szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A digitális átállás októberi befejeződése után, várhatóan jövő év elejétől kezdhet tárgyalásokat az RTL Klub a műsorszóró szolgáltatókkal, hogy azok fizessenek a csatorna adásáért – közölte Dirk Gerkens, a csatorna vezére a Marketing & Mediának adott interjújában. Hozzátette, a havidíj szerinte előfizetőnként nem éri majd el az egy eurót, de az RTL Klub ebből összességében többmilliárdos bevételre számít.

"Vélhetően 2015. január előtt lezárulhatnak a megbeszélések, és onnantól fogunk pénzt kérni az RTL Klubért, amely – mint Magyarország első számú televíziós csatornája – 17 évig ingyenesen fogható volt. Azt hiszem, eljött az idő, hogy a sikeres tartalmainkból most már bevételt is generáljunk" – mondta a Marketing & Mediának adott interjújában Dirk Gerkens, az RTL Klub vezére.

A csatorna vezetője szerint egy fair díjat szeretnének kiszabni, de nem gondolja, hogy az elérné majd a havi egy eurót előfizetőnként. A díjat az alapján kérnék a kábel- és műholdas szolgáltatóktól, hogy hány háztartásba jut el az RTL Klub adása. Az RTL Klub az adás fizetőssé tételéről már 2010-ben tárgyalásokat kezdeményezett a szolgáltatókkal, akkor még 490 forint plusz áfás díjat szerettek volna kérni.

Dirk Gerkens most az interjúban azt mondta, a terjesztési díj nagyon fontos bevételi forrás lesz, "hiszen nincs túl sok módja annak, hogy növelni tudjuk a forgalmunkat. Azt várjuk tőle, hogy néhány milliárd forint pluszbevételt jelent majd éves szinten. Sajnos ez sem tudja kompenzálni azt a visszaesést, amelyet a reklámpiac csökkenése jelentett az RTL Klubnak, viszont egészségesebb üzleti modellt teremt akkor is, ha a reklámpiac megint válságba kerülne" – mondta.

MTI / Máthé Zoltán

Az RTL Klub vezetője arról is beszélt, hogy teljesen elfogadhatatlannak tartja a tervezett reklámadót, amelynek a felét az RTL Klubnak kellene megfizetnie. "Tehát egy RTL-adóról van szó, amely az egész ágazatnak ártana, hatással lenne az ügynökségekre és végső soron az ügyfelekre is" – mondta. Hozzátette, egyelőre nem tudják, most hol tart az adó ügye.

"Az adó teljes összege egyébként a közszolgálati televízió éves büdzséjének tíz százalékát teszi ki, és én azt gondolom, hogy ha a kormány valóban szeretne spórolni, akkor sokkal célszerűbb lenne a köztévénél költséget csökkentenie, ahogy erre Spanyolországban és Franciaországban nemrég sor is került" – tette hozzá.

Korábban a hvg.hu-nak adott interjújában a TV2 vezetője, Simon Zsolt is azt mondta, nincs más választásuk, minthogy bevezessék a terjesztési díjat. "Minden oda vezethető vissza, hogy a reklámtorta összezsugorodott. Ráadásul a magyarországi nézők igénylik a hazai gyártású műsorokat, márpedig ezeket az igényeket kielégíteni nem olcsó" – mondta akkor a csatorna főnöke. 

Simon Zsolt szerint ha a szolgáltatók a legkevésbé nézett csatornákat kiteszik az általuk ajánlott csomagokból, akkor az így megspórolt terjesztési díjból úgy tudnak a TV2 csatornái után fizetni, hogy nem kell áthárítaniuk a költségeket a fogyasztókra, azaz a tévénézőkre. "Kérdés, hogy bevállalják-e a szolgáltatók, hogy  kevésbé nézett tematikus csatornákat kitesznek a csomagjaikból" – mondta akkor a TV2 első embere.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!