Ruhabiznisz: importőrök milliárdos áfacsalása

Két, különösen nagy értékű adócsalást derítettek fel a Vám- és Pénzügyőrség Közép-dunántúli Regionális Nyomozó Hivatalának nyomozói - közölték a szervezet vezetői Székesfehérváron.

  • MTI MTI
Ruhabiznisz: importőrök milliárdos áfacsalása

 Az egyik eset egy országokon - Magyarország mellett Ausztrián, Lengyelországon és Szlovákián - átívelő, különösen nagy értékű adócsalás volt, melynek során az érintett cégek 2007-től kezdve napjainkig mintegy 5 milliárd forint értékben ruházati termékeket importáltak Törökországból az EU területére - mondta Pálla József pénzügyőr ezredes, parancsnok. Az importált termékek után nem fizettek általános forgalmi adót, melynek mértéke az elsődleges adatok alapján egymilliárd forint.
A nyomozás adatai szerint a külföldről érkező vámáru vámkezelése, szabadforgalomba bocsátása az általános forgalmi adó megfizetésének felfüggesztése mellett Ausztriában és Szlovákiában történt, Magyarországon bejegyzett gazdasági társaságok nevére.
 
Annak érdekében, hogy a magyarországi cégek mentesüljenek az adófizetési kötelezettségük alól, az osztrák vámhatóságokhoz fiktív fuvarokmányokon azt igazolták vissza, hogy az árukat Lengyelországban bejegyzett cégeknek szállították ki. A jelenlegi adatok alapján azonban a kamionok nem érkeztek meg a címzett lengyel cégekhez, hanem azok többnyire Magyarországra kerültek. Az árukat egy, mintegy 9 cégből álló, jól szervezett kereskedelmi hálózat értékesítette tovább: úgy, hogy nem csak az import utáni áfát nem fizették meg, hanem a cégek árbevétele után sem fizették meg az azt terhelő adót. Szajkó Béla pénzügyőr őrnagy, a Vám- és Pénzügyőrség Közép-dunántúli Regionális Nyomozó Hivatalának parancsnoka elmondta: a nyomozás során az érintett magyarországi cégek székhelyein házkutatások voltak, ahol tárgyi bizonyítékokként iratokat és cégbélyegzőket foglaltak le.
 
A cégek nevében eljáró személyek közül eddig hármat hallgattak ki gyanúsítottként. A gyanúsítottak jelenleg szabadlábon védekeznek. A nyomozók az eljárás adatai alapján azt látják, hogy a gyanúsítottak köre várhatóan bővülni fog - jegyezte meg. A másik esetben két budapesti székhelyű, számítástechnikai termékek importálásával, forgalmazásával foglalkozó gazdasági társaság között közel 1,5 milliárd forint értékű számítástechnikai eszközértékesítés történt még 2007-ben. Az árut értékesítő gazdasági társaság semmilyen bevallást nem tett, csak a meg nem fizetett áfa 300 millió forintot tesz ki - mondta a parancsnok. Az áruk értékét banki úton egyenlítették ki, az átutalt összegeket azonban - naponta 5-10 millió forint értékben - felvették az eladó cég bankszámlájáról. A felvett összegek az adó megfizetése nélkül kerültek a gyanúsítottakhoz. Az ügyben két, nem magyar állampolgárságú személyt gyanúsítottak meg - tette hozzá Pálla József.

 

 
Előző  Következő 
 
 
 


 

 

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.