szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyarországi vállalati fúziók és felvásárlások (Mergers & Acquisitions, M&A) összege 400 millió dollárra esett 2012 első hat hónapjában az előző évi, első félévi 1,4 milliárd dollárról – közölte az Ernst & Young a legújabb M&A Barométer felmérése alapján hétfőn.

Az év első félében 38 tranzakció zárult le Magyarországon, ami 45 százalékos visszaesés az egy évvel ezelőtti 69 ügylethez képest. Nyilvános adatok alapján a magyar M&A piac becsült nagysága a 2011 első félévében elért 1,4 milliárd dollárról 2012 első felében 75,3 százalékkal, 400 millió dollárra esett vissza. 

Az Ernst & Young elemzése szerint 2012 első felében nem hoztak nyilvánosságra 100 millió dollárt meghaladó nagyságrendű M&A tranzakciót Magyarországon. A 100 millió dollár alatti, közzétett tranzakciók átlagos egyedi értéke 9,5 millió dollár volt 2012 első félévében, ami minimális növekedés a 2011 első felében tapasztalt 9 millió dollárhoz képest. Az országba irányuló külföldi befektetések mögött elsősorban amerikai, francia és brit befektetők álltak. Az év első felében a tranzakciók teljes volumenének 65,8 százaléka stratégiai befektetőkhöz volt köthető, szemben a pénzügyi beruházók 34,2 százalékos részesedésével. 

A legnépszerűbb befektetési célpont a telekommunikációs és média szektor volt, ami az összes tranzakció 24 százalékát tette ki, szemben a 2011 első felében tapasztalt 15 százalékos aránnyal. A második legvonzóbb befektetési célponttá a feldolgozóipar, illetve a szolgáltatási szektor vált, mindkettő egyenként 11 százalékos részesedést ért el a hazai tranzakciós piacon. "A jelenlegi piaci helyzetben a vevők és az eladók is óvatosnak tűnnek, és leginkább a helyzetük stabilizálására és az organikus növekedésre koncentrálnak" - mondta Dezse Margaret, az Ernst & Young vezető partnere a közlemény szerint. Ugyanakkor ez az állapot nem tartható fent hosszú távon. 

Úgy vélte, a Jeremie tőkeprogram első fejezetének közeledő lezárása tovább erősítheti a kockázati tőke piacot, a Jeremie II. pedig újra elősegítheti a befektetők közötti versenyhelyzetek kialakulását. Mindezek hatásaként számítani lehet a két program közötti tranzakciók bővülésére is - tette hozzá Dezse Margaret.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!