szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kiva néven emlegetett új adózási forma, a kisvállalati adó sok vállalkozó fantáziáját megmozgatta. Az áttérés lehetőségeivel kapcsolatban azonban számos kérdés megválaszolását várják a szakemberektől a cégvezetők, hogy biztosan jó döntést hozhassanak.

Kérdés:  Betéti társaságunk a kiva-t szeretné választani. Jelenleg a számviteli törvény hatálya alá tartozunk. Ilyen esetben is választhatunk – mint az eva-nál – a bevételi nyilvántartás és a kettős könyvviteli nyilvántartás között? Az osztalék utáni adót kiváltó adót csak bevételi nyilvántartás választása esetén kell megfizetni?

Szakértői válasz: A kiva-t választó - jelenleg eva-alany társaság - a kisvállalati adó hatálya alá úgy kerülhet be, hogy egyúttal kijelentkezik az eva hatálya alól, melyek együttes teljesítésére a 12T203KV jelű nyomtatvány benyújtásával van mód. Ezt követően a társaságra a számviteli törvény szabályai vonatkoznak, így ez esetben a bevételi nyilvántartás választására nincs lehetőség – magyarázza Siklós Márta, a LeitnerLeitner tanácsadó cég vezetője.

Az Adózóna szakértője kiemeli, hogy annál is inkább így van ez, hiszen a nemrégiben elfogadott, a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény (a továbbiakban: Katv.) értelmében a kiva adóalapjának meghatározásához szükséges az előző üzleti év beszámolójában kimutatott pénzeszközállomány összege. Korábbi beszámolóval nem rendelkező adózók (jellemzően eva-lanyok) esetén nyitómérleg készítésére van szükség. A tárgyév pénzeszközállományát az ebben szereplő összeggel kell csökkenteni.
A második kérdés az osztalék utáni adót kiváltó adóra irányult, amit -a Katv. 26.§-ának (3) bekezdése szerint - a beszámoló típusától függetlenül - meg kell fizetnie a KIVA alanynak.

További szakértői válaszokat talál itt, a kata-val és kiva-val kapcsolatos híreket, cikkeket, tudnivalókat pedig itt olvashatja.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!