szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Cégszolgálatnak rövidíthető szervezet felel a cégnyilvánosságért a Cégközlöny szerkesztősége pedig a közleményekért, lehetőleg felelősségvállalás nélkül. Pedig csinos éves bevételt tudhat magáénak általuk a minisztérium. Mire jó ez a szervezeti rend és jelenleg mi múlik ezen?

A Céginformációs és az Elektronikus Cégeljárásban Közreműködő Szolgálat nemcsak a nevében bonyolult. Feladata, hogy szervezze a cégek által közzéteendő közleményeket, cégadatokat és beszámolókat, illetve minderről kérelemre információt nyújtson. Bár hatáskörét  törvények szabályozzák, az általa kiadott információk és közzétételi igazolások életbevágóak, a szervezet  mégis az állami közigazgatási rendszeren kívül helyezkedik el, lényegében ez a korábbi Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) háttérintézménye (a minisztériumot hamarosan átnevezik Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériummá). A cégadatokról az IRM pecsétjét használva közokiratokat állít ki, de az azért beszedett díj nem illeték, hanem közzétételi költségtérítés.

A Cégszolgálat feladatainak teljesítéséhez az állam felhatalmazást adott, hogy pénzt gyűjthessen. Tizenötezer forintot kap a minisztérium a Cégszolgálat működése folytán a cégeljárási folyamatban zajló bejegyzésért. A beszámoló közzétételéért egységesen 3 ezer forint, a Cégközlönyben megjelenő kötelezően előírt és önkéntes közleményekkel kapcsolatban pedig az alábbi költségek merülnek fel:

- jogi személyek esetén 25 ezer forint, változásbejegyzéskor 15 ezer forint,
- más cég esetén 14 ezer, illetve 7000 forint.
  
Ebből évente több milliárdos nagyságrendű bevételhez jut a minisztérium, ami nyilvánvalóan szükséges is a rendszer működtetéséhez. Fenn kell tartani az elektronikus bejelentési és hozzáférési rendszert, hiszen ez is részben a Cégszolgálat körébe tartozó feladat, működtetni kell a Cégközlöny szerkesztőségét, amely hiteles adatokkal szolgálja ki a Magyar Közlöny Lap- és Könyvkiadót. Az itt megjelenő Cégközlöny immár elektronikusan is megjelenő adatait használják egyedi és disztribútori szerződések alapján a különböző üzleti alapon működő szolgáltatók, amelyek a céginformációkat eljuttatják a felhasználókhoz.

Ruszin Zsolt cikkéhez kattintson az Adózónára.

 

* * * Már teljesen ingyenes bankszámlák is elérhetőek

Sokan fizetnek éves szinten több tízezer forintot csak azért, mert van saját bankszámlájuk. Azonban léteznek már teljesen ingyenes számlacsomagok is! A Bankmonitor bankszámla kalkulátora – a bankolási szokásai alapján - mindenkinek személyre szabottan megmutatja az elérhető legkedvezőbb ajánlatokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Melyek a leggyorsabban fejlődő tech-cégek?

A Deloitte idén is meghirdeti közép-európai Technology Fast 50 versenyét. A technológiai szektor vállalatai számára rendezett regionális megmérettetés nem csupán a több éve a piacon működő vállalatokat, hanem a feltörekvő technológiai cégeket is rangsorolja.

MTI Gazdaság

Két magyar cég a Handelsblatt ötszázas listáján

Két magyar cég szerepel a Handelsblatt Európa ötszáz vezető cégét rangsoroló listáján, amelyet a német gazdasági lap a tavalyi év forgalma alapján állított össze. A Mol a 129., a Magyar Telekom a 475. helyen áll.

MTI Vállalkozás

Mire futja egy cégnek uniós pénzből?

A magyar tulajdonú kis- és közepes vállalkozásoknak fontos lehetőséget jelentenek az európai uniós forrásból megvalósuló közberuházások - mondta az MTI-nek Zöld István, a Jánosik és Társa Kft. ügyvezetője, aki hangsúlyozta: cégük, árbevételének tavalyi, 20 százalékos bővülésében is fontos szerepet játszottak az uniós beruházásoknak, és részben 2010-ben is erre alapozzák a 15 százalékot meghaladó bevétel-növekedési tervüket.