Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Február elején újabb színfolttal gazdagodott a hazai innovációs és startup világ, miután a legmagasabb intelligenciahányadossal rendelkező embereket tömörítő Mensa HungarIQa Egyesület elindította Mensa InnovatIQ Programját.
A Mensát 1946-ban alapítottak Angliában, ma több mint százezer tagja van a világ mintegy száz országában. Magyarországi szervezete a Mensa HungarIQa. A Mensa célja, hogy összefogja a kiemelkedő intelligenciájú embereket, tekintet nélkül korukra, nemükre, származásukra vagy társadalmi helyzetükre. Egyetlen tagsági kritériuma az emberek két százalékára jellemző intelligenciaszint elérése valamely - a Mensa felügyelő pszichológusa által elfogadott – intelligenciateszten. A hazai egyesületnek jelenleg közel ezer tagja van.
Az intelligenciát sokan problémamegoldó képességnek is értelmezik, így nem csoda, ha az egyesület tagságát napi szinten foglalkoztatja az őt körülvevő világ problémái, és az arra adható, sokszor rendkívül innovatív válaszok. Az hazai egyesület tagságában elvégzett korábbi felmérésből kiderült, hogy a tagok közel fele rendelkezik legalább egy innovációval, megvalósítható ötlettel, üzleti elképzeléssel. Ebből az eredményből következett az egyenes megoldás; létre kell hozni a Mensa InnovatIQ Programot.
A program keretén belül február végén megrendezésre kerül az első workshop, amelyen 8 innovációt mutatnak be. A jelenlévők ebből választják ki azt a négyet, amely piacképes állapotra történő kidolgozását már csapatmunkában végzik. A jövőben hasonló rendezvényekkel, illetve inkubátor modell felállításával és működtetésével gyarapszik a program, amely, ha beválik, akár a Mensa nemzetközi szervezetébe is könnyen beágyazódhat.
A kockázati tőkebefektetők mellett a közönség is hamarosan találkozhat a Mensa InnovatIQ Program szervezőivel az április eleji StartUp Underground Konferencián. Itt a program felkarolójával, a hazai startup szcéna egyik meghatározó alakjával, Miskolczy Csabával közösen rendez az egyesület koordinátora a fentihez hasonló workShop-ot. A Mensa InnovatIQ Program kitalálója és koordinátora, az egyesület tagja és PR ügyvivője, Rutai Gábor, aki korábban maga is több startup vállalkozást irányított, jelenleg pedig a legnagyobb hazai ingatlanközvetítő franchise hálózat elemzési vezetője.
A program szívesen fogad külső megkereséseket is, elsősorban olyan dinamikusan fejlődő startup-ok személyében, melyek növekedésükben olyan akadályokba ütköztek, amelyre egy problémaspecifikus Mensa műhelymunka válaszokat tud találni.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.