek - mutatott rá a sajtóbeszélgetésen Szerb László, a Pécsi Tudományegyetem docense, aki szerint a mostani válságban a cégek 10 százaléka megerősödött, ez egy "tisztítótűz" is volt a piacon.
Zoltán Csaba a befektetői érdeklődés csökkenéséről számolt be a 2009-es évben arra utalva, hogy kevésbé konjunkturális időszakban a Magyarországon aktív befektetetők óvakodnak bizonytalan, romló cégekbe befektetni. Az Egyesült Államokban erre a célra reorganizációs alapok működnek, de Magyarországon ilyenek még nincsenek - tette hozzá a vezérigazgató. A tapasztalatok szerint hazai innovatív projektek esetében is előfordul, hogy megvalósításukra a tengeren túlon alapítanak céget a különböző előnyök kiaknázása érdekében - mondta Zoltán Csaba.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?
A külügy megtalálta Habsburg György párizsi nagykövet utódját.
A kormány indokként az állam nemzetközi célkitűzéseinek megvalósítására és a gazdasági kapcsolatok alakulására hivatkozik.
A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története is mutatja, egyik pillanatról a másikra megváltozhat valakinek az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?
Tovább dagad az Epstein-botrány, újabb (korábbi) elnök érintettségéről ír a sajtó, miközben az amerikai igazságügyi hivatal felvette a kapcsolatot a börtönben ülő Ghislaine Maxwellel.
Szeptember 1-én kezdődik és 2026. június 19-ig (péntekig) tart.
Az egész késő esti talkshow-formátum került végveszélybe.
A Tisza Párt elnöke szerint a dolgozószobája helyéről a politikai közösség döntene.
Arra is keresem a választ, hogy érezni-e a Fidesz zuhanását a híres erdélyi fesztiválon. Kiderült, hogy titokban két buli zajlik egymás mellett. Földes András elsőtusványozó riportja, kormányzati divat-összefoglalóval.
Még a magyar kormányfő illiberális politikája sem riasztja el őket.