szerző:
Salgó Andrea
Tetszett a cikk?

Már csak néhány nap van hátra január 31-ig, eddig az időpontig nyilatkozhatnak ugyanis a magánnyugdíjpénztár-tagok arról, maradnak-e vagy visszalépnek az állami nyugdíjrendszerbe. Aki úgy dönt, marad, nem szerez több szolgálati évet Magyarországon, s egyúttal kizárja magát a hazai társadalombiztosítási nyugdíjrendszerből is. Ugyanakkor, aki külföldi munkát vállal, szolgálati éveket is szerezhet, amelyek később beleszámíthatnak a hazai nyugdíjába is.

Sokakat foglalkoztat, elég-e külföldön munkát vállalniuk ahhoz, hogy magánnyugdíjpénztár-tagként jogosultak lehessenek állami nyugdíjra, vagy az is számít, melyik országban és mennyi ideig dolgoznak. A kérdés azért is húsbavágó, mert aki január 31-ig nyilatkozik arról, hogy pénztártag marad, az 2011. december 1-től további magyar szolgálati időt nem szerez, ráadásul magyar nyugdíjrészét csökkentik majd 25 százalékkal.

De magyar állami nyugdíjuk lehet azoknak a munkavállalóknak is, akik nem lépnek vissza az állami nyugdíjrendszerbe. Ehhez egyrészt az kell, hogy ne pályakezdők legyenek, azaz legyen valamennyi Magyarországon szerzett szolgálati idejük. A másik fontos feltétel, hogy munkát vállaljanak bármelyik uniós tagországban, a szovjet utódállamok egyikében vagy mondjuk Szerbiában. És az itt ledolgozott szolgálati éveik a magyarországival együtt legalább a 10 évet érjék el, ez ugyanis már résznyugdíjra jogosítja a magyarországi munkavállalót – emlékeztet a hatályos jogszabályokra Molnár László, a Középmagyarországi Regionális Nyugdíjbiztosító Igazgatóság igazgatója. Amennyiben a szolgálati idejük együttesen eléri a 20 évet, teljes nyugdíjra jogosultak.

Túry Gergely

A nyugdíj kiszámításánál azonban az országok az ott megszerzett szolgálati idő arányában fizetnek később járadékot. Amennyiben 15 év magyar szolgálati időt szerzett, a másik tagállamban 14-et, akkor mindkét tagállam a saját nemzeti szabályai szerint kiszámítja a nyugdíjat. Első lépésben 29 év alapján (mintha valamennyit csak ott szerezte volna), második lépésként pedig mindkét ország csak a nála elért szolgálati idővel arányos részt folyósítja. Eszerint Magyarország a 15/29-ed részt, a másik tagország a 14/29-ed részt.

Egy másik példa szerint 20 év németországi és 10 év magyar munkavégzés esetén a szolgálati évek száma 30 év. A magyar állami nyugdíj mértéke tehát a 30 év szolgálati idő figyelembevételével megállapított nyugdíj összegének egyharmada. Magán-nyugdíjpénztári tagság esetén a magyar állami nyugdíjat tovább csökkentik 75 százalékkal, illetve a magánnyugdíjpénztár is ellátást folyósít - figyelmeztet Gyuricsku Eszter, a Deloitte szakértője.

Párhuzamos foglalkoztatás esetén (883/04/EK rendelet 13. cikke) – tehát amikor a munkavállaló vagy önálló vállalkozó egyidejűleg több államban végez munkát – a következő lehetőségekkel kell számolni:

1.)
Amikor ugyanaz a munkáltató több országban alkalmazza a munkavállalót. Az érintett a lakóhely szerinti államban biztosított, feltéve, hogy tevékenységének jelentős részét ott végzi. Ez azt jelenti, hogy a munkaviszonyához kapcsolódó munkaidő vagy munkabér eléri az összes munkaidő, illetve munkabér 25 százalékát. Viszont, ha a nem teljesül a jelentős tevékenységre vonatkozó kritérium, akkor a cég székhelye szerinti állam.


2.)
Amennyiben egy munkavállalót több lakóhelyen kívüli államban lévő székhellyel rendelkező cégek alkalmaznak, akkor a munkavállaló a lakóhelye szerinti államban lesz biztosított.


3.)  
A következő lehetőség, amikor egy személy egyidejűleg önálló vállalkozóként és munkavállalóként is tevékenykedik. Ebben az esetben mindig abban az államban biztosított, ahol munkavállaló.


4.)

A több tagállamban tevékenykedő önálló vállalkozó is a lakóhely szerinti államban biztosított, ha a tevékenységének a jelentős részét itt végzi, azaz a vállalkozó belföldön elért bevétele eléri az összes vállalkozói bevételének 25 százalékát.


Ennek hiányában abban az államban lesz biztosított, ahol tevékenységeinek központi érdekeltsége található, ha azon tagállamok egyikében sem rendelkezik lakóhellyel, amelyben tevékenysége jelentős részét végzi.

 

Ez ugyanúgy vonatkozik a magyar cég külföldi fióktelepén keresztül foglalkoztatott magánszemélyekre, mint azokra a munkavállalókra, akik csak gondolnak egyet és úgy döntenek, hogy külföldön – a fent felsorolt országok bármelyikében – próbálnak szerencsét. De más a szabály a kiküldetésben lévő dolgozóknál: nekik ugyanis – főszabály szerint – kiküldetésük ideje alatt is Magyarországon kell megfizetniük a járulékokat. Speciális esetekben – melyeket a 883/2004 EU rendelet 13. és 16. cikke szabályoz – a Magyarországról kiküldött  dolgozó csak kiküldetésének első 2-5 évében marad magyarországi biztosított, az ezt követően szerzett szolgálati évei belszámítanak magyarországi nyugdíjának megállapításába.

Összefoglalva a legfontosabb tudnivalók a szolgálati idő megszerzéséről, beszámításáról a következők:

- A kettős adóztatást elkerülő egyezmény nem befolyásolja a szolgálati időt. Ugyanakkor kétoldalú szociálpolitikai egyezmény alapján van lehetőség külföldi munkavégzést szolgálati időként elismertetni.

- A külföldön (EGT vagy kétoldalú megállapodással érintett ország) szerzett szolgálati éveket beszámítják, de a külföldön fizetett nyugdíjjárulékokat nem, hiszen a szociális biztonságot érintő EU-szabályozás nincs harmonizálva, tagállami hatáskörben marad a járulékkötelezettségek, ellátások szabályozása.

- A külföldön szerzett időt semmiben nem befolyásolja a magyar magán-nyugdíjpénztári tagság. Magyarországon azonban 2011. december 1-től további nyugdíjjogosultságot nem lehet szerezni.

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

VDSZ: sokan kényszer hatására hagyják el a magánnyugdíjpénztárakat

A VDSZ sajtóközleménye szerint a vegyipari szakszervezethez és a munkahelyi érdekvédőkhöz naponta összesen több ezer jogfenntartó nyilatkozat érkezik, miután a VDSZ felajánlotta, hogy ingyen helyezi ügyvédi letétbe a pontosan kitöltött és aláírt dokumentumokat, amelyeket egyébként a szervezet honlapjáról naponta 14-16 ezren töltenek le.

MTI Itthon

Az ombudsman szerint ki kellene egészíteni a magánnyugdíj-pénztári törvényt

Mivel külföldön csak a magánnyugdíj-pénztári törvényben meghatározott szűk körben, külképviselet hiányában pedig helyben egyáltalán nem lehet nyilatkozni a magán-nyugdíjpénztári tagság fenntartásáról, és közeledik a január 31-i határidő, szükséges lenne kiegészíteni a jogszabályt - állapította meg Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa.