szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ingatlan eladás-visszabérleti konstrukció lehet a vállalatok válasza a gazdasági válság okozta finanszírozási nehézségekre. A tengerentúlon már hosszabb ideje működő üzleti gyakorlat egyre inkább terjed Magyarországon is a tőkehiányban szenvedő gazdasági társaságok körében, amelyek így férhetnek hozzá az ingatlanban lekötött vagyonukhoz.

A gazdasági válság hatására még azoknak a cégeknek is bonyolultabbá és költségesebbé, sőt egyes szektorokban szinte lehetetlenné vált a mindennapi működéshez szükséges külső finanszírozás fenntartása, amelyeknek jók a pénzügyi mutatóik és az üzleti kilátásaik – vélekedik Erdős Gábor, a Faludi Wolf Theiss jogtanácsadó cég ingatlanjogi és bankjogi szakértője. Szerinte ezért olyan alternatív finanszírozási formák újraélesztésére, illetve korábban már alkalmazott ingatlanbefektetési konstrukciók újragondolására van szükség, amelyek a megváltozott piaci környezetben is vonzóak a befektetőknek.

Az eladás-visszabérlés intézménye két önálló szerződéstípus – az adásvétel és a bérlet – összekapcsolása. Így a vállalkozások hozzáférhetnek az ingatlanban lekötött vagyonukhoz, amit mégis tovább használhatnak bérleti díj ellenében. A pénzügyi befektetők számára az ilyen ingatlanok megvásárlása és bérbeadása a korábbi tulajdonosnak ugyancsak jó üzlet lehet, mert viszonylag biztosan kalkulálható megtérülés, és általában alacsonyak az adminisztratív illetve üzemeltetési költségek.

A jelenlegi gazdasági helyzetben a magyar ingatlanpiacon különösen a logisztikai- és raktár-, valamint az irodapiacon lesz népszerű ez a tőke-felszabadítási megoldás – állítja a Faludi Wolf Theiss szakértője. A magyar jog a hosszú távú bérleti szerződés felmondásában igen konzervatív álláspontot képvisel, így kifejezetten alkalmas eladás-visszabérlési tranzakciók megkötésére.

„Általánosságban elmondható, hogy amennyiben egy harmadik felet (bankot) is bevonnak a finanszírozásba, a bérleti szerződés feltételeinek átgondolt kialakításán túl javasolt egy háromoldalú közvetlen megállapodás megkötése, melyben az eladó (bérlő) közvetlenül vállalásokat rögzít a finanszírozó bankkal szemben. Emellett hasznos, ha az alapszerződés meghatározza az ingatlan a bérleti szerződés lejártakor történő visszavásárlásának alapjait is, különös tekintettel az adójogi kérdésekre” – hangsúlyozza Erdős Gábor.

A vevőnek, azaz a jövőbeni bérbeadónak több mindent kell átgondolnia: annak érdekében, hogy befektetése megtérüljön, szűkebb körű szavatosság vállalása elégséges (hiszen a jövőbeni bérlő volt tulajdonosként jobban ismeri az ingatlant), továbbá részletesen ki kell térni az üzemeltetéssel kapcsolatos felelősségi kérdésekre, illetve körültekintően meg kell határozni a bérleményben található, annak használhatóságához kapcsolódó vagyontárgyak feletti tulajdonjogot. A szerződés megkötése előtt kiemelten fontos az eladó pénzügyi helyzetének alapos vizsgálata, hiszen a megfelelő haszon elérése érdekében határozott idejű, hosszú távú bérleti szerződés megkötése javasolt, melyet azonban felboríthat az eladó fizetésképtelenné válása.

A finanszírozó bank a bérleti jogviszony körültekintő vizsgálatával, az azzal kapcsolatos megfelelő banki jogok előírásával, az ügyletre szabott biztosítéki struktúra kialakításával, illetve a magasabbra szabott önerő előírásával teheti biztonságossá az eladás-visszabérlési konstrukciók finanszírozását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Élénkül a hazai vízpartok ingatlanpiaca

Élénkülő kereslet, változatos kínálati piac, többségében hazai vásárlók, átlagosan 15-30%-os árcsökkenés, óvatos, készpénzes vevők – ezek jellemzik idén a magyarországi vízpartok ingatlanpiacát. Az Otthon Centrum elemzésében a Balaton, Velencei-tó, a Dunakanyar és a Fertő-tó környékét vizsgáltuk meg.

hvg.hu Gazdaság

Ingatlanértékesítés: a földhivatal nem teketóriázik

Könnyen a határidők csapdájába eshetnek a vevők, de az ingatlan-adásvételeknél finanszírozóként megjelenő pénzintézetek is, ha az ingatlan-adásvétel egyik gyakori formájánál, a tulajdonjog-fenntartással történő eladásnál nem elég körültekintőek. A földhivatalok egy FVM-állásfoglalásnak megfelelően 2009 óta az ilyen ügyleteknél automatikusan elutasítják a jelzálog bejegyzését abban az esetben, ha a felek az összes feltétel teljesítésére nyitva álló igen szűk, 30 napos határidőt elmulasztják.